REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polenergia planuje CAPEX w '23 na poziomie ok. 1 mld zł

2023-03-31 11:32
publikacja
2023-03-31 11:32

Polenergia planuje w 2023 roku nakłady inwestycyjne na poziomie ok. 1 mld zł, większość wydatków dotyczyć będzie projektów morskich farm wiatrowych - poinformowali przedstawiciele spółki podczas telekonferencji dla inwestorów.

Polenergia planuje CAPEX w '23 na poziomie ok. 1 mld zł
Polenergia planuje CAPEX w '23 na poziomie ok. 1 mld zł
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Zakładamy, że CAPEX w tym roku wyniesie ok. 1 mld zł" - powiedział wiceprezes Polenergii Tomasz Kietliński.

Jak dodał, główne wydatki dotyczyć będą projektów morskich farm wiatrowych.

"Wydatki na lądowe farmy wiatrowe są na razie za nami, bo nowe projekty będą realizowane w oparciu o zliberalizowane przepisy, ale ich budowa będzie za kilka lat. W tym roku inwestować będziemy więc głównie w offshore, potem w projekty fotowoltaiczne. Coraz bardziej widoczne w naszych wydatkach będą też e-mobility i wodór" - powiedział wiceprezes.

W zaawansowanej fazie rozwoju są projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, o łącznej planowanej mocy ok. 1,4 GW, realizowane wspólnie z Equinor.

Jak podano, wniosek notyfikacyjny dla MFW Bałtyk II jest obecnie procedowany przez KE. Przygotowywany jest wniosek dla projektu MFW Bałtyk III.

Grupa kontynuuje prace w projekcie MFW Bałtk I, mające na celu przygotowanie projektu do aukcji oraz prace przygotowawcze dla projektu morskiej farmy wiatrowej na litewskich obszarach morskich o mocy 700 MW.

W obszarze fotowoltaiki grupa przygotowuje do budowy farmy PV Strzelino o mocy ok. 45 MW, która w grudniu 2021 uzyskała wsparcie w ramach aukcji OZE. W grudniu zawarto umowę EPC na budowę projektu, a pozostałe kontrakty są w ostatniej fazie negocjacji. Jak wskazano, Polenergia Farma Wiatrowa Namysłów, rozwijająca farmę PV Szprotawa o docelowej łącznej mocy ok. 47 MW wygrała grudniową aukcję OZE.

Budowa lądowych farm wiatrowych Kostomłoty i Dębsk została zakończona. Oba projekty uzyskały pozwolenie na użytkowanie oraz koncesję na wytwarzanie energii.

Grupa prowadzi prace w celu realizacji dwóch projektów wiatrowych o łącznej mocy 57 MW, które uzyskały wsparcie w ramach aukcji. Projekty farm Piekło oraz farmy Grabowo znajdują się w fazie budowy. Prace budowlane zostały rozpoczęte pod koniec marca 2022. Wykonane zostały prace fundamentowe, drogowe, kablowe. W obu farmach zmontowane zostały turbiny, obecnie trwają prace odbiorowe i rozruchowe turbin. Zakończenie budowy tych projektów planowane jest na drugą połowę 2023 r.

Wiceprezes, pytany o przewidywania dotyczące przedłużenia mechanizmu limitów cenowych dla wytwórców energii, ocenił, że spółka nie widzi dla tego uzasadnienia.

"Limity cenowe zostały wprowadzone w specyficznych okolicznościach. Nie widzimy teraz na rynku takich ekstremalnych okoliczności, by przedłużać te nadwyczajne środki. Ceny energii i gazu na rynkach są na poziomach podobnych jak pod koniec 2021 roku, a wtedy nawet nie rozważano mechanizmów ograniczeń cenowych. Nie widzimy podstaw do przedłużenia obecnych środków" - powiedział Kietliński.

W 2022 roku skorygowany wynik EBITDA grupy Polenergia wyniósł 354,3 mln zł i był niższy o 6,8 mln zł w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Skorygowany zysk netto grupy wyniósł 162 mln zł, co stanowi spadek w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku ubiegłego o 25,2 mln zł. Przychody wyniosły 7,1 mld zł i były wyższe rdr o ok. 3,09 mld zł. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki