Podlaskie: 5,1 mln zł z UE na podstrefę ekonomiczną w Łapach

03.12. Białystok (PAP) - 5,1 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzyma gmina Łapy (Podlaskie) na przygotowanie terenów dla inwestorów w planowanej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.

Podstrefa ekonomiczna jest jednym z pomysłów władz Łap na rozwój gospodarczy miasta, które boryka się z wieloma problemami społecznymi i kryzysem gospodarczym po tym, gdy przestały istnieć dwa największe zakłady pracy - Cukrownia Łapy SA oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego - ZNTK SA. Pracę straciło około tysiąca osób.

Cukrownia została zamknięta w ramach reformy unijnego rynku cukru. ZNTK są w upadłości; firma zaczęła mieć kłopoty po tym, gdy główny zleceniodawca - PKP Cargo przestał zlecać naprawy wagonów.

Do podstrefy miasto chce przyciągnąć inwestorów, by ci tworzyli nowe miejsca pracy. Podstrefa ma powstać na obszarze 12 hektarów. To grunty po cukrowni, które kupiła gmina. "Wybudowane zostaną drogi wewnętrzne, oświetlenie, sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna. Wcześniej sporządzona zostanie niezbędna dokumentacja techniczna. Inwestycja zakończy się w 2012 roku" - poinformowała Urszula Mirończuk z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Dotacja stanowi 70 proc. wartości projektu. Wartość inwestycji to 7,35 mln zł.

Jak informował w ostatnich dniach Urząd Miejski w Łapach, wniosek o utworzenie podstrefy ekonomicznej ma być jeszcze do końca roku rozpatrzony przez Radę Ministrów, która wyda rozporządzenie o powołaniu podstrefy.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Mirończuk przypomniała, że z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego w Podlaskiem na przygotowanie terenów dla inwestorów dotacje dostały władze Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa.

Białystok otrzymał 44 mln zł na przygotowanie terenów w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Wysokie Mazowieckie dostało 2,7 mln zł dotacji na tereny dla inwestorów. W Zambrowie natomiast dzięki 6 mln zł dotacji rozbudowuje się Zambrowski Park Przemysłowy.(PAP)

kow/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil