REKLAMA
WEBINAR

Polenergia planuje w tym roku uruchomić dwie farmy wiatrowe

2022-04-08 11:18
publikacja
2022-04-08 11:18

Polenergia planuje w tym roku uruchomić dwie farmy wiatrowe: Dębsk i Kostomłoty, kończy budowę trzech portfeli projektów fotowoltaicznych - poinformowali przedstawiciele grupy podczas telekonferencji.

Polenergia planuje w tym roku uruchomić dwie farmy wiatrowe
Polenergia planuje w tym roku uruchomić dwie farmy wiatrowe
fot. Blue Planet Studio / / Shutterstock

"W tym roku planujemy uruchomić dwie farmy wiatrowe: Dębsk i Kostomłoty" - powiedział Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii.

Spółka poinformowała, że prace budowlane w farmach wiatrowych w budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem, w Dębsku (farma o mocy 121 MW) trwają instalacje turbin, w Kostomłotach (27 MW) dostarczono wszystkie komponenty do turbin wiatrowych i obecnie trwa ich montaż.

Projekty farmy wiatrowej Piekło (13,2 MW) oraz farmy wiatrowej Grabowo (44 MW) znajdują się w fazie budowy. Prace budowalne zostały rozpoczęte pod koniec marca 2022 r. Zakończenie budowy tych projektów planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Łączna moc zainstalowana w segmencie energetyki wiatrowej w Polenergii wzrosła z 249 do 287 MW, wraz z oddaniem do eksploatacji FW Szymankowo.

W drugim kwartale tego roku planowane jest zakończenie budowy trzech portfeli projektów fotowoltaicznych Sulechów II, Sulechów III oraz Buk, dzięki którym moc zainstalowana w tym segmencie wytwórczym grupy wzrośnie z 8 do 36 MW.

Jak podano, kolejne projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 56 MW (Świebodzin oraz Strzelino) z sukcesem wzięły udział w ubiegłorocznej aukcji OZE. Rozpoczęcie ich budowy - po pozyskaniu finansowania projektów i uzyskaniu zgód korporacyjnych, planowane jest na drugą połowę tego roku.

Grupa prowadzi prace w zakresie dalszego rozwoju projektów wiatrowych oraz fotowoltaicznych.

W portfelu Polenergii znajdują się projekty w fazie mniej zaawansowanej, o łącznej mocy ponad 577 MW. Dla poszczególnych projektów będą rozważane różne formy komercjalizacji ich produkcji, w tym decyzje o udziale w aukcji OZE, sprzedaży energii do klientów przemysłowych w kontraktach cPPA lub sprzedaży energii na rynku terminowym.

2 marca 2022 roku zakończona została oferta publiczna nowo emitowanych akcji, z której Polenergia pozyskała około 1 mld zł. Środki mają być przeznaczone na inwestycje m.in. w zakresie rozwoju morskich projektów wiatrowych, rozwoju i budowy projektów lądowych farm wiatrowych, a także działalności rozwojowej i akwizycyjnej w wybranych obszarach biznesowych zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

W 2021 roku Polenergia miała 3.999 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 121 proc. rdr. Skorygowana EBITDA wyniosła ponad 361 mln zł (wzrost o 41 proc. rdr), a skorygowany zysk netto 187 mln zł (wzrost o 69 proc. rdr).(PAP Biznes)

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki