REKLAMA
Dzień Mieszkaniowy

Pogłębienie sankcji wobec Rosji przeceni rubla o 15 proc.

2017-12-28 06:56
publikacja
2017-12-28 06:56

Jeśli USA obejmą sankcjami rosyjskie obligacje skarbowe, rubel może osłabić się do najniższego poziomu od marca 2016 r., zapowiadają analitycy banku Uralsib.

/ fot. Ilya Naymushin / Reuters

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 r. amerykański departament skarbu wyda raport, w którym będzie mogło znaleźć się zalecenie objęcia sankcjami finansowymi wobec Rosji także obligacji skarbowych. Takie rozwiązanie uderzyłoby w rubla, ostrzegają w nocie do klientów specjaliści Uralsib. Ich zdaniem w wypadku takiego rozszerzenia sankcji udział podmiotów zagranicznych w rynku obligacji rządu w Moskwie spadłby o 10 proc., a to oznaczałoby odpływ kapitału z Rosji na kwotę 200 mld rubli.

Efekt? Według instytucji rubel osłabiłaby się na dnie wywołanej w ten sposób przeceny o 15 proc. Kurs dolara, który obecnie sięga 57,8 RUB, skoczyłby nawet do 70 RUB, pułapu ostatnio notowanego w marcu 2016 r. Rząd w Moskwie miałby problemy ze sfinansowaniem deficytu budżetowego, a rosyjski bank centralny musiałby reagować podwyżką stóp nawet o 250 punktów bazowych, do 10,25 proc. Nawet bez zaostrzania sankcji rosyjskie obligacje pozostaną jednymi z najwyżej oprocentowanych papierów rządowych z rynków wschodzących, zapowiada Uralsib.

Wcześniej w grudniu przed krótkoterminowymi zawirowaniami rynkowymi związanymi z ewentualnym zaostrzeniem sankcji ostrzegała agencja S&P. Takie posunięcie nie oznaczałoby jednak dla rządu kłopotów ze sfinansowaniem deficytu, a to ze względu na dotychczasową poprawę sytuacji fiskalnej, oceniała w rozmowie z Bloombergiem ekonomistka S&P Tatiana Łysenko. Tymczasem specjaliści Bank of America ML podkreślali w nocie do klientów, że takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne, a jego negatywne skutki skupiłyby się na rynku walutowym.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
plutarch
Nie wspierać pogrobowca KGB - proste!
ajwaj
Autorka Tatjana Lysenko jest znana z czarnego PR dla Ros. Fed. :)

1. Do budzetu RF-2018 przyjeto cene ropy 45 $/b > jest wiecej, troszke > 60 $, a zadymy na swiecie (UKR-rury do UE, Libia, Jemen, Ar. Saud., Korea Pln. itd.) nadchodza
2. wlasnie tanszy rubel dal rozwój wlasnej ekonomi Ros. Fed. > odrzecenie NA
Autorka Tatjana Lysenko jest znana z czarnego PR dla Ros. Fed. :)

1. Do budzetu RF-2018 przyjeto cene ropy 45 $/b > jest wiecej, troszke > 60 $, a zadymy na swiecie (UKR-rury do UE, Libia, Jemen, Ar. Saud., Korea Pln. itd.) nadchodza
2. wlasnie tanszy rubel dal rozwój wlasnej ekonomi Ros. Fed. > odrzecenie NA ZAWSZE duzej czesci importu (przenica > wyzej niz ZSRR z b. Republikami)
3, po "reklamówce" w Syrii zamówienia na sprzet 300 mld. $
itd. itp
Wniosek > Bank of Amerika jest dla swoich klientów lepszy > wiecej zarobi
ajwaj
Aaaaaaaaa - sankcje sa w budzecie 2018 UWZGLEDNIONE, Rosjanie lubia sankcje, jest potem jakis znajomy wróg i mozna dac.., zrobic .... sparring np.
sel
A co będzie jak Rosja zacznie sprzedawać obligacje USA? https://independenttrader.pl/malutka-belgia-ratuje-obligacje-usa.html
erdwa
Nu da... wy podorżwiotie dollara kak wsiegda. Mogusziaja Rassija możet wsio. Daże wypuskat cobwstiennyje dolarnyje obligacji i pieciatat pindoskie cobwstiennyje dollary :-)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki