REKLAMA

Polacy obawiają się zwolnień i ograniczają zakupy

2020-04-28 10:34
publikacja
2020-04-28 10:34
fot. sharpshutter / Shutterstock

15 proc. pracujących obawia się utraty pracy - wynika z badania zleconego przez mBank. Najmocniej dotyka to osób, które dopiero weszły na rynek i pracują na umowach cywilnoprawnych. 

Na zlecenie mBanku przeprowadzono badanie, z którego wynika, że 15 proc. osób spośród obecnie pracujących spodziewa się utraty zatrudnienia. Największe obawy ma grupa osób, która dopiero weszła na rynek pracy, a stabilnie czują się pracownicy powyżej 35. roku życia. 

/ mBank

30 proc. pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych spodziewa się zwolnień, w przypadku umów o pracę odsetek ten wynosi tylko 12 proc. Sprawdzono również, ile osób straciło pracę wśród niepracujących (36 proc. ogółu badanych) 16 proc. pracowało przed epidemią koronawirusa, ale straciło pracę po jej wybuchu. To przekłada się na o spadek o około 900 tys. 

/ mBank

Oczekujemy, że do tej pory dokonane zwolnienia będą pojawiały się na rynku pracy stopniowo i stopa bezrobocia wzrośnie do około 10 proc. To szacunek zakładający właśnie mniej więcej taką skalę zwolnień, ujawniającą się stopniowo – zgodnie z wielokrotnie opisywaną specyfiką funkcjonowania wypowiedzeń – wyjaśnia Marcin Mazurek, ekonomista mBanku. Obawy najmłodszej grupy pracujących są uzasadnione, to właśnie w tej grupie najwięcej osób straciło pracę po wybuchu epidemii. 

Polaków zapytano również o to, czy zamierzają ograniczyć zakupy tylko do tych, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Średnio 66 proc. deklaruje mniejsze zakupy. 

WS

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Będzie dobrze. Jeszcze będziemy dobrze wspominać tego Koronawirusa.
jes
Wy pisowcy tak, wielu z was się obłowiło na tej "pandemii".
zbyszek_
Cały swiat tak robi. To samo zerohedge podawal w weekend. Ze była sonda w USA i tylko 1/3 ludzi odpowiedziala ze zamierza wrocic do galerii handlowych na zakupy.

Oczywiscie REIT'y typu: Simon Property Group i Tanger shopping centers wczoraj o 15% w gore.. ale to juz inna bajka.
bha
Bo to odmrażanie będzie trwało i trwało dłużej niż się to wielu śni i wydaje.
bha
A co to były i są w większości % za wielkie ,,godne" zarobki ,żeby wielce ludzie nawet po ich ewentualnej utracie musieli ,aż tak ich żałować i bać ? - jak ktoś chce to zawsze sobie znajdzie jakąś inną pracę.
bialy_kruk
Kilka dni temu na tym portalu czytałem że Polacy nie boją się zwolnień.
itsofunny
Przynajmniej są obiektywni :D
pietrucha84
Pewnie deklarują mniejsze zakupy karkówki i selera, bo chcą więcej pieniędzy przeznaczyć na zakup złota i akcji na GPW
fred_
Nie, to nie to. Chca kupic jeszcze jedna kawalerke na wynajem.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki