REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Polskie spółki giełdowe są względnie tanie

2014-12-29 09:00
publikacja
2014-12-29 09:00

W przyszłym roku wielu zagranicznych inwestorów będzie myśleć o Polsce jako o miejscu na ulokowanie swego kapitału. Wyceny polskich spółek na giełdzie są atrakcyjne i można oczekiwać, że zwiększy to w przyszłym roku tempo fuzji i przejęć na naszym rynku.

W mijającym roku zagraniczni inwestorzy chcieli u nas kupować ciekawe firmy, ale wielu odstraszała wysoka cena. W regionie wygrywała na tym Turcja, gdzie jak podaje firma doradcza EY, w I półroczu doszło do 153 fuzji i przejęć wartych w sumie 5,5 mld dolarów. W Polsce w tym czasie podobnych transakcji było 112, a ich wartość nie przekroczyła 2,5 mld dolarów.

- Widać to było zarówno wśród dużych spółek, grup kapitałowych, jak i funduszy private equity - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Adam Ruciński, prezes zarządu kancelarii doradczej BTFG Audit. - Z jednej strony mówi się o tym, że rynek polski jest dobrym rynkiem, ponieważ jest oparty na bardzo stabilnej gospodarce, z drugiej strony często następuje zderzenie rzeczywistości z oczekiwaniami inwestorów - wyceny, są zbyt wysokie, by mogli je zaakceptować, więc część z nich szuka lepszych możliwości inwestycyjnych za granicą.

Sytuację może zmienić stabilizacja na polskiej giełdzie. Po wycofaniu z niej pieniędzy OFE wyceny wielu spółek spadły, więc jest teraz znacznie większa szansa na to, że sprzedającym i kupującym uda się uzgodnić kompromisową cenę, bo wskaźniki spółek giełdowych często służą jako benchmark dla całego rynku.

- Oczekuję większej pokory ze strony sprzedających - podkreśla  Adam Ruciński. - Z uwagi na to, że koniunktura na warszawskim parkiecie nie jest najlepsza, zainteresowanie inwestorów giełdą jest mniejsze, a to przekłada się na wyceny. Tym samym nie mieliśmy do czynienia z takim bardzo nieprzyjemnym momentem, kiedy to inwestor private equity, przychodząc do spółki, oferował jej cenę, oferował jej partnerstwo, a spółka kładła mu na stole gazetę ze wskaźnikami ceny do zysku, ceny do wartości księgowej, które były naprawdę astronomiczne, przez co nie pozwalały w rozsądny sposób na zawarcie tej transakcji.

W 2015 roku obok dotychczasowego trendu, czyli poszukiwania przez duże grupy kapitałowe możliwości inwestycyjnych, by się rozwijać i dywersyfikować swoją działalność, można oczekiwać wzmożonej aktywności funduszy private equity i venture capital.

- Część inwestorów zagranicznych postrzega Polskę bardzo dobrze i ma przygotowane środki, by tę działalność inwestycyjną w Polsce rozwijać - uważa prezes BTFG Audit. - Zobaczymy, ile z tych pieniędzy tak naprawdę trafi do Polski, a ile do całego regionu, ponieważ nigdy nie mówimy o jednym kraju, lecz o regionie. Musimy walczyć o te pieniądze i zobaczymy, na ile to się nam uda.

Obecnie nie należy oczekiwać, że kupujący będą mieli wielkie problemy z porozumieniem się ze stroną sprzedającą. Ceny spółek na warszawskiej giełdzie są relatywnie niskie i atrakcyjne dla nabywców. Szczególnie takich, którzy nie są zainteresowani spekulacją, lecz zarządzaniem i czerpaniem zysku z działalności spółek.  

- Jeśli spojrzymy na rynek polski, to dostrzeżemy, że ten rynek będzie teraz bardziej znormalizowany - zwraca uwagę prezes Adam Ruciński z BTFG Audit. - To dobrze, ponieważ teraz w wyniku reformy OFE, którego rola spadła, wyceny zaczynają normalnieć.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Sfiks
Oczekuję większej pokory ze strony doradców?!!! Akcje wielu spółek są niestety przewartościowane - po wycofaniu z niej pieniędzy OFE nie ma realnej siły na ich wzrosty?!! Ja raczej spodziewam się spadków, bo giełda musi zarabiać - jak nie na wzrostach to niestety na na spadkach?!!!
~obserwator
Przecież na szulerni GPW na 95 provcent spółek się traci- wystarczy porównać ceny emisyjne z rynkowymi po wielu latach...A zagraniczne cwaniaki niech sobie spekulują sami ze sobą.. HIstoeria notowań prawie wszystkich zagranicznych spółek notowanych na GPW to jeden wielki skandal- niemal każda z nich po latach spadła Przecież na szulerni GPW na 95 provcent spółek się traci- wystarczy porównać ceny emisyjne z rynkowymi po wielu latach...A zagraniczne cwaniaki niech sobie spekulują sami ze sobą.. HIstoeria notowań prawie wszystkich zagranicznych spółek notowanych na GPW to jeden wielki skandal- niemal każda z nich po latach spadła do kilku procent swojej ceny emisyjnej...Przypadek czy sprawa dla prokuratury i KNF...?
~as
da po dupsku.no chyba zepoczatek rokuw zwizku z qe EBC da jakies wybicie nic pozatym czeka polske i eurotrupa 1929!pewne to takei wpsolczesne 1929 ktore jzu skordynuja drukujac na potege az sie sytaucja spod kontorli wyriwe i hipinflacja zabije kraje na amen,i oszczednosci ludzi!tudziez fifnse swiatowe ktore sa w oplakanym stanie da po dupsku.no chyba zepoczatek rokuw zwizku z qe EBC da jakies wybicie nic pozatym czeka polske i eurotrupa 1929!pewne to takei wpsolczesne 1929 ktore jzu skordynuja drukujac na potege az sie sytaucja spod kontorli wyriwe i hipinflacja zabije kraje na amen,i oszczednosci ludzi!tudziez fifnse swiatowe ktore sa w oplakanym stanie poza wybranymi krajami!!!socjslizm zabije wsyztsko!
~as
gadanie dla gadsnia!jak jest hossa to 99% spolek jest wycneianych powyzej relanej wartosci,jak bessa dokaldnie na dowrto wiec to nie ma znacznie aczy ofe czy nie brak hossy brak plynnosci =SKNasen gpw TO JA CZEKA W 2015 POZA OKAZJAMI JAK W 2014 patrz netia,BGZ,teraz zapewne i pare spolek tez sie znajdzie pod M&A to reszta da gadanie dla gadsnia!jak jest hossa to 99% spolek jest wycneianych powyzej relanej wartosci,jak bessa dokaldnie na dowrto wiec to nie ma znacznie aczy ofe czy nie brak hossy brak plynnosci =SKNasen gpw TO JA CZEKA W 2015 POZA OKAZJAMI JAK W 2014 patrz netia,BGZ,teraz zapewne i pare spolek tez sie znajdzie pod M&A to reszta da solidnie po dupsku!
~je
Kto w 2007r pozwolił na wycenę z kosmosu?

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki