ZAGŁOSUJ

Polska w czołówce państw "szybko" wydających pieniądze z UE

2021-12-02 07:00
publikacja
2021-12-02 07:00
Polska w czołówce państw "szybko" wydających pieniądze z UE
Polska w czołówce państw "szybko" wydających pieniądze z UE
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Polska zajmuje czwarte miejsce wśród państw Unii Europejskiej pod względem tempa refundacji unijnych pieniędzy w ramach polityki spójności 2014-2020. Zainwestowano już 92,5 proc. wszystkich środków z funduszy unijnych. Przeanalizowaliśmy, jak wygląda wykorzystywanie i rozliczanie dotacji z UE.

Polska jest jednym z liderów pod względem tempa refundacji pieniędzy unijnych w ramach polityki spójności 2014-2020. Unia Europejska przekazała Polsce już 51 mld euro (około 237,1 mld zł), czyli prawie dwie trzecie dostępnych środków pieniężnych dla naszego kraju. Daje to Polsce czwarte miejsce wśród państw wspólnot. 

Polska "szybko" wykorzystuje środki z UE

– Od uruchomienia programów do 14 listopada 2021 r. zainwestowaliśmy już ponad 331 mld zł, czyli 92,5 proc. przypadających Polsce pieniędzy z Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Samorządy, przedsiębiorcy, instytucje rządowe i organizacje pozarządowe realizują z wykorzystaniem współfinansowania unijnego ponad 95 tys. inwestycji – podkreślił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas 10. posiedzenie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (KUP).

Jednocześnie Minister zaznaczył, że ostatnie dwa lata były szczególnie trudne ze względu na pandemię COVID-19. Sytuacja wpłynęła na praktycznie każdy element życia, także na wdrażanie funduszy unijnych.

Do 28 listopada 2021 roku z beneficjentami podpisano 95 775 umów o dofinansowanie projektów. Łączna wartość tych inwestycji wynosi 545,3 mld zł. W tej kwocie udział funduszy Unii Europejskiej to 331,7 mld zł, czyli 92,6 procent całej dostępnej alokacji środków unijnych.

– Dynamiczny rozwój naszego kraju, wspierany przez Fundusze Europejskie, jest widoczne w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Projekty finansowane z pieniędzy unijnych i krajowych zwiększają konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki – dodał Grzegorz Puda.

Nowy fundusz na Europejski Zielony Ład

Polska ma do dyspozycji 78 miliardów złotych z Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności na lata 2021-2027. Do tego należy dodać 3,8 miliarda złotych z nowego instrumentu jakim jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to nowy instrument finansowy wykorzystywany w ramach polityki spójności służący zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej). Fundusz ma ułatwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r.

DF

fot. UE / 

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki