REKLAMA

Polska szkoła biedy

2019-01-11 05:01
publikacja
2019-01-11 05:01

"Rzeczpospolita" zapytała nauczycieli o ich zarobki. Zarabiamy między 1750 a 2800 zł na rękę; tylko część otrzymuje dodatki - twierdzą nauczyciele, którzy wypełnili ankietę przygotowaną przez gazetę.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Gazeta podaje, że z wyliczeń resortu edukacji wynika, że stażysta w 2018 r. zarabiał średnio 2087 zł na rękę, nauczyciel kontraktowy 2309 zł, mianowany 2976 zł, a dyplomowany - 3784 zł.

"Rzeczpospolita" zapytała o zarobki samych nauczycieli; w oparciu o ankietę zamieszczoną w mediach społecznościowych ustaliła, ile wynoszą przelewy. W ciągu kilku godzin ankietę wypełniło ponad 3 tys. osób.

Przykłady z ankiety: stażysta w Opolu zarabia 1670 zł (ma niepełny etat) i do tego 150 zł z tytułu dodatków. Kontraktowy w szkole podstawowej w powiecie grójeckim otrzymuje 1900 zł. Szkoła dodaje mu też 100 zł brutto za wychowawstwo. W Gdańsku nauczyciel bez dodatków zarabia 1880 zł. Na nieco wyższe pensje mogą liczyć nauczyciele mianowani. W Radomiu 2034 zł, w Warszawie 2400 zł, a w Żychlinie (woj. łódzkie) 2504,94 zł. Dyplomowany nauczyciel przedszkola w Siemianowicach Śląskich ma 2700 zł, w Krakowie 2400 zł, a w Gnieźnie - 3000 zł.

"Rz" podaje, że budżety pracowników oświaty ratują nadgodziny. Rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis mówi, że nadgodziny są, bo w szkołach brakuje nauczycieli. Niektórzy pracują na kilku etatach.

Gazeta podkreśla, że coraz częściej samorządy, w odpowiedzi na problemy ze znalezieniem pracowników, zwiększają nakłady na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. "Rz" informuje, że zauważalnie wyższe są one w Warszawie i w Poznaniu, ok. 500600 zł. Jednak ich przyznanie leży w gestii dyrektorów szkół. Mogą w ogóle ich nie płacić (częste w szkołach niepublicznych) albo symbolicznie, np. raz na rok 150 zł.

W czwartek w Warszawie odbyły się rozmowy kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej z przedstawicielami związków zawodowych działających w oświacie - najpierw z przedstawicielami Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", a następnie z przedstawicielami: Związku Nauczycielstwa Polskiego, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. MEN poinformowało, że przedstawiło związkowcom kilka propozycji. Według ZNP, FZZ i Solidarności minister nie przedstawiła żadnej nowej propozycji ws. podwyżek. Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował o rozpoczęciu procedury zmierzającej do wszczęcia sporu zbiorowego i planowanym strajku. Zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w czwartek związki zawodowe mają czas do środy, by ustosunkować się do - propozycji MEN, kolejne spotkanie ze związkowcami zaplanowano na 22 stycznia. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
keena_t
My z mężem wysłaliśmy dzeci do szkoły prywatnej https://www.szkolapromyk.szczecin.pl/oferta. Mamy pewność, ze nauczyciele są odpowiednio wynagradzani za swoją ciężką pracę, do tego rewelacyjnie zajmują się dziećmi i proponują im masę ciekawych i rozwojowych zajęć.
igła
Skoro w tym roku jest tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu to dzięki temu nauczycielki mniej wydają na ciuchy i inne dyrdymałki, więc więcej im zostanie w portfelu. Można to potraktować jak podwyżkę.
W przyszłym roku będą wszystkie niedziele wolne tj. znowu będzie podwyżka.
hfjdj
Ale bystre i smieszne. Naprawde.
artur17
Przy pracy na dwa etaty (36 godzin tygodniowo) pensja wynosi ok 10.000-14.000 zł brutto. średnia stawka za godzinę pracy nauczyciela jest KILKAKROTNIE wyższa od średniej w kraju.
amun
Nauczyciel zawsze moze isc pracowac w biedronce, tam bedzie mial "lekko" i "przyjemno" prace ;-)
specjalnie_zarejstrowany1
"Przykłady z ankiety: stażysta w Opolu zarabia 1670 zł (ma niepełny etat)"

Aha, czyli fakt ze niektorzy maja niepelne etaty nie ma zadnego znaczenia przy wynagrodzeniach?
amfora10 odpowiada (usunięty)
skoro tak pracujesz to gratuluję
hfjdj odpowiada amfora10
Nauczycielom pogratuluj. Lenie i obiboki ktore nic nie umieja.
marxs
dobrze im tak po co poleźli do szkoły pracować weźmy pierwszy przykład z brzegu pani magister rusycystyki w szkole zarabia 1500-2000 zł a Pani Magister Rusycystka u Pana Glapcia ma 65000 zł na posadzie do tego marne 12000 zł za obecności na posadzie (oczywiście miesięcznie) da sie zarobić?da się
brawo PIS

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki