Ponad 30 milionów dzieci na świecie jest niedożywionych w rezultacie obecnego, nie mającego precedensu, kryzysu żywnościowego - alarmują agendy ONZ w wydanym w piątek komunikacie. "Prawdopodobnie sytuacja ta jeszcze pogorszy się w 2023 roku"- ostrzegł szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu.


Alarm podniosły wraz z FAO także Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF i Światowy Program Żywnościowy.
We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w Rzymie organizacje te podkreśliły, że bezprecedensowy kryzys żywnościowy na świecie to efekt konfliktów zbrojnych, zmian klimatycznych, pandemii oraz wzrostu kosztów życia.
"Musimy zagwarantować dostęp do zdrowego odżywiania małym dzieciom, dziewczętom i kobietom ciężarnym oraz karmiącym" - podkreślił dyrektor FAO.
Alarm dotyczy przede wszystkim 15 krajów, są to: Afganistan, Burkina Faso, Czad, Demokratyczna Republika Kongo, Etiopia, Haiti, Kenia, Madagaskar, Mali, Niger, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Agendy ONZ zaapelowały o przyspieszenie wprowadzenia w życie globalnego planu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci.
Konieczne są "większe inwestycje, by wesprzeć skoordynowaną odpowiedź Narodów Zjednoczonych, która zaspokoi te bezprecedensowe potrzeby, spowodowane pogłębiającym się kryzysem, zanim będzie na to za późno" - głosi wspólny komunikat.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mms/