REKLAMA
Tour de spółki

Pomorskie: oszust okradał starsze osoby, podając się za policjanta

2017-11-13 13:01
publikacja
2017-11-13 13:01
fot. Jaap Arriens/NurPhoto / Zuma Press

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 47-latka, który podając się za policjanta, wyłudzał pieniądze i kosztowności od starszych osób. Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku po tym, jak okradł 82-letnią gdańszczankę z 8 tys. zł i biżuterii.

Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku decyzją sądu mężczyzna został aresztowany. Za oszustwo grozi mu do 8 lat więzienia.

Policja poinformowała, że w czwartek 82-letnia mieszkanka Gdańska odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. "Dzwoniący poinformował seniorkę, że jest w niebezpieczeństwie i musi wyrzucić przez okno wszystkie pieniądze i biżuterię" podała policja.

Wyjaśniono, że kobieta uwierzyła, iż rozmawia z policjantem i wykonała jego polecenie wyrzucając przez okno 8 tys. zł i biżuterię. Zabrał je czekający pod domem 47-latek. Chwilę po tym został zatrzymany.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, iż mężczyzna co najmniej od maja mógł w ten sam sposób okradać inne starsze osoby. "Typowany jest do sześciu zdarzeń na terenie województwa pomorskiego i kilkunastu na terenie całego kraju" poinformowała policja.

Według funkcjonariuszy sprawa ma charakter rozwojowy. Policja nie wyklucza zatrzymań innych osób mogących mieć związek z procederem.

Policjanci apelują do seniorów o ostrożność. Przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, nigdy nie proszą też o angażowanie do jakichkolwiek akcji pieniędzy czy kosztowności należących do osób prywatnych, w tym o przekazanie ich nieznanym osobom.

Policjanci apelują też o informowanie funkcjonariuszy o każdej próbie oszustwa. Radzą, iż najlepiej zrobić to dzwoniąc pod numery 997 lub 112. Podkreślają, aby osoby podające się za policjantów lub pracowników innych służb, prosić o okazanie legitymacji, a zawarte w dokumentach dane, zapisać. Policja przypomina, że funkcjonariusze mają obowiązek podania swojego imienia i nazwiska, stopnia służbowego i miejsca pełnienia służby.

autor: Anna Kisicka

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki