REKLAMA
TYLKO U NAS

Polska wśród 25 najlepszych kierunków emigracji

Malwina Wrotniak2016-10-28 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2016-10-28 06:00

27 tysięcy emigrantów z całego świata oceniło kraje, w których teraz mieszkają. Tak powstał ranking najlepszych miejsc do pracy i życia. W jego najnowszej edycji Polska zajęła pozycję wyższą niż Irlandia czy Stany Zjednoczone.

HSBC już po raz dziewiąty przygotował "Expat Explorer" - ranking najlepszych miejsc do pracy i życia w oparciu o opinie osób, które wyjechały ze swojego ojczystego kraju i mieszkają za granicą. Na wyniki tego konsumenckiego raportu wpłynęły opinie przekazane w marcu i kwietniu przez 27 000 ekspatów [wg HSBC: osoby powyżej 18. roku życia, które żyją poza swoim ojczystym krajem] ze 190 państw. Wszyscy z nich oceniali atrakcyjność swoich obecnych miejsc zamieszkania pod kątem 27 kryteriów.

Większość ankietowanych ocenia emigrację jako pozytywne doświadczenie. Co druga osoba uważa, że jej jakość życia poprawiła się po przeprowadzce do innego kraju, sześć na dziesięć osób twierdzi, że dobrze odnalazło się wśród innej narodowości i kultury. 41% ekspatów sądzi, że wyjazd przyspieszył proces wejścia w posiadanie własnej nieruchomości, umożliwiając szybszą realizację życiowych celów.

W opinii tych, którzy wyjechali, emigracja nie jest jednak pozbawiona trudów i wyrzeczeń. 62% ekspatów zwraca uwagę, że przeprowadzka za granicę zwykle wiąże się z wyższymi kosztami wychowywania dziecka. Jednak 88% podkreśla, że zazwyczaj poprawia się wtedy jakość życia ich dzieci.

fot. / / YAY Foto

W ogólnym rankingu Polska w TOP 25

Finalne zestawienie to lista 45 najlepszych miejsc do życia, pracy i zakładania rodziny w opinii osób, które przyjechały z innych krajów. Najwyższą łączną notę po raz drugi z rzędu uzyskał Singapur. 66% mieszkających tam ankietowanych twierdzi, że ich jakość życia po przeprowadzce poprawiła się. 62% wskazuje, że zarabia dziś więcej niż przed emigracją. 84% czuje się tam bezpieczniej niż w swoim rodzimym kraju. 89% wierzy w polityczną stabilność tego kraju – to znacznie więcej od globalnej średniej na poziomie 51%.

21% ankietowanych mieszkańców Singapuru pracuje w sektorze finansowym, 11% w IT, 10% jako różnej maści inżynierowie. Jak wynika z raportu HSBC, średnie roczne wynagrodzenie mieszkających tam ekspatów wynosi 139 tys. dolarów - wobec 97 tys. dolarów globalnej średniej.

fot. / / YAY Foto

Drugą i trzecią pozycję w ogólnym zestawieniu zajęły odpowiednio Nowa Zelandia i Kanada. Pierwszą piątkę zamknęły dwa europejskie kraje, z których Szwajcaria (5.) powinna zaskoczyć mniej niż Czechy wskazywane jako 4. najlepsze miejsce do życia na emigracji.

Najlepsze miejsca do pracy i życia według ekspatów

Miejsce

Kraj

1.

Singapur

2.

Nowa Zelandia

3.

Kanada

4.

Czechy

5.

Szwajcaria

6.

Norwegia

7.

Austria

8.

Szwecja

9.

Bahrajn

10.

Niemcy

11.

Australia

12.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

13.

Hongkong

14.

Tajwan

15.

Holandia

16.

Hiszpania

17.

Rosja

18.

Oman

19.

Wietnam

20.

Japonia

21.

Francja

22.

Wielka Brytania

23.

Belgia

24.

Tajlandia

25.

Polska

Źródło: Raport „Expat Explorer”, HSBC 2016

Dość wysoką, bo 25. pozycję w ogólnym zestawieniu zajęła Polska. W raporcie nie znalazło się co prawda miejsce na głębszą analizę odpowiedzi wskazujących właśnie na ten kierunek emigracji, jednak w tabelach rankingowych widać, że jest to wynik lepszy od uzyskanego przez takie europejskie kraje, jak Irlandia (pozycja 27.) czy Włochy (43.). Za to lepiej niż w Polsce, zdaniem ekspatów, w Europie żyje się i pracuje m.in. w Norwegii, Austrii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Belgii.

Najsłabsza gospodarczo, najmocniejsza rodzinnie

Oprócz ogólnego zestawienia, HSBC opublikował trzy szczegółowe rankingi miejsc najbardziej sprzyjających emigrantom pod względem ekonomicznym, zawodowym i rodzinnym.

Najsłabiej (29. pozycja) oceniono Polskę w pierwszym z zestawień, które ułożono na podstawie opinii o gospodarce danego kraju i jej przełożeniu na sytuację społeczno-ekonomiczną ekspatów. Pytano o finanse osobiste - w tym możliwości zarobkowe, poziom oszczędności czy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych. Lokalną gospodarkę oceniano pod kątem stabilności politycznej i gospodarczej kraju, a także łatwości zakładania własnego biznesu. Wreszcie ankietowani oceniali kraje również pod kątem perspektyw zawodowych, postępu własnej kariery czy stabilności zatrudnienia. Zwycięzcami tego zestawienia zostały kolejno: Szwajcaria, Singapur i Niemcy.

Nieco lepiej (26. pozycja) wypadła Polska w zestawieniu krajów sumującym doświadczenia adaptacyjne osób przyjeżdżających do innego kraju. Pytania zadawane ankietowanym w ramach tej kategorii dotyczyły zarówno ogólnego stylu życia w nowym miejscu (np. zdrowia fizycznego, oferty kulturalnej), postaw społeczeństwa (łatwości nawiązywania relacji międzyludzkich, otwartości na obcokrajowców), jak i warunków sprzyjających zadomowieniu się w nowym miejscu (łatwości wynajęcia mieszkania, przystąpienia do systemu opieki zdrowotnej czy skorzystania z usług finansowych). Zsumowanie odpowiedzi na tak stawiane pytanie umieściło na podium Nową Zelandię (1.), Hiszpanię (2.) i Kanadę (3.).

Najwyższe noty (21. miejsce) przyznawano Polsce przy okazji pytań o miejsce najlepsze dla rodzin. Układając ten ranking, pod uwagę brano oceny emigrantów dotyczące m.in. jakość życia społecznego rodzin, oferty edukacyjnej dla dzieci, systemów opieki zdrowotnej czy ogólnych odczuć co do jakości życia rodziny w danym kraju. Za najlepsze kraje do życia pod tym względem uznano Szwecję (1.), Czechy (2.) i Singapur (3.).

Zobacz też: TAM MIESZKAM, czyli jak żyją Polacy na emigracji

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~b52
Polska najlepiej motywuje do emigracji .Sprostowanie tytułu.
~żemuszetotłumaczyc
Zapominacie że struktura emigrantów w każdym kraju jest inna. Mamy wysokie noty ponieważ u nas podoba się Ukraińcom. W Rosji pewnie podoba się Białorusinom a w Wietnamie to trzeba popatrzeć kto tam emigruje. USA wypadło słabiej od Polski bo raczej emigrują tam ludzie z bogatszych krajów przez co mają większe wymagania itd.
~pol-pik
Czesi są tak wysoko przede wszystkim dlatego, iż kościół katolicki i jego chora ideologia dzieląca ludzi na gorszych i lepszych , od dawien dawna nie ma tam nic do powiedzenia. Co równie ważne - żadne kościoły nie wysysają ani grosza z publicznej kasy.
~Diw_iw
Rosja jest wyzej, tam jest mocne prawosoawie. Co powiesz na ten fakt? Przeszkadza Ci kosciol, nie chodz do niego, daj innym.
~b52
Biedny człowieku ogarnij się i zobacz kto tak naprawdę ciebie okrada
pozdrowienia
~antypis
Bzdury piszecie ludzie, znam osobiście kilka osób, które są na kontraktach w Moskwie - 30-40 tys PLN miesięcznie, apartament, auto, szkoła dla dzieci, o takich warunkach w Londynie czy Berlinie można tylko pomarzyć!
~Konrad
Jaka branża? Jakie mają stałe koszty mieszkania?
~ziutek
najlepiej to się żyje w Rosji w gułag-u chociaż emigracja nie taka znów dobrowolna
~Andy
Tak, Rosja na 17-tym, Oman na 18-tym a Wietnam na 19-tym. To moze ci z HBSC sie przeprowadza do jednego z tych krajow na jakis czas jak im sie tak podobaja. W Omanie nie ma jeszcze 'demokracji' ale jak umrze obecny szejk to rozne rzeczy moga sie wydarzyc...
W tym zestawieniu Polska na 25 miejscu to rzeczywiscie sukces.
~Andy
i jeszcze jedno; jest Rosja nie ma USA, chyba pytali niewlasciwych imigrantow

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki