REKLAMA

Polski przemysł w najgorszej formie od 22 miesięcy

2018-09-03 09:00
publikacja
2018-09-03 09:00
Polski przemysł w najgorszej formie od 22 miesięcy
Polski przemysł w najgorszej formie od 22 miesięcy
/ Toyota

Sierpień nie przyniósł poprawy koniunktury w polskim przemyśle. Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego pogłębił lipcowy dołek, osuwając się do najniższego poziomu od października 2016 roku.

Sierpniowy odczyt PMI dla polskiego sektora wytwórczego ukształtował się na poziomie 51,4 pkt. – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To wynik wyraźnie słabszy do lipcowego (52,9 pkt.) oraz gorszy od oczekiwań ekonomistów wynoszących 53,0 pkt. Lipcowy odczyt był najniższy od sierpnia 2017 roku.

Co prawda PMI dla polskiego przemysłu wciąż utrzymuje się powyżej rozdzielającej wzrost od regresu bariery 50 punktów, lecz struktura tego wskaźnika zaczyna coraz bardziej niepokoić. Po pierwsze, tempo przyrostu nowych zamówień było najsłabsze w trakcie trwającego już prawie dwa lata cyklu ekspansji. Po drugie, tempo przyrostu zatrudnienia było najwolniejsze od 9 miesięcy. I wreszcie po trzecie, zamówienia eksportowe malały w najszybszym tempie od lipca 2014 roku.

Niepokoić powinna także utrzymująca się presja kosztowa. Co prawda wzrost cen surowców i komponentów potrzebnych do produkcji był najwolniejszy od trzech miesięcy, ale wciąż pozostawał wysoki. Firmy produkcyjne w szczególności narzekały na wysokie ceny stali. W konsekwencji rosły także ceny wyrobów gotowych.

„Polscy przemysłowcy w sierpniu zaraportowali najsłabsze warunki gospodarcze od prawie dwóch lat. Bieżąca produkcja, nowe zamówienia, poziom zakupów oraz zatrudnienie – wszystkie zarejestrowały wolniejsze tempo wzrostu niż w lipcu. Co więcej, nowe zamówienia eksportowe malały w najszybszym tempie od lipca 2014 roku” – skomentował wyniki sierpowego badania Trevor Balchin, dyrektor w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ernst
na poziomie mniej niż zero
silvio_gesell
Wskaźnik czysto subiektywny. Po prostu spada estymą menadżerów zakupowych z powodu braku rąk do pracy.
pluto85md
Reagriculturyzacja w toku.
antydonald
koniecznie tuski, schetyny, ryski i inny POmiot musi wrócić do waładzy - wówcza gospodarka będzie zmierzała ku świetlistej przyszłości ...zwłaszcza dla absolwentów akademii sowy i przyjaciele !!!
_jasko
Remedium na problemy naszego przemysłu jest skokowe podniesienie najniższego uposażenia, dalsze obniżenie wieku emerytalnego i dalsze zaciśnięcie gorsetu fiskalnego, oraz przejęcie kontroli nad SN i Episkopatem Polski
histeryk
sytuację może też znacząco poprawić więcej kontroli przedsiębiorstw prywatnych (jako najwyższego wyrazu zaufania) oraz podwyższenie podatków. No i obniżenie wieku emerytalnego, bo prawdziwi polscy patrioci brzydzą się pracą gdy system ubezpieczeń społecznych w ruinie.
hatlik1
Jest za drogo i bedzie tylko gorzej ja wytrzymałem wszystkie wydatki i kupuję tylko co musze na 102% miałem zbudować ale po co jak ceny materiałów poszybowały i to właśnie powoduje (pazerność ) kryzys a no i jeszcze inflacja 2% ale chyba tylko na smalcu a ludzie wieżą
and00
Jak wytrzymałeś wszystkie wydatki to nie jest tak źle.
A najlepiej ludzie wierzą w wieżę Eiffla
Poza tym artykuł nie jest o stanie przemysłu a o wynikach ankiety, a to daleko nie to samo.
Dobrych ocen na świadectwie życzę, szczególnie z Polaka, bo się do liceum nie dostaniesz.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki