REKLAMA

Pożar w kopalni JSW uszkodził napęd taśmociągu i utrudnił transport węgla

2019-08-29 13:51
publikacja
2019-08-29 13:51
Pożar w kopalni JSW uszkodził napęd taśmociągu i utrudnił transport węgla
Pożar w kopalni JSW uszkodził napęd taśmociągu i utrudnił transport węgla
/ YAY Foto

Środowy pożar w modernizowanym zakładzie przeróbki węgla kopalni Knurów poważnie uszkodził napęd jednego z dwóch taśmociągów, którym dostarczany jest węgiel. Tym samym utrudniony został transport urobku z dołu do zakłady przeróbczego - wynika z informacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Spółka nie podała informacji, jak długo może potrwać naprawa uszkodzeń spowodowanych pożarem oraz jak problemy z transportem węgla do zakładu przeróbczego wpływają na wielkość produkcji węgla w kopalni. Jak dotąd nie podano także, na ile pożar skomplikował prace przy trwającej obecnie modernizacji zakładu przeróbczego, która - zgodnie z dotychczasowym planem - powinna zakończyć się w maju przyszłego roku.

Ruch Knurów jest częścią kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak podała straż pożarna, w środę wieczorem w Knurowie wybuchł groźny pożar. W trudnej, prowadzonej w warunkach silnego zadymienia, akcji gaśniczej uczestniczyło kilkudziesięciu strażaków. Z wysokiego na ponad 30 metrów budynku tzw. płuczki, gdzie trafia wydobyty z dołu węgiel, bezpiecznie ewakuowano 19 osób.

Według informacji strażaków, zapalił się taśmociąg, którym transportowany jest węgiel. "Uszkodzeniu uległ napęd - silnik i przekładnia - jednej w dwóch taśm, którymi dostarczany jest do zakładu przeróbczego urobek z dołu" - sprecyzowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Dodała, że trwają prace związane z wymianą uszkodzonych części, a wielkość ewentualnego niedoboru produkcji, wynikającego z pożaru, powinna być znana w poniedziałek.

Zakład przeróbki mechanicznej węgla to jeden z kluczowych elementów ciągu technologicznego kopalni. Wydobyty węgiel jest tam oczyszczany, sortowany i wzbogacany - od tych procesów zależy jakość ostatecznego produktu. Obecnie JSW prowadzi modernizację trzech zakładów przeróbczych: w obu częściach kopalni Knurów-Szczygłowice, a także w kopalni Budryk. Prace modernizacyjne spółka zalicza do kluczowych inwestycji, służących podniesieniu jakości surowca i zwiększeniu produkcji węgla koksowego, osiągającego najwyższe ceny.

Jak poinformował w ub. tygodniu wiceprezes JSW Artur Dyczko, modernizacja zakładu przeróbczego w Szczygłowicach powinna zakończyć się w styczniu przyszłego roku, w Knurowie - w maju, a w Budryku, gdzie prace są najbardziej skomplikowane - testy mają rozpocząć się w listopadzie tego roku.

"W dwóch kopalniach, Knurów i Szczygłowice, można powiedzieć, że ten proces (modernizacji) został zakończony, aczkolwiek jeszcze trwają odbiory i to będzie trwało" - mówił w miniony piątek wiceprezes Dyczko.

W czwartek przedstawiciele JSW nie odpowiedzieli na pytanie, na ile środowy pożar może opóźnić zakończenie modernizacji zakładu przeróbczego w Knurowie. Obecnie pod względem wykonania budżetu inwestycja w Knurowie jest zaawansowana w 72 proc., w Szczygłowicach - w 94 proc., a w kopalni Budryk - w 82 proc.

Po zakończeniu modernizacji kopalnia Budryk ma zwiększyć produkcję różnych gatunków węgla koksowego, w którym specjalizuje się JSW, z ok. 20-21 proc. do docelowo - ok. 60 proc., a kopalnia Knurów-Szczygłowice z obecnych 48 proc. do 80 proc.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ kon/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki