REKLAMA
WAŻNE

Polacy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii

Angelika Lech2016-08-29 18:04
publikacja
2016-08-29 18:04

Dane opublikowane przez brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne wskazują, że w 2015 roku liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do ponad 900 tys., co uplasowało Polskę na pierwszym miejscu pod względem liczebności wśród mniejszości narodowych na Wyspach.

fot. / / FOTORZEPA/FORUM

Do tej pory w każdym kolejnym roku począwszy od 2004 najliczniejszą grupę, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, stanowili Hindusi. Jednak w ubiegłym roku sytuacja się zmieniła i dominacja Indii w statystykach migracyjnych ustąpiła miejsca Polakom. Na trzecim miejscu znaleźli się natomiast Irlandczycy, a za nimi kolejno obywatele Rumunii i Portugalii.

Przed 12 laty Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, co umożliwiło obywatelom nadwiślańskiego kraju łatwiejsze znalezienie legalnej pracy i osiedlanie się na Wyspach. Od tego czasu liczba polskich emigrantów wzrosła 13-krotnie. W ubiegłym roku liczba ta sięgnęła 916 tys., z czego 12 proc. (ok. 108 tys.) osób urodzonych zostało na emigracji. Obecnie Polacy stanowią 16,5 proc. wszystkich mniejszości narodowych na Wyspach.

Jak wynika z raportu brytyjskiego urzędu statystycznego, dla Polaków emigracja na Wyspy często nie jest tylko tymczasowym rozwiązaniem. Zaobserwowano znaczny odsetek naszych rodaków, którzy osiedlają się w Wielkiej Brytanii na stałe, zakładając rodziny i rodząc dzieci. Przyczyną kształtującą taki stan rzeczy może być fakt, iż do Wielkiej Brytanii coraz częściej przybywają młodzi wykwalifikowani i wyedukowani pracownicy. Na miejscu pracują lub zakładają firmy – jak podkreśla Dariusz Łaska z ambasady RP w Wielkiej Brytanii, Polacy otworzyli już na wyspach 22 tys. własnych działalności.

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ola
Świetny interes dla UK i strata dla Polski. Biorąc tylko pod uwagę wydatek rodziców, państwa na wychowanie i wykształcenie tych osób to Brytyjczycy dostali od RP kilka czy kilkadziesiąt miliardów złotych gratis. Czy tak ma wyglądać tzw. Unia Europejska? Czy to ma tylko być drenaż słabszych krajów i utrzymywanie ich w stanie stałego Świetny interes dla UK i strata dla Polski. Biorąc tylko pod uwagę wydatek rodziców, państwa na wychowanie i wykształcenie tych osób to Brytyjczycy dostali od RP kilka czy kilkadziesiąt miliardów złotych gratis. Czy tak ma wyglądać tzw. Unia Europejska? Czy to ma tylko być drenaż słabszych krajów i utrzymywanie ich w stanie stałego niedorozwoju? Czy UE ma niwelować różnice w rozwoju?
~Hiob
Kolego też tak myślałem, ale potem sprawdziłem ile wynoszą transfery kasy do Polski.
W sumie niezły interes, Polacy wrócą do Polski na emerytury bo nie wyobrażam sobie że mogli by żyć w UK za 500 funtów miesięcznie
~Polski_angol
Bo ciapaci są tam od 30 lat i w satystyce zalicza ich się do angoli. Proste ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki