REKLAMA

Pogłębienie sankcji wobec Rosji przeceni rubla o 15 proc.

2017-12-28 06:56
publikacja
2017-12-28 06:56

Jeśli USA obejmą sankcjami rosyjskie obligacje skarbowe, rubel może osłabić się do najniższego poziomu od marca 2016 r., zapowiadają analitycy banku Uralsib.

fot. Ilya Naymushin / / Reuters

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 r. amerykański departament skarbu wyda raport, w którym będzie mogło znaleźć się zalecenie objęcia sankcjami finansowymi wobec Rosji także obligacji skarbowych. Takie rozwiązanie uderzyłoby w rubla, ostrzegają w nocie do klientów specjaliści Uralsib. Ich zdaniem w wypadku takiego rozszerzenia sankcji udział podmiotów zagranicznych w rynku obligacji rządu w Moskwie spadłby o 10 proc., a to oznaczałoby odpływ kapitału z Rosji na kwotę 200 mld rubli.

Efekt? Według instytucji rubel osłabiłaby się na dnie wywołanej w ten sposób przeceny o 15 proc. Kurs dolara, który obecnie sięga 57,8 RUB, skoczyłby nawet do 70 RUB, pułapu ostatnio notowanego w marcu 2016 r. Rząd w Moskwie miałby problemy ze sfinansowaniem deficytu budżetowego, a rosyjski bank centralny musiałby reagować podwyżką stóp nawet o 250 punktów bazowych, do 10,25 proc. Nawet bez zaostrzania sankcji rosyjskie obligacje pozostaną jednymi z najwyżej oprocentowanych papierów rządowych z rynków wschodzących, zapowiada Uralsib.

Wcześniej w grudniu przed krótkoterminowymi zawirowaniami rynkowymi związanymi z ewentualnym zaostrzeniem sankcji ostrzegała agencja S&P. Takie posunięcie nie oznaczałoby jednak dla rządu kłopotów ze sfinansowaniem deficytu, a to ze względu na dotychczasową poprawę sytuacji fiskalnej, oceniała w rozmowie z Bloombergiem ekonomistka S&P Tatiana Łysenko. Tymczasem specjaliści Bank of America ML podkreślali w nocie do klientów, że takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne, a jego negatywne skutki skupiłyby się na rynku walutowym.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
plutarch
Nie wspierać pogrobowca KGB - proste!
ajwaj
Autorka Tatjana Lysenko jest znana z czarnego PR dla Ros. Fed. :)

1. Do budzetu RF-2018 przyjeto cene ropy 45 $/b > jest wiecej, troszke > 60 $, a zadymy na swiecie (UKR-rury do UE, Libia, Jemen, Ar. Saud., Korea Pln. itd.) nadchodza
2. wlasnie tanszy rubel dal rozwój wlasnej ekonomi Ros. Fed. > odrzecenie NA
Autorka Tatjana Lysenko jest znana z czarnego PR dla Ros. Fed. :)

1. Do budzetu RF-2018 przyjeto cene ropy 45 $/b > jest wiecej, troszke > 60 $, a zadymy na swiecie (UKR-rury do UE, Libia, Jemen, Ar. Saud., Korea Pln. itd.) nadchodza
2. wlasnie tanszy rubel dal rozwój wlasnej ekonomi Ros. Fed. > odrzecenie NA ZAWSZE duzej czesci importu (przenica > wyzej niz ZSRR z b. Republikami)
3, po "reklamówce" w Syrii zamówienia na sprzet 300 mld. $
itd. itp
Wniosek > Bank of Amerika jest dla swoich klientów lepszy > wiecej zarobi
ajwaj
Aaaaaaaaa - sankcje sa w budzecie 2018 UWZGLEDNIONE, Rosjanie lubia sankcje, jest potem jakis znajomy wróg i mozna dac.., zrobic .... sparring np.
sel
A co będzie jak Rosja zacznie sprzedawać obligacje USA? https://independenttrader.pl/malutka-belgia-ratuje-obligacje-usa.html
erdwa
Nu da... wy podorżwiotie dollara kak wsiegda. Mogusziaja Rassija możet wsio. Daże wypuskat cobwstiennyje dolarnyje obligacji i pieciatat pindoskie cobwstiennyje dollary :-)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki