Powstanie centralna ewidencja rodzaju ogrzewania budynków

Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której będą informacje nt. rodzaju ogrzewania budynków - przewiduje opublikowany w środę projekt noweli ustawy o wpieraniu termomodernizacji. Nowe przepisy mają też zachęcić gminy do udziału w programie "Stop smog".

(fot. Zvone / Shutterstock)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Propozycję nowych przepisów przygotowali: resort rozwoju oraz pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze".

Celem nowelizacji jest stworzenie Centralnej Emisyjności Budynków (CEEB) oraz upowszechnienie programu termomodernizacyjnego "Stop Smog" wśród gmin.

Zgodnie z projektem, po stworzeniu CEEB mają w niej być gromadzone dane i informacje na temat źródeł ciepła, jakimi ogrzewane są lokale i budynki w Polsce. Czy są one np. podłączone do sieci ciepłowniczej, czy opalane kopciuchami. Zewidencjonowane mają być źródła ciepła do 1 MW.

Jak wyjaśniono w bazie będzie również informacja o przeprowadzonych kontrolach i czynnościach, w ramach których dokonywana jest inwentaryzacja budynków przez uprawnione do tego osoby np. przez kominiarzy.

"Inwentaryzacja budynków zostanie dokonana przez osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych, w trakcie wykonywanych czynności np. przeglądu okresowego przewodu kominowego. Dane zebrane w toku inwentaryzacji będą wprowadzane do CEEB za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym CEEB. Uprawnionym osobom zapewnia się tym samym dostęp do CEEB. Narzędzie informatyczne umożliwia wprowadzenie danych za pomocą aplikacji webowej lub mobilnej, zarówno w trybie online, jak i w trybie offline" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W ewidencji mają być także informacje na temat przekazanych: premii termomodernizacyjnych, premii remontowych, ulg podatkowych (termomodernizacyjnych) lub udzielonych ze środków publicznych pożyczek, czy dotacji. W tym ostatnim przypadku chodzi np. o dotacje na termomodernizację, czy zakup i montaż odnawialnych źródeł energii.

Nowe przepisy mają też upowszechnić program termomodernizacyjny "Stop Smog" wśród samorządów. Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji dołączonej do projektu, autorzy nowych przepisów nie są zadowoleni z dotychczasowych efektów prowadzonego pilotażu.

Do tej pory na realizację przedsięwzięć w ramach programu "Stop smog" podpisano jedynie trzy porozumienia z gminami. Są to Skawina, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Kolejne dwa wnioski są w trakcie procedowania (Tuchów i Niepołomice).

"Zgodnie z tymi wnioskami i trzema podpisanymi porozumieniami, w latach 2019-22 będzie zrealizowanych 897 przedsięwzięć niskoemisyjnych na łączną kwotę blisko 48 mln zł. Kolejne gminy przygotowują się do przygotowania wniosku, w tym Nakło nad Notecią, Opoczno, Proszowice, Rybnik, Sosnowiec i Żywiec. Mimo ww. grupy gmin uczestniczących/zainteresowanych programem, proces realizacji programu nie może być w pełni zadowalający, a liczba ww. gmin nie pozwoli na pełne wykorzystanie środków przeznaczonych na realizację programu" - czytamy w OSR do projektu.

Budżet programu "Stop Smog" na lata 2019-2024 wynosi 1,2 mld zł (wkład z budżetu państwa i samorządów). W ramach programu przedsięwzięcia termomodernizacyjne, wymiana pieców jest w 100 proc. finansowana ze środków publicznych (30 proc. wkład własny gminy; 70 proc. z Funduszu Termomodernizacji i Remontów). Jeżeli gmina ma więcej niż 100 tys., to wkład samorządu musi być wyższy.

Dlatego w noweli, by podnieść atrakcyjność programu, zmniejszono m.in. minimalną liczbę budynków jednorodzinnych, która umożliwia aplikowanie do programu (z 2 proc. do 1 proc. lub 30 budynków) oraz jednorazowo zniesienie tego limitu, gdy wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.

W noweli czytamy ponadto, że zmniejszono także (z 50 na 30 proc.) wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę w ramach jednego porozumienia. Wydłużono też z 3 do 4 lat czas realizacji porozumienia, kiedy gmina zamierza poddać termomodernizacji więcej niż 2 proc. budynków na swoim terenie.

Po zmianie przepisów gminy będą mogły w ramach programu "Stop Smog" przyłączać budynki do sieci elektroenergetycznej; zapewnić budynkowi dostęp do energii z instalacji OZE (wraz z likwidacją źródła niespełniającego standardów niskoemisyjnych). Inwestycje niskoemisyjne będą mogły być również prowadzone w zasobach mieszkaniowych gminy.

Nowe przepisy przewidują ponadto, "wyłączenie z możliwości wymiany/likwidacji kotłów na paliwa stałe klasy 5. (najbardziej ekologiczne - PAP)".

Nowela rozszerzy ponadto katalog kosztów kwalifikowanych w programie o m.in.: koszty mikroinstalacji OZE, koszty zapewnienia dostępu do energii z OZE i pompy ciepła w tym m.in. w oparciu o urządzenia stanowiące własność gminy; koszty instalacji źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną; koszty serwisu i konserwacji w okresie utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych; koszty nadzoru inwestorskiego i inspekcji nadzoru budowlanego.

Zgodnie z projektem, w przypadku np. nieuregulowanego stanu prawnego, czy złego stanu technicznego budynku gminy będą mogły nabywać urządzenia oraz instalacje jako własny środek trwały i następnie udostępnić je beneficjentowi. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 tubak

Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. ten rejestr ma na celu co? Cały ten program ma na celu ściganie gmin. Gminy, miasta są coraz biedniejsze bo państwo obarcza je coraz większymi obowiązkami nie dając na to pieniędzy. Cały ten program stop smog jak i czyste powietrze to udawanie że się coś robi . Proszę sprawdzić jakie są warunki dostania dofinansowania z czystego powietrza na termomodernizację. Termomodernizacja przeciętnego domu kostka to koszt około 50 tys zł. No ale jak ktoś jest "bogaty" bo zarabia np. razem z żoną 5 6 tys to dostanie 10 15 % dofinansowania. Zaś dopłaty do ekologicznego źródła ogrzewania dla nowo budowanych domów, to dopłaty prawdopodobnie dla swoich. Jeżeli by rząd tak naprawdę chciał zwalczyć smog a nie udawał skierował by pieniądze do najbardziej zagrożonych smogiem regionów tak jak jest np. w Czechach. Wzór czeski nie jest ograniczony wysokością zarobków. Tam jest dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewana na poziomie 80 90%. I tam rzeczywiście walczą ze smogiem nie ściganiem obywatela a dofinansowaniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 pazdzioch_indastries

Potrzebny jest również centralny rejestr prawych butów przetartych od dużego palucha.

Kilka osób z partii by znalazło zatrudnienie

! Odpowiedz
3 40 carlito1

Potrzebny jest natychmiast !!!! " Centralny rejestr głupoty urzedasów" !!!

! Odpowiedz
13 7 rabarbar1

To nie jest wcale taka głupota kolego.
Zastanów się po co taki rejestr komuś?
Jeśli Twój dom zostanie już zarejestrowany z jednym źródłem ciepła np. kotłem gazowym, to za 3 lata nie wciśniesz im, że kominek który się właśnie pojawił w Twoim salonie stoi tam od 20 lat...

Faktur przecież trzymać nie masz obowiązku...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 mknowak

Zapełniłbyś serwery całego świata tym rejestrem i jeszcze by było mało....... a piszę tylko o rejestrze obejmującym Polskę a co z resztą świata.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne