Polska przedłuża zamknięcie granic do 13 kwietnia

2020-03-25 14:29, akt.2020-03-25 15:18
publikacja
2020-03-25 14:29
aktualizacja
2020-03-25 15:18

Wprowadziliśmy zamknięcie granic naszego kraju w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie od 15 marca na 10 dni. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni, także granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte – poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

/ fot. Irek Dorożański / FORUM

Jak podkreślił, nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów. "Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju, płynnie przekraczają granice" – zapewnił Mariusz Kamiński.

Polacy pracujący za granicą

Zaznaczył też, że wprowadzono pewne nowe obostrzenia dot. przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień za granicą.

"Od piątku te osoby, które będą przekraczały granice polską, będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni ci obywatele, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać po drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne" – powiedział Kamiński.

Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodny przepływać przez granice.

"Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą tę granicę swobodnie przekraczać” – zaznaczył Kamiński.

Ile osób może jeździć w jednym samochodzie

"Przemieszczanie się prywatnymi samochodami osobowymi nie jest zabronione. Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na nas obowiązek egzekwowania liczby pasażerów w publicznych środkach transportu zbiorowego. (…) aczkolwiek będziemy monitorowali tę sprawę (liczby osób w samochodach osobowych – PAP) i przekazywali ewentualne rekomendacje Ministrowi zdrowia" – powiedział Kamiński.

Podkreślił, że rząd oraz służby muszą działać adekwatnie do pojawiających się zagrożeń. "Będziemy korygować nasze decyzje i przepisy w zależności od potrzeb" - powiedział, dodając, że jeżeli minister zdrowia uzna, że coś należy doprecyzować (w przepisach - PAP), to to uczyni.

Mariusz Kamiński podkreślił, że obecnie priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej.

"To są dwa konkretne zadania, które będą priorytetem dla naszych funkcjonariuszy" - zaznaczył. Jak dodał, w środę RCB roześle do wszystkich obywateli SMS-y z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z koronawirusem. "Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju" - mówił.

"Na dzień dzisiejszy mamy bardzo dużą dyscyplinę społeczną, o czym świadczą wyniki kontroli, jakie codziennie przeprowadzają funkcjonariusze policji wobec osób, które podlegają rygorowi kwarantanny. Dane za ubiegłą dobę są takie, że policjanci odwiedzili ponad 100 tys. naszych obywateli, stopień dyscypliny jest bardzo duży, tylko w 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję" - powiedział Kamiński, dodając, że oznacza to, iż z rygorów wyłamuje się jedynie 0,5 proc. osób.

Minister poinformował też, że w przypadku kontroli policyjnej funkcjonariusze zawsze pytają, czy jest potrzebna jakaś pomoc. "To zjawisko jeszcze nie jest duże, ubiegłej doby ok. 190 osób zgłosiło takie potrzeby, głównie w zakresie żywności, lekarstw, i te potrzeby są realizowane" - zapewnił.

Podziękował przy tym wszystkim funkcjonariuszom policji, którzy "wzorowo wypełniają swoje obowiązki".

Autorka: Aleksandra Kuźniar, Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (24)

dodaj komentarz
ojkonomist
Czesi to zrobili już tydzień temu. najemnicy za ojro, korony itp. musicie wybrać albo praca dla ojczyzny i ew. miejsce w szpitalu w Polsce, albo praca najemna i ew. szpital za granicą.
khh
Zdecydowanie szpital za granica, zwlaszcza jesli mowimy o Niemczech, a nawet Czechach. Nie wiem kto pracujacy legalnie za granica zdecydowalby sie na leczenie w Polsce...
potiomkin
Powinny być zamknięte na 100%. Takie zamykanie na pół gwizdka, kiedy mogą wjeżdżać ciężarówki, wozić skażony towar pozbawiony jest sensu, tak jak tzn. domowa kwarantanna. Cały czas będą powstawaly nowe ogniska wirusa.
karbinadel
Zamykanie zacznij od siebie, bo bredzisz jak w gorączce
czerwony_wiewior
Sam jesteś skażony
bha odpowiada czerwony_wiewior
Skażony uszczypliwością ,kąśliwością i jadem do innych
waran666
Jak zdechniemy z głodu to wybijemy też wirusa :)
pstrzezek
Przykład Szwecji i nie tylko pokazuje że zamykanie granic ma sens głównie psychologiczny. Plus propagandowy bo rząd pokazuje że coś robi. Efekt jest często opłakany, bo ludzie w panice próbują wrócić do kraju (sceny z Okęcia w ramach #lotdodomu) zakażając się przy okazji.

Ale niewiele więcej można zrobić
Przykład Szwecji i nie tylko pokazuje że zamykanie granic ma sens głównie psychologiczny. Plus propagandowy bo rząd pokazuje że coś robi. Efekt jest często opłakany, bo ludzie w panice próbują wrócić do kraju (sceny z Okęcia w ramach #lotdodomu) zakażając się przy okazji.

Ale niewiele więcej można zrobić przy braku testów
bha
Cóż...Jeszcze tylko trzeba jak najszybciej wprowadzić zakaz przemieszczania się milionów osób do i z pracy we wszystkich branżach ,sektorach ,dziedzinach gospodarki mało istotnych ,zbędnych obecnie dla bezpiecznej i strategicznej działalności kraju .Wtedy dopiero będzie prawdziwa nie fikcyjna ,pozoru ,częściowa kwarantanna Cóż...Jeszcze tylko trzeba jak najszybciej wprowadzić zakaz przemieszczania się milionów osób do i z pracy we wszystkich branżach ,sektorach ,dziedzinach gospodarki mało istotnych ,zbędnych obecnie dla bezpiecznej i strategicznej działalności kraju .Wtedy dopiero będzie prawdziwa nie fikcyjna ,pozoru ,częściowa kwarantanna w kraju.Wtedy też może dopiero zahamujemy w końcu rozprzestrzenianie się po kraju Covid 19 oczywiście po jakimś czasie oraz zmniejszymy ogólne straty.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki