REKLAMA

Polacy wycofują pieniądze z lokat

2015-08-10 14:04
publikacja
2015-08-10 14:04
Polacy wycofują pieniądze z lokat
Polacy wycofują pieniądze z lokat
fot. gemenacom / / YAY Foto

Z informacji opublikowanych niedawno przez Narodowy Bank Polski wynika, że od lutego do czerwca zgromadzona na lokatach terminowych kwota zmniejszyła się o ponad 5 miliardów złotych.

(YAY Foto)

Główny analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski wyjaśnia, że jedną z przyczyn wycofywania pieniędzy z banków jest bardzo niskie oprocentowanie lokat. Podkreśla, że tych atrakcyjnych jest niewiele, bo oferty wynoszące cztery, czy pięć procent w skali roku, przeznaczone są tylko dla nowych klientów. Najkorzystniejsze lokaty, które można założyć bez spełniania dodatkowych warunków, dają około 3 procent w skali roku, ale jest ich bardzo mało.

Jarosław Sadowski wskazuje, że najbogatsi zamiast trzymać pieniądze w banku postanowili zainwestować w nieruchomości. Według NBP w największych miastach Polski, w ostatnim czasie, ponad 60 procent mieszkań było kupowanych za zgromadzone oszczędności, a nie na kredyt. Mniej zamożni próbują inwestować w akcje, ale ekspert ostrzega, że ponoszą oni spore ryzyko. Pozostali czekają, aż nadejdą lepsze czasy dla oszczędzających.

Obecnie średnie oprocentowanie, jakie dostanie klient zakładający lokatę bankową na pół roku, wynosi nieco ponad półtora procent w skali roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak /gaj

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~sponsor
znacie jakiś Polski bank, żydom zawsze mało mało mało
~kravson
Nie dziwię się, jeszcze jakaś np. profamilia, to idzie i rodzinę zabezpieczyć i emeryturę, a tutaj zarobku już praktycznie żadnego nie masz.
~gościówa
po co wycofywać sie z lokat??? polecam poczytać poradnikinwestowania.pl ;) wysztkiego sie mozna dowiedzieć i nie popełniać blędy!
~analityk
Trzeba brać przykład z naszych polityków i inwestować w nieruchomości za granicą.
~kan
RUDO -CZERWONA ośmiornica oplotła nasz kraj. Trzeba degeneratów i złodziei z PO i PSL oderwać od koryta.
~emeryt
Nie ma bezpiecznych banków. Gdy dojdzie do załamania systemu finansowego to pieniądze
trzymane w banku stracimy. Kwoty gwarancyjne okażą się wtedy fikcją.
~Katolik
Polacy brać swoje pieniądze i w nogi: nadchodzi PiS jako wróg bankowości, przedsiębiorczych i oszczędnych polaków zabierze tym co mają i rozda biednym i leniwym. Pozdrawiam
~LRCh
Powrót do alternatywnych form inw.
~plutarch
raczej szeroki strumień na giełdę

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki