REKLAMA

Poniżej progu ubóstwa żyje 19,2 mln Rosjan

2016-03-21 17:36
publikacja
2016-03-21 17:36

Liczba Rosjan żyjących poniżej poziomu ubóstwa osiągnęła w 2015 roku 19,2 mln. To poziom najwyższy od dziewięciu lat - wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat).

Poniżej progu ubóstwa żyje 19,2 mln Rosjan / ingimage

Statystyki Rosstatu ilustrują połączony wpływ na poziom życia Rosjan kryzysu spowodowanego załamaniem cen ropy naftowej i zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim, podczas gdy prezydent Władimir Putin - jak pisze agencja AFP - budował swoją popularność opierając się na postępach w walce z ubóstwem.

W ubiegłym roku 19,2 mln Rosjan, czyli 13,4 proc. ludności kraju, żyło z dochodów poniżej progu ustalonego przez rząd koszyka. W 2014 roku liczba żyjących poniżej progu ubóstwa wyniosła 16,1 mln (11,2 proc.), co oznacza, że w zeszłym roku wzrosła o blisko 20 proc.

Próg ubóstwa w czwartym kwartale wyniósł 9452 rubli (123 euro).

Jak co roku wielkość szczytową liczba Rosjan uznawanych za ubogich osiągnęła w pierwszym kwartale roku - 22,9 mln, czyli 15,9 proc. ludności, a w czwartym zmalała zgodnie z sezonową tendencją do 14,5 mln (10 proc.).

Zmiany te można wytłumaczyć gwałtownym wzrostem cen żywności spowodowanym w ubiegłym roku przez kryzys monetarny, spadek wartości rubla, a także embargiem na większość zachodnich produktów spożywczych nałożonym przez Kreml w odwecie za sankcje unijne i amerykańskie.

W 2015 roku realne dochody Rosjan według Rosstatu spadły o 10 proc., a inflacja wyniosła 12,9 proc. (PAP)

klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Jac
Jak zobaczysz ile Rosja ma ludności i procentowo porównasz do Polski. Jaki jest koszt utrzymania mieszkania ceny gazu, czynsz? Co robi państwo gdy rodzina jest pod progiem ubóstwa, czy kobieta gdy traci pracę i mieszkanie podrzuca dziecko do kościoła a potem idzie siedzieć jak to się dzieje w kraju dobrobytu
~monika
bezczelny brak wstydu zaklamanych mendiow zachodnich w opluwaniu rosji dzien w dzien stalo sie norma ktora kaze kochac na sile usa i upadline a nienawidzic rosji. co za chamstwo.
~ola
A na Węgrzech na granicy minimum socjalnego żyje 40% obywateli. Orban kazał w związku z tym, obniżyć próg dochodowy i od razu wygląda to lepiej.
~66
ha ha ha 123 euro tj. ca 530 pln - marzenie setek tysięcy POLAKÓW .
~plutarch
Władymir pogrąży Rosję, nie ma to tamto.
~Antoni
W artykule jest napisane próg ubóstwa w IV kwartale wyniósł 123 euro . To jest 123 euro na miesiąc na osobe ??
~iwona
Czyli 19%. Chyba mniej niż u nas.
~Antek
Nie . W polsce wedlug statystyk to jest około 12% czyli duża różnica

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki