REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polimex Mostostal chce w 2022 r. zbliżyć się do poziomu 3 mld zł przychodów

2022-04-25 11:00
publikacja
2022-04-25 11:00

Ambicją Polimeksu Mostostal na 2022 r. jest zbliżenie się do poziomu prawie 3 mld zł. Grupa chce utrzymywać portfel zamówień na poziomie ok. 5 mld zł - poinformował zarząd podczas poniedziałkowej wideokonferencji. Przedstawiciele spółki podali, że w związku z pandemią i rosyjską agresją na Ukrainę trwają rozmowy z zamawiającymi w sprawie realizowanych kontraktów.

Polimex Mostostal chce w 2022 r. zbliżyć się do poziomu 3 mld zł przychodów
Polimex Mostostal chce w 2022 r. zbliżyć się do poziomu 3 mld zł przychodów
fot. Robert Gardziński / / FORUM

"Przekroczyliśmy 2 mld zł przychodów ze sprzedaży (w 2021 r. - PAP) – taki był do tej pory nasz cel. Chcemy utrzymywać portfel zamówień na poziomie 5 mld zł, taki portfel pozwoli nam być w przychodach na poziomie 2 mld zł” – ocenił prezes Krzysztof Figat.

"Nasze aspiracje są większe z uwagi na dynamikę realizacji projektów i wejście - zwłaszcza projektu Dolna Odra - w kluczową fazę realizacji. Naszą ambicją w tym roku jest zbliżenie się do poziomu prawie 3 mld zł” – powiedział wiceprezes Maciej Korniluk.

W 2021 r. Polimex Mostostal odnotował 2,3 mld zł przychodów. Portfel zamówień grupy na koniec 2021 r. wynosił 5,3 mld zł. Na segment Energetyka przypada 3,27 mld zł, na segment Petrochemia 0,55 mld zł, na segment Produkcja 0,76 mld zł, na segment Infrastruktura 0,25 mld zł oraz na segment Przemysł 0,47 mld zł.

Zarząd pytany o sytuację na rynku związaną ze wzrostem kosztów w wyniku pandemii i rosyjskiej agresji na Ukrainę ocenił, że wszystkie firmy budowlane raportują wpływ tych zjawisk i realizowane kontrakty nie są wolne od takiego wpływu. Jak poinformował prezes, trwają rozmowy z zamawiającymi.

"Rozmowy z jednymi klientami trwają, w innych się przygotowujemy. Do naszych zamawiających zaczyna to docierać, zaczynają rozumieć. Myślę, że dialog będzie trwał, bo jeżeli rozpoczęli inwestycje w dobrej wierze, chcą je kontynuować i skończyć. Nienormalny wzrost cen materiałów nie jest naszą winą” – powiedział prezes.

Dodał, że w grupa dostosowuje się do zmian na rynku w związku z nakładanymi sankcjami i musi np. zmieniać łańcuchy dostaw.

W piątek wieczorem Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy podała w komunikacie, że Polimex Mostostal, generalny wykonawca budowy bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Zakładach Azotowych w Puławach, złożył wniosek o podwyższenie swojego wynagrodzenia o 188,7 mln zł.

W odpowiedzi na pytanie o gotowość grupy do komercjalizacji rozwiązania wypracowanego w ramach programu „Bloki 200+” prezes poinformował w poniedziałek, że grupa jest gotowa do takiej komercjalizacji i chciałaby projekt realizować przede wszystkim w Polsce. Dodał, że przełomem byłoby utworzenie NABE.

"Dzisiaj, gdy mamy taki stan przejściowy wiadomo, że grupy energetyczne nie chcą inwestować w tego typu rozwiązania (...). Jest zainteresowanie elektrowni tym projektem i z nimi (...) rozmawiamy. Po prostu musimy się uzbroić w cierpliwość. Myślę, że w ciągu roku pierwsze projekty mają szansę zostać rozpoczęte i jakaś implementacja tego projektu będzie, bo branża jest tym zainteresowana” – powiedział.

Jak poinformowano w poniedziałkowej prezentacji, w zeszłym roku liczba pracowników grupy Polimex Mostostal zwiększyła się o 243 osoby.

"W dobie niedoborów siły roboczej na rynku własne zasoby pozwalają nam pewniej dotrzymać terminów i mieć lepszą kontrolę nad tym, co się dzieje na budowie” – powiedział prezes.

"Chcemy budować swoją wartość na tym, co mamy. Instal-Lublin nie był w naszych planach, ale jak jest okazja na rynku, to trudno się na nią nie zdecydować” – ocenił Figat w odpowiedzi na pytanie o plany akwizycyjne grupy na 2022 r.

Instal-Lublin, firma specjalizująca się w usługach związanych z realizacją prac w obiektach, takich jak hale przemysłowe, kompleksy mieszkaniowe, biurowe oraz użyteczności publiczne, jest w grupie kapitałowej Polimex Mostostal od kwietnia 2021 r.

"Nie ma potrzeby kupowania spółki po to, by poszerzyć swoje kompetencje. Stawiamy na budowanie zespołu, kompetencji w naszej spółce, jeśli widzimy taką potrzebę. Ale jeśli nadarzy się podobna okazja, to na pewno byśmy z niej skorzystali. Ale dzisiaj czasy są niepewne (...), to skłania nas do ostrożności” – dodał prezes.

W 2021 r. Polimex Mostostal zwiększył przychody operacyjne o 43 proc. rdr do 2,3 mld zł. Zysk na działalności operacyjnej wzrósł o 42 proc. do 128 mln zł, a EBITDA o 29 proc. do 164 mln zł. Zysk netto wyniósł 87 mln zł, co oznacza wzrost o 38 proc. rdr. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki