REKLAMA

Podatki w Polsce: 11 razy gorzej niż w Niemczech

Łukasz Piechowiak2014-03-09 06:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-03-09 06:00

Nikt nie lubi płacić wysokich podatków. Populiści walczą o obniżenie stawek, co w teorii miałoby pomóc najbiedniejszym. Jednak dla nich o wiele lepszym sposobem jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku, która w porównaniu do innych państw UE jest bardzo niska.

Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł. Nie zmieniła się ona od 2009 roku. Wcześniej została podniesiona o 2 zł (słownie: dwa złote). Zatem śmiało można stwierdzić, że od 6 lat jest ona zamrożona. Kwota wolna od podatku wyznacza poziom dochodu, który nie jest obciążony podatkiem dochodowym.

Oznacza to, że osoby, które w roku podatkowym zarobiły mniej niż 3091 zł, nie płacą podatku dochodowego. W praktyce oznacza to, że tylko nieliczne osoby w Polsce mogą powiedzieć, że nie są płatnikami tego podatku. Zwykle sprawa dotyczy studentów lub osób uczących się, które dorobiły sobie okazjonalnie.

Czy podatek dochodowy się opłaca?

Podatek dochodowy wbrew pozorom jest skomplikowanym podatkiem. Wymaga odliczenia składki zdrowotnej, właśnie kwoty wolnej oraz kilku innych ulg, o ile przysługują. W konsekwencji bardzo wielu płatników po rocznym rozliczeniu otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku. Obsługa systemu jest kosztowna. Nie chodzi tylko o produkcję formularzy PIT, ale utrzymanie tysięcy urzędników, którzy zajmują się tylko prawidłowym pobraniem i rozliczeniem tego podatku.

Ile naprawdę zarabiają Polacy» Ile naprawdę zarabiają Polacy?

Oficjalnie przyjmuje się, że pobór podatku dochodowego kosztuje nas ok. 4 mld zł rocznie. Dochody do budżetu z tytułu PIT to ok. 43 mld zł (CIT - 23,2 mld zł). Jednak dodając do tego koszty utrzymania systemu informatycznego, produkcji specjalnych programów do rozliczeń oraz całego prywatnego sektora gospodarczego, który zajmują się obsługą przedsiębiorców i innych podatników, to w konsekwencji może się okazać, że gra nie jest warta świeczki. Tu pojawia się pytanie, czy nie lepiej nie zrezygnować z jego poboru i skierować działalność tysięcy podmiotów do innych sektorów, które przynosiłyby gospodarce realne korzyści?

11 razy gorzej niż w Niemczech

Tu z reguły kończy się dyskusja. Wizja likwidacji tego podatku nie mieści się w głowach polityków. Niestety, równocześnie nie mieści im się możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ta należy do najniższych w UE. Nawet w niektórych krajach tzw. trzeciego świata jest ona wyższa.


Kwota wolna od podatku

Polska

3091 zł

Niemcy

34385 zł

Francja

25220 zł

Austria

46524 zł

Brazylia

ok. 28 tys. zł

RPA

ok. 20 tys. zł

Wielka Brytania

46264 zł

Np. w Niemczech kwota wolna od podatku wynosi ponad 8,3 tys. euro. To ponad 34 tysiące złotych, czyli 11 razy więcej niż w Polsce. Płace u naszego zachodniego sąsiada są ok. czterokrotnie wyższe, co wyraźnie obrazuje, z jak wielkimi dysproporcjami mamy do czynienia. Słowem - kwota wolna od podatku w Polsce powinna wynosić ok. 10 tys. zł, czyli tyle co w Maroku.

We Francji podatku dochodowego nie zapłacą osoby, które osiągnęły dochód niższy od 25 tys. zł rocznie. W Wielkiej Brytanii kwota ta wynosi ok. 42 tys. zł, a w Austrii ponad 46 tys. zł. W Brazylii podatku dochodowego nie płacą osoby, których dochody nie przekroczyły 28 tys. zł, a w RPA - 20 tys. zł.

Kraje te wychodzą z założenia, że nie ma sensu opodatkowywać osób, których dochody są niskie. Lepiej nie ściągać z nich danin publicznych tylko po to, by wracały one do nich z powrotem w postaci innych strumieni socjalnych. W Polsce niestety panuje inny pogląd.

Prosty sposób na zwiększenie płac

Wiele się mówi o niskich płacach w Polsce. Nie można temu zaprzeczyć. Stosunkowo często media podają wartości wynagrodzeń brutto. Oczywiście to tak jakby mierzyć wysokość góry od dna morza. Wówczas wyniki mogą być imponujące i wprowadzać w osłupienie, bo wbrew pozorom wiele osób nie odróżnia netto od brutto. Spora grupa nie umie też poprawnie obliczyć sobie wysokości składek. Dlatego ogrom ludzi nawet nie wie, ile kosztuje swojego pracodawcę i jak wielką część ich dochodu zabiera im państwo.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku jest najprostszym sposobem na to, by bez wielkich reform realnie podwyższyć dochody netto najbiedniejszych obywateli. Oczywiście taka operacja wymagałaby również reformy sposobu obliczania składki zdrowotnej, która podlega odliczeniu od podatku dochodowego. Najprostszym sposobem jest wprowadzenie stałego ryczałtu -tzn. ustalić wielkość ubezpieczenia zdrowotnego, które jednak dla najniższych wynagrodzeń nie mogłaby przekroczyć 100 zł. Tak samo jak stosuje się progi podatkowe, tak samo można stosować progi składkowe.

Łukasz Piechowiak
Główny ekonomista Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (75)

dodaj komentarz
~Sab
Populiści.... chyba zdroworozsądkowcy.
~TYGRYS
W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3089 zł
Kwota zmniejszająca podatek wynosi:
; 3089 X 0,18 = 556,02 zł
Nigdy nie była kwota wolna od podatku podniesiona o 2 zł, to bzdura.
PiS swoim budżetem podniósł kwotę wolną z 2789,89 zł w 2005 roku, do 3089 zł od 1 stycznia 2008 roku, tj. o 299.11 zł
~Mag
Disko, zwrot dostaniesz po rocznym rozliczeniu podatkowym.
~JACEK
POLSKA- SKRAJNY FISKALIZM-DOMEK Z KART-KOLOS wg.rządowej propagandy-NA GLINIANYCH NOGACH- POLSKIE PRAWO PODATKOWE=NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ!!!!!!!!
SŁUŻY BY DŁAWIĆ LUDZI,I DZIELIĆ I SKŁÓCAĆ......PRZECIEŻ NIE MA WOJNY ...ZABORCÓW,
ITP.A JEST TAK ZAGMATWANE I POKRETNE ZE WIĘKSZOŚĆ BARDZO CIERPI A DUŻA CZĘŚĆ LUDZI PO PROSTU
POLSKA- SKRAJNY FISKALIZM-DOMEK Z KART-KOLOS wg.rządowej propagandy-NA GLINIANYCH NOGACH- POLSKIE PRAWO PODATKOWE=NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ!!!!!!!!
SŁUŻY BY DŁAWIĆ LUDZI,I DZIELIĆ I SKŁÓCAĆ......PRZECIEŻ NIE MA WOJNY ...ZABORCÓW,
ITP.A JEST TAK ZAGMATWANE I POKRETNE ZE WIĘKSZOŚĆ BARDZO CIERPI A DUŻA CZĘŚĆ LUDZI PO PROSTU GŁOSUJE NOGAMI I MÓWI ...BAJ......I WYJEŻDŻA !!!!!
TAKI SERWIS OTRZYMUJEMY I NIKT SIĘ NIE KWAPI BY TO ZMIENIĆ........NIE MA BIEDNYCH
KRAJÓW SĄ TYLKO ŻLE ZARZĄDZANE.............
~MarvinHitz
Jak już dyskutujemy o podatku dochodowym w Niemczech to znalazłem ciekawy artykuł:

http://job-profi.pl/pl/poradniki/niemcy/poradnik-dla-pracujacego-d/1124-ile-wyplaty-jest-w-wyplacie-tyle-netto-pozostaje-z-brutto-w-2015-roku-w-niemczech?highlight=WyJwb2RhdGVrIiwiZG9jaG9kb3d5IiwicG9kYXRlayBkb2Nob2Rvd3kiXQ==

~Disko
Ludzie to propaganda. Mieszkam w Niemczech zarabiam rocznie ponizej 8.000 Euro i nie chcielibyscie wiedziec ile musze placic podatku.Nie mam ani centa wolnego od opodatkowania.Od pierwszego zarobionego centa place podatek.
~ABK
Ma pan karte podatkowa? Jesli jej pan nie ma, panski dochod jest traktowany jak dodatkowy, a wiec wyzej opodatkowany. Prawdopodobnie placi pan ze swojego wynagrodzenia tzw. Sozialabgaben, czyli ubezpieczenia socjalne, ale nie podatek. W ich przypadku nie ma kwot wolnych od potracen jesli nie pokrywa ich Ma pan karte podatkowa? Jesli jej pan nie ma, panski dochod jest traktowany jak dodatkowy, a wiec wyzej opodatkowany. Prawdopodobnie placi pan ze swojego wynagrodzenia tzw. Sozialabgaben, czyli ubezpieczenia socjalne, ale nie podatek. W ich przypadku nie ma kwot wolnych od potracen jesli nie pokrywa ich pracodawca.
~ich
W Niemczech płaci się podatek od > 8.354 EUR. Źródło:

http://de.wikipedia.org/wiki/Grundfreibetrag_%28Deutschland%29

https://www.bmf-steuerrechner.de/ekst/?
~ARW
Najpierw zatrudnia się ludzi w fiskusie do sprawdzania PIT-ów, potem zatrudniamy ludzi, by najbiedniejszym łaskawie udzielić zapomóg... Ileż bezsensownych miejsc pracy (ale zatrudnienie spada), ile upokorzeń ludzkich (czym innym jest płacić małe podatki a czym innym otrzymywać zapomogę). I tak od początku rządów PO...
~kaka
Kraje te wychodzą z założenia, że nie ma sensu opodatkowywać osób, których dochody są niskie. Lepiej nie ściągać z nich danin publicznych tylko po to, by wracały one do nich z powrotem w postaci innych strumieni socjalnych. W Polsce niestety panuje inny pogląd.

nic dodać!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki