Ponownie wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch ostatnich miesiącach ub.r., w styczniu i lutym tego roku znów wzrosła roku liczba opiekunów niepłacących na dzieci i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Jak poinformował BIG InfoMonitor liczba dłużników alimentacyjnych wzrosła o 3 477 osób, choć nie w każdym województwie. Mniej dłużników niż na koniec ub.r. jest w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim i pomorskim. Kwota zadłużenia alimentacyjnego spadła jednak tylko w lubuskim.

Według BIG InfoMonitor, w Polsce zasądzonych alimentów nie płaci 314 064 opiekunów. W sumie długi alimentacyjne wynoszą prawie 11,5 mld zł, co stanowi ponad 29 proc. wszystkich zaległości Polaków odnotowanych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Większą wartość niż długi alimentacyjne wpisywane przez gminy, mają jedynie kwoty przekazywane przez firmy pożyczkowe i banki, długi dochodzone wyrokiem sądowym, oraz zgłaszane przez operatorów telekomunikacyjnych. W tych zaległościach dłużnicy alimentacyjni też mają swój udział, bo niemal połowa z nich nie płaci nie tylko dzieciom, ale również bankom oraz innym firmom i instytucjom.

"W zeszłym roku w statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wyraźnie dostrzegaliśmy wpływ zaostrzenia prawa wymierzonego w dłużników alimentacyjnych. Najpierw swoje zrobiło nagłośnienie związane z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu karnego, który pozwala za równowartość trzech miesięcznych świadczeń ograniczyć wolność niesolidnego rodzica, a po kilku miesiącach obawa, że można narazić się na ograniczenie wolności" zwraca uwagę cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

31 maja 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dłużników alimentacyjnych. Teraz nie wystarczy już wpłacić symbolicznej złotówki na dziecko, aby uchylić się od kary. W miejsce nieprecyzyjnego zapisu o "uporczywym" uchylaniu się od płacenia alimentów, pojawiło się sformułowanie o nieopłaceniu równowartości trzech miesięcznych świadczeń. Takie zaniedbanie stanowi obecnie przestępstwo, o którym można powiadomić prokuraturę lub policję. Za niepłacenie alimentów na dziecko grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności, może też być zastosowany dozór elektroniczny.

W ocenie BIG InfoMonitor, dłużnicy oswoili się jednak już trochę z tą sytuacją.

"Jak na razie nie widać też aby sądy były tak restrykcyjne jak pozwala im na to prawo. Rzadko słychać o ograniczeniu wolności niepłacących alimenty. Mimo tak niskiego bezrobocia sędziowie wciąż wierzą, że rodzic jest bezrobotny i cały czas nie może znaleźć zatrudnienia. Wymiar sprawiedliwości coraz chętniej decyduje się natomiast kierować dłużników alimentacyjnych do prac publicznych oraz prac społecznych np. 8 godzin w miesiącu. Na tym drugim wyroku niealimentowane dzieci zupełnie jednak nie korzystają, trudno też mówić o szczególnej dokuczliwości dla niepłacącego" - oceniła również cytowana w komunikacie wiceprezes stowarzyszenia Alimenty to nie prezenty Katarzyna Tatar.

Jak podaje BIG InfoMonitor średnio niesolidny rodzic wyłącznie na rzecz dziecka zalega ze spłatą 36,4 tys. zł. Najczęściej jest to ojciec dziecka (95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych to panowie). Do ojców należą też największe długi, rekordzista z Mazowsza - ma prawie 668 tys. zł zaległych alimentów.

Na przyrost liczby dłużników w bazie wpływa również większa aktywność gmin przekazujących informacje o zaległościach alimentacyjnych osób w poszczególnych regionach. Obecnie dane o dłużnikach przekazują 2 263 jednostki samorządu terytorialnego, które za niesolidnych rodziców wypłacają świadczenia alimentacyjne z Funduszu Alimentacyjnego. Liczba gmin przekazujących dane wzrosła w tym roku o 46.

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.(PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 search

Za dlugi odbowiedzialen sa sady, Wyroki wydaja z placa na podstawie zeznan matki, a ze ona wymysla roznego rodzaju koszta, np. piec dodatkowych zajeci, dentysta 500 zl/miesiac (tu akurat to zaniedbania matki, ale sad tego nie widzi) Basen, tenis , gra na skrzypacach i az trudno uwierzyc ze dziecko ma na to wszysko czas. Alimenty powinny byc ustawowo wyznaczone, bo z jednej strony na jedno dziecko utzrymanie nie starcza wedlug matki 3000 ( moj przypadek) a z drugiej na trojke sad daje 1200. To sa gorsze dzieci, ale nie inne mamusie musza robic lans za kase dziecka.ale spoko, Dramat przychodzi gdy dzieciok konczy 18 lat a drugi gdy konczy 25 lat.
w pierwszym przypadku kasa na konto dziecka, a w drugim dzieciok niezaradny zyciowo bo przyzwyczajano do darmowej kasy. Trzci dramat matka pisze do mopsu ze maz ja okradl i nie ma za co zyc i domaga sie renty od ex i emerytury.ale nie mozna generalizowac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne