REKLAMA

Portugalia: rząd wprowadza opłaty za tankowanie aut elektrycznych

2016-11-28 18:01
publikacja
2016-11-28 18:01

Socjalistyczny rząd Antonio Costy wprowadza w Portugalii opłaty za tankowanie pojazdów z napędem elektrycznym. Będą one pobierane już w pierwszej połowie 2017 r. - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. środowiska Jose Mendes.

fot. vladacanon / / YAY Foto

Jak powiedział w poniedziałek Mendes, najpóźniej do wiosny zostaną wprowadzone opłaty za tankowanie pojazdów z napędem elektrycznym.

"Uiszczanie opłat będzie następowało na podstawie kart z chipem, które zostaną przekazane wszystkim posiadaczom pojazdów zasilanych prądem. Będą one zawierać informacje o ilości dokonywanych doładowań samochodu. Co miesiąc kierowcy otrzymają pełną ich listę wraz z zobowiązaniem do zapłaty - ujawnił Mendes.

Przedstawiciel portugalskiego rządu przewiduje, że po wprowadzeniu opłat koszt ładowania pojazdu elektrycznego będzie o około 25 proc. niższy w stosunku do wydatków ponoszonych przez użytkowników pojazdów spalinowych.

Mendes zapowiedział, że wraz z rozpoczęciem pobierania opłat za tankowanie aut elektrycznych nasilą się prace nad rozbudową sieci punktów ładowania. Tylko w tym roku ma ich powstać na terenie całej Portugalii 450. Koszt inwestycji przekroczy 8 mln euro.

Przedstawiciele środowisk zrzeszających posiadaczy aut z napędem elektrycznym także oczekują, że opłaty będą symboliczne w porównaniu do kosztu tankowania benzyną lub olejem napędowym. Nie spodziewają się, aby ich wprowadzenie wyhamowało sprzedaż pojazdów zasilanych prądem.

Jak powiedział PAP Bruno Mateus, sekretarz generalny Portugalskiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych (APVE), kierowcy nie powinni być zaskoczeni wiadomością o wprowadzeniu opłat za tankowanie pojazdów elektrycznych, gdyż te miały wejść w życie już w ub.r.

Kiedy w 2010 r. rząd zapowiadał rozwój sieci punktów tankowania aut elektrycznych i wprowadzane były zachęty podatkowe przy zakupie takich pojazdów informował równocześnie, że zwolnienie z opłat za ładowanie skończy się po okresie pilotażowym. Ten określono na pięć lat. To, że wciąż Portugalczycy mogą ładować baterie swoich aut za darmo wynika z prac nad przygotowaniem modelu pobierania opłat. Dobiegają one już końca - dodał Mateus.

Przedstawiciel APVE odnotował, że środki pobierane za ładowanie samochodów z napędem elektrycznym są potrzebne do rozbudowy sieci punktów tankowania, która jest niezwykle uboga w porównaniu z Hiszpanią, gdzie ładowanie aut jest płatne.

O ile na terenie Portugalii działa blisko 1080 stacji ładowania aut elektrycznych, o tyle w Hiszpanii jest ich już prawie 2500. Najwięcej punktów ładowania samochodowych baterii funkcjonuje na Półwyspie Iberyjskim w aglomeracjach Barcelony i Lizbony - odpowiednio ponad 500 oraz 460.

Hiszpanie wyprzedzają też Portugalczyków pod względem zwolnień podatkowych przy zakupie auta z napędem elektrycznym. W zależności od modelu pojazdu wynosi ono w Hiszpanii od 3000 do 6500 euro. W Portugalii tymczasem rząd w ciągu ostatnich dwóch lat zredukował zwolnienie podatkowe z 4500 do 2250 euro. W 2017 r. jego poziom ma spaść do 1125 euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ lm/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Frank_Deleos
No i dobrze cały naród nie będzie płacić aby ktoś naładował sobie za darmo samochód
~Jaro
Inteligentni, po szkołach, a nie rozumieją tekstu!
W którym miejscu w artykule napisali o podatku?
Napisane jest, ze teraz będą pobierane opłaty za tankowanie aut elektrycznych!
Co to oznacza? Dotychczas ludzie nie płacili za ładowanie swojego samochodu w tych punktach. Mieli to za darmo. OD teraz koniec z prądem za darmo
Inteligentni, po szkołach, a nie rozumieją tekstu!
W którym miejscu w artykule napisali o podatku?
Napisane jest, ze teraz będą pobierane opłaty za tankowanie aut elektrycznych!
Co to oznacza? Dotychczas ludzie nie płacili za ładowanie swojego samochodu w tych punktach. Mieli to za darmo. OD teraz koniec z prądem za darmo i będą za zużycie płacić. W domu ładując samochód musieli płacić za prąd, wiec robili to na stacjach.
ehhhhh
~Szejk
Oczywiście na razie opłaty nie będą wysokie. Nie można zniechęcać społeczeństwa. Jak już będzie większość elektryków to i opłata wzrośnie, zaraz się jakieś akcyzy znajdą itp.
Tylko ciekawi mnie co będą robić jak już koszt ładowania na mieście będzie się równał obecnym kosztom tankowania benzyny? Będą zatrzymywać obywatela i sprawdzać
Oczywiście na razie opłaty nie będą wysokie. Nie można zniechęcać społeczeństwa. Jak już będzie większość elektryków to i opłata wzrośnie, zaraz się jakieś akcyzy znajdą itp.
Tylko ciekawi mnie co będą robić jak już koszt ładowania na mieście będzie się równał obecnym kosztom tankowania benzyny? Będą zatrzymywać obywatela i sprawdzać czy prąd którym ładował ma akcyzę? Czy sobie czasem kątem nie ładuje po nocach w domu. Bo to jest jak najbardziej wykonywalne....
~Slazak
Pierwsze zdanie: Socjalistyczny rząd Antonio Costy.
Tylko taki wprowadza podatki na coś co moźe pomoc gospodarce społeczności lokalnej nowym interesom i ludziom.
Socjaliści to samo zło . Zło . Zło i raz jeszcze zło .
~Nie_taki_znowu_młod
A jak podejść do ładowania w domu/garażu? Mieszkasz za miastem, dojeżdża sz tylko 30 km do pracy w nocy ładowanie. Drugi samochód normalny na wycieczki. Idealne rozwiązanie bez płacenia akcyzy.
~wiatraczek
To ze kiedy wiekszosc przejdzie na elektryki, beda poddani takim samym oplatom. za parking, ubezpieczenia, wjazd do centrum.......to chyba nie powinno byc watpliwosci.
~lol
Dobrze, że mam konia i furmankę...
~darek
Przecież u nas będzie tak samo.
Tylko pojawi się więcej aut o napędzie elektrycznym a już mafia z wiejskiej nałoży na ich
właścicieli odpowiedni haracz (podatek,akcyza).
~rttyuiop
ci politycy są głupi ja barany, IQ małpy, ja bym najpierw zachęcił ludzi do kupowania elektryków, i jak już by było ich więcej niż połowa to wtedy jebut podateczek :)))))))))))))))
~dependziak
no a jak ....a skad nasze cudownie zorganizowane panstewko mialoby miec kase ? jak stoimy tylko na VAT i AKCYZIE ...
A myslisz ze jakby odnazleziono duze poklady ropy to by benzyna lub diesel potanial ?
50% ceny to PODATEK !!!
Stacje Paliw to stacje podatkowe a nie paliwowe .....

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki