REKLAMA
WEBINAR

Polenergia gotowa rozwijać nowe projekty lądowych farm wiatrowych, jeśli zmienią się regulacje

2021-11-23 19:44
publikacja
2021-11-23 19:44

Grupa Polenergia przygotowuje się do powrotu do rozwoju nowych projektów lądowych farm wiatrowych, czeka na zmianę regulacji - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Polenergia gotowa rozwijać nowe projekty lądowych farm wiatrowych, jeśli zmienią się regulacje
Polenergia gotowa rozwijać nowe projekty lądowych farm wiatrowych, jeśli zmienią się regulacje
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

„Cel grupy Polenergia na najbliższe lata jest jasno określony i konsekwentnie realizowany. To 3.000 MW mocy w morskich projektach wspólnie realizowanych z Equinor oraz ponad 500 MW mocy w zielonych inwestycjach na lądzie. Jako lider transformacji energetycznej w Polsce przygotowujemy się i będziemy gotowi do powrotu do dynamicznego rozwoju nowych projektów lądowych farm wiatrowych, gdy tylko odpowiednie regulacje zostaną zmienione. Z nadzieją wsłuchujemy się w zapowiedzi strony publicznej związane z liberalizacją zasady 10H. Gdy tylko zostaną one zrealizowane będziemy gotowi zwiększyć nasze portfolio projektów onshore w rozwoju o kolejne kilkaset MW. Będą to projekty, które dostarczą czystą, zeroemisyjną energię na rynek na konkurencyjnych warunkach" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Polenergii Michał Michalski.

Spółka poinformowała, że rozpoczęcie eksploatacji FW Szymankowo zwiększyło moc zainstalowaną aktywnych farm wiatrowych Polenergii o 15 proc. do 287 MW.

Jak podano, w przypadku FW Dębsk o mocy 121 MW, która jest największą realizowaną inwestycją w historii spółki, trwają prace budowlane i montażowe. Uzyskane zostały pozwolenie na podanie napięcia oraz tymczasowe pozwolenie na użytkowanie. Instalacja została zsynchronizowana z siecią operatora i rozpoczęła się testowa generacja z pierwszych turbin.

Na FW Kostomłoty o mocy 27 MW trwają prace budowlane i elektryczne.

Spółka podała, że realizacja projektów fotowoltaicznych FF Sulechów II, FF Sulechów III oraz FF Buk o łącznej mocy 28 MWp przebiega zgodnie z harmonogramem. Zakończenie budowy farm fotowoltaicznych planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Średnia produktywność brutto farm wiatrowych Polenergii po trzech kwartałach wyniosła 28 proc. Produkcja energii elektrycznej brutto z farm wiatrowych wyniosła w tym okresie 494 GWh.

Od stycznia do września 2021 roku Polenergia zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 45 proc. rdr, do ponad 1,933 mld zł. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 282,3 mln zł i był wyższy o 41 proc., natomiast skorygowany zysk netto wzrósł o 73 proc. do blisko 149 mln zł.

W samym trzecim kwartale przychody grupy wzrosły o 42 proc. rdr do ponad 720 mln zł. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 95,1 mln zł i był wyższy rdr o 79 proc.

Grupa Polenergia składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki