REKLAMA

Polki na kierowniczych stanowiskach częściej niż Szwedki czy Finki

2015-11-03 03:47
publikacja
2015-11-03 03:47
Polki na kierowniczych stanowiskach częściej niż Szwedki czy Finki
Polki na kierowniczych stanowiskach częściej niż Szwedki czy Finki
fot. theta / / thetaXstock

Wśród osób na stanowiskach kierowniczych w naszym kraju jest większy odsetek kobiet niż w Szwecji czy Finlandii.

W czwartym kwartale 2014 r. na stanowiskach kierowniczych było w Polsce 38,5 proc. kobiet - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To o prawie 6 pkt proc. więcej niż średnio w UE - wynika z danych GUS i Eurostatu.

Na pierwszym miejscu w rankingu pań na stanowiskach kierowniczych w krajach Unii jest Łotwa (46 proc.), a za nią Węgry (39,3 proc.). RP zajmuje zaś ostatnie miejsce na podium.

Jak się okazuje odsetek kobiet zarządzających jest w nas większy niż w znanej z równouprawnienia Skandynawii - w Finlandii wyniósł on 32,7 proc. a w Szwecji - 37,3 proc.

Wysoka pozycja Polski wynika z rozdrobnionej struktury naszej gospodarki - wskazuje prof. Urszula Sztanderska z UW. Mamy mnóstwo drobnych firm, stąd dużo jest kierowników, wśród których przybywa kobiet - ocenia. (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~StanRS
Dlatego, że polki są na kierowniczych stanowiskach częściej niż Szwedki czy Finki, to gospodarka polska znajduje się o co najmniej kilkanaście pozycji niżej, niż tych skandynawskich państw. Taka jest nieubłagana prawda.
~Obserwator
Jak w Finlandi i Szwecji mieszkało by tyle samo kobiet jak w Polsce to było by tak samo albo lepiej.
~taki_jeden
Polska to w ogóle światowy lider jeśli chodzi o kierownictwo. Dostajesz stanowisko kierownika i robisz dokładnie to samo, co niekierownik, za to masz nieregulowany czas pracy (czyt. dyspozycyjny 24h) za tą samą zapłatę.

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki