REKLAMA

Podatek od urlopu? Gdzie i ile zostawisz w ramach opłaty "klimatycznej"

2017-04-05 06:00
publikacja
2017-04-05 06:00

Planując wydatki na urlop w Polsce, pamiętajmy o konieczności doliczenia opłaty „klimatycznej". Jedne z najwyższych stawek zapłacimy m.in. w Sopocie, Świnoujściu i Kudowie-Zdroju.

Opłata potocznie nazywana klimatyczną to podatek, który jest pobierany od osób, które przebywają w określonych miejscowościach dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Formalnie jest to opłata miejscowa oraz uzdrowiskowa w zależności od walorów, które posiada dana gmina - przyrodnicze lub uzdrowiskowe. Według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe lub znajdują się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Natomiast opłata uzdrowiskowa obowiązuje w miejscach, którym nadano status uzdrowiska.

Wysokość opłaty klimatycznej jest indywidualnie ustalana przez władze gmin i miast, jednak nie może ona przekroczyć maksymalnych stawek, które zostały ogłoszone na dany rok przez Ministra Finansów.

Maksymalne stawki ustalone na 2017 r. przez Ministra Finansów

  • 2,17 zł - opłata miejscowa
  • 4,24 zł - opłata uzdrowiskowa
  • 3,08 zł - opłata miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej

Należy pamiętać, że przyjęta przez gminy i miasta opłata klimatyczna jest pobierana od osób fizycznych za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Oznacza to, że korzystając z uroków urlopu, oprócz kosztów noclegów, należy dodatkowo doliczyć wysokości opłaty klimatycznej, jaką przyjdzie nam zapłacić za każdy dzień odpoczynku.   

Zwolnienia z opłaty klimatycznej

Z reguły od każdego podatku są zwolnienia. W przypadku opłaty klimatycznej sytuacja wygląda podobnie. Nie jest ona pobierana od:

  • osób przebywających w szpitalach,
  • osób niewidomych i ich przewodników,
  • podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych na terenie miejscowości pobierającej opłatę,
  • zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej,
  • pod warunkiem wzajemności,  tj. od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Ponadto rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia. Turysta może spotkać się ze zniżkami dla dzieci, emerytów, rencistów czy inwalidów. Dodatkowo pobieranie opłaty może odbywać się w wyłącznie w ustalonych miesiącach bądź mogą zostać określone różne jej stawki w zależności od pory roku. W związku z rozgraniczeniem opłaty klimatycznej na miejscową oraz uzdrowiskową od osób przebywających w miejscowościach posiadających wskazany podatek może być pobierany wyłącznie jeden z jego rodzaju. Oznacza to, że jeśli pobierania jest opłata uzdrowiskowa, turysta nie może zostać obciążony kosztem opłaty miejscowej i na odwrót.

Góry czy morze – stawki opłaty klimatycznej

W związku z tym, że stawki opłaty klimatycznej ustalane są indywidualnie przez poszczególne gminy, ich wysokość może znacznie się od siebie różnić. I tak w miejscowościach nadmorskich opłaty wahają się od 1,40 zł do 4,20 zł, czyli niemal maksymalnej ogłoszonej stawki przez ministra finansów. Podobna sytuacja ma miejsce w górskich kurortach, gdzie opłaty wynoszą średnio od 2 zł do 4 zł.

Przykładowe stawki opłaty klimatycznej - miejscowości nadmorskie

Nazwa

Stawka za dobę

Osoba dorosła / 7 dób

Dziecko / 7 dób

Ciechocinek

3,70 zł

25,90 zł

25,90 zł

Darłowo

2,15 zł

15,05 zł

15,05 zł

Gdańsk

2,17 zł

15,19 zł

15,19 zł

Gdynia

2,17 zł

15,19 zł

15,19 zł

Łeba*

2,00 zł

14,00 zł

14,00 zł

Międzyzdroje

2,00 zł

14,00 zł

14,00 zł

Mielno

1,80 zł

12,16 zł

12,16 zł

Rewa

1,80 zł

12,16 zł

12,16 zł

Sopot

4,20 zł

29,40 zł

29,40 zł

Świnoujście

4,00 zł

24,00 zł

24,00 zł

Władysławowo

1,40 zł

9,80 zł

9,80 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl
* opłata w wysokości 2 zł pobierana w okresie 01.07 - 31.08, w pozostałych miesiącach wynosi 1,00 zł

Wśród badanych miejscowości najwyższą stawkę posiada Sopot, w którym turyści muszą liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty klimatycznej w wysokości 4,20 zł. Ponadto miasto nie wprowadziło żadnej dodatkowej ulgi, więc za dziecko przyjdzie nam również zapłacić wskazaną stawkę. Nieco mniejszą opłatę pobiera Świnoujście – 4,00 zł. Rodzina trzy osobowa do kosztów urlopu musi więc doliczyć dodatkowo kwotę 72,00 zł za siedem noclegów. Najniższą stawkę należy uiścić we Władysławowie. Władze ustaliły tu opłatę klimatyczną na poziomie 1,40 zł. Spośród przedstawionych miejscowości wyłącznie Łeba wprowadziła dodatkowe zniżki. Poza okresem wakacyjnym turyści zapłacą połowę ceny, tj.1,00 zł za dobę.

Turyści, którzy preferują góry, muszą liczyć cię ze stawkami opłaty klimatycznej w wysokości 2-3 zł. Najwyższe stawki ustaliły Kudowa-Zdrój na poziomie 4 zł, Jedlina-Zdrój oraz Krynica-Zdrój, które pobierają 3,50 zł dodatkowej opłaty za nocleg.

Przykładowe stawki opłaty klimatycznej - miejscowości górskie
Nazwa Stawka za dobę Osoba dorosła / 7 dób Dziecko / 7 dób
Jedlina-Zdrój 3,50 zł 24,50 zł 24,50 zł
Karpacz 2,17 zł 15,19 zł 15,19 zł
Krynica-Zdrój 3,50 zł 24,50 zł 24,50 zł
Kudowa-Zdrój 4,00 zł 28,00 zł 14,00 zł
Rabka-Zdrój 3,10 zł 21,70 zł 11,20 zł
Szczyrk 2,15 zł 15,05 zł 15,05 zł
Szklarska Poręba 2,17 zł 15,19 zł 15,19 zł
Ustroń 2,80 zł 19,60 zł 9,80 zł
Wisła 2,00 zł 14,00 zł 7,00 zł
Zakopane 2,00 zł 14,00 zł 14,00 zł
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl * opłata w wysokości 1 zł pobierana jest od dzieci i młodzieży uczącej się w miesiącach od stycznia do września oraz w grudniu, w pozostałym okresie wynosi 0,50 zł

Jadąc do Kudowy-Zdroju wraz z rodziną, można jednak liczyć na zniżki. Opłata została obniżona do 2 zł dla dzieci i młodzieży do lat 15. Niższa opłata przysługuje również osobom niepełnosprawnym, inwalidom oraz kombatantom. Podobne przepisy wprowadzało miasto Ustroń, w którym osoby do lat 18, niepełnosprawni, inwalidzi pierwszej grupy oraz inwalidzi wojenni zapłacą 1,40 zł. Na ulgę można także liczyć w Rabce-Zdroju, która obniżyła opłatę dla dzieci do lat 6 do stawki wynoszącej 1,60 zł. Również za rodzinny urlop zapłacimy mniej, wybierając się do Wisły. Za dzieci i młodzież uczącą się oraz rencistów i emerytów miasto pobiera stawkę 1 zł. Dodatkowo w miesiącach: marzec, kwiecień, październik oraz listopad opłata ta spada o kolejne 50 proc.

Jak płacić opłatę klimatyczną?

Opłata pobiera jest w imieniu gminy przez pensjonaty, hotele czy kempingi, które przyjmują turystów na noclegi. Sposób pobierania opłaty jest różny, może zostać doliczona do kwoty noclegu bądź turysta zostanie poinformowany o konieczności jej uiszczenia poza ceną pobytu. Często okazuje się, że wysyłając zapytanie dotyczące kosztów wypoczynku, ośrodki nie informują o dodatkowej opłacie klimatycznej. Warto zatem przed wyborem miejsca na udany urlop zasięgnąć informacji o stawce, jaka obowiązuje w danej gminnie oraz czy jest ona doliczana do wskazywanej ceny noclegu bądź płata osobno.

Z analizy, jaką przeprowadzała redakcja Bankier.pl, wysyłając anonimowe maile do właścicieli pensjonatów z zapytaniem o cenę noclegów oraz stawki opłaty klimatycznej, wynika, że są one pobierane we właściwych wysokościach. Niestety nie wszystkie ośrodki udzielały takich informacji, co może zaburzać rzeczywiste koszty urlopu. Wybierając się na wypoczynek, nie możemy liczyć również na to, że mimo ustalonej przez gminę bądź miasto stawki opłaty uzdrowiskowej czy miejscowej, nie zostanie ona pobrana przez właściciela domu wczasowego. Inkasenci opłaty klimatycznej są bowiem wynagradzani w wysokości 10 proc. od pobranych i wpłaconych kwot.

Gdzie nie zapłacisz opłaty?

Lista miast i gmin, które pobierają opłatę klimatyczna jest bardzo długa. Wszystkie miasta, które spełniają warunki uprawniające do inkasowania opłaty, korzystają z tego prawa. Jest to bowiem spory zastrzyk gotówki dla miejscowego budżetu. Turyści nie zapłacą opłaty w dużych miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Warszawa, które można zwiedzać, nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Jeśli chodzi o region nadmorski, wolne od opłat są Gmina Puck oraz Gmina Będzino. Oznacza to, że osoby, które wybierają się do miejscowości Pleśna, Kładowo, Śmiechów, Kiszkowo, Będzino, Strzeżenice, Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo oraz Osłonino nie poniosą żadnych kosztów związanych z opłatą miejscową czy uzdrowiskową.

Należy nadmienić, że opłata klimatyczna w wielu przypadkach nie jest jedynym kosztem, który może zaskoczyć urlopowiczów. Między innymi w Sopocie, pomimo jednej z najwyższych opłat, turyści mogą zapłacić nawet 100 zł kosztów sprzątania przy pobycie krótszym niż tygodniowy. Warto zatem przed wyborem miejsca na odpoczynek poprosić o szczegółowe przedstawienie wszystkich opłat jakie są pobierane w danym pensjonacie. Dzięki temu nasz urlop nie zostanie zakłócony żadnymi niespodziankami, chyba że wyłącznie miłymi.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~Czytelnik
Dwa lata temu będąc w Kudowie w grudniu ,po godzinie osiemnastej nie możliwe było oddychanie,nie mówiąc o wywietrzeniu pomieszczenia o powietrze trudno raczej gaz z koksowni ,a o Ciechocinku nie wspomnę gazy koksowe Huty.
~pingu
ktoś powiedział, że to jest zwykłe złodziejstwo w "białych rękawiczkach"
~caesar
W Zakopanem zapewne płaci się za ilość metali ciężkich jakie można przyswoić podczas pobytu. No ale jak ktoś MUSI....
~jacek
To jest skurwysyństwo, żeby emeryt jadący z NFZ na 3-tygodniowy turnus rehabilitacyjny oprócz tzw. opłaty urzędowej / ok.510 zł /, płacił jeszcze 84 PLN za to że żyje i oddycha powietrzem KUDOWY Zdrój. Jeśli to określenie jest za ostre, mogę użyć jeszcze lepszego.
~ubawionyPierdołami
o czym to na bankierze piszą :) o jakichś groszowych opłatach typu 2 czy 4 zł za dobę , gdy piwko w knajpie do obiadu kosztuje 6 czy 10

i wisi toto na wyróżnionym miejscu od 6 rano , miejcie litość :)
~JaTyMy
A dlaczego góral albo rybak nie płaci w Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie? A tam nie ma "klimatu"???
~szrlej
A kto jeździ do Poznania na wczas?
~JaTyMy odpowiada ~szrlej
Jakby ci to powiedzieć. Ludzie różnie spędzają czas a przypomne że opłata jest naliczana już choćby za jedną noc.
~nik
Warto dodać, że w górach dodatkowo płacimy za wejścia do parków narodowych.
~hiob
Biedne Janusze i tak nie zapuszcząją się dalej niż do najbliższej knajpy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki