REKLAMA
BADANIE

Preferencyjne kredyty dla rolników. Zaoferuje je PKO BP. Nawet do 300 tys. złotych bez zabezpieczeń

2023-02-08 08:42, akt.2023-02-08 11:38
publikacja
2023-02-08 08:42
aktualizacja
2023-02-08 11:38

Preferencyjne kredyty dla rolników w wysokości do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na dowolny cel, który będzie służył w produkcji rolnej, ma zaoferować PKO BP - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Preferencyjne kredyty dla rolników. Zaoferuje je PKO BP. Nawet do 300 tys. złotych bez zabezpieczeń
Preferencyjne kredyty dla rolników. Zaoferuje je PKO BP. Nawet do 300 tys. złotych bez zabezpieczeń
fot. Fotokon / / Shutterstock

"Pracujemy cały czas nad tym, żeby wspierać polską wieś. Uważamy, że polska wieś jest polskim skarbem narodowym. Bezpieczeństwo żywnościowe dzisiaj mamy dzięki polskiej wsi. Wiele krajów nam tego zazdrości, również tego, że polskie rolnictwo jest rolnictwem ekologicznym i słynie z tego na rynkach. Polska żywność jest poszukiwana na rynkach światowych" - powiedział Sasin w "Kwadransie Politycznym" TVP1.

Szef MAP zapewnił, że rozwiązań dla polskiej wsi jest bardzo wiele. Dodał, że jego resort w tej sprawie współpracuje z ministerstwem rolnictwa, "chociażby w zakresie obniżenia cen nawozów; to się udało".

Sasin poinformował, że na wspólnej, środowej konferencji z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem zostanie zaprezentowane kolejne rozwiązanie dla rolników.

"Dzisiaj będziemy mówić o preferencyjnych kredytach dla rolników. To jest oferta banku PKO BP, największego polskiego banku państwowego, który proponuje rolnikom kredyt w wysokości 300 tysięcy zł nawet na 5 lat, bez żadnych zabezpieczeń i na dowolny cel, który będzie służył produkcji rolnej. To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu, wszystkiego tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa" - powiedział Sasin.

Jak dodał, w przypadku zabezpieczeń, może to być kwota 500 tys. zł. "Ale 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń. To bardzo atrakcyjna oferta kierowana właśnie do mieszkańców polskiej wsi" - wskazał. Podkreślił, że często problemem jest uzyskanie przez rolnika płynności finansowej. "Produkcja rolna ma tę swoją specyfikę, że te wpływy do kasy rolnika nie są stałe, tylko są cykliczne. Ta oferta finansowa ma dać pewien bufor właśnie posiadania takich wypłacalności przez cały okres, przez cały rok. Będziemy dalej nad tym pracować, bo Polska wieś jest dla nas niezwykle ważna. Jest ważna dla Polski" - zapewnił Sasin.

PKO Bank Polski poinformował we wtorkowej informacji prasowej zamieszczonej na swojej stronie internetowej o wprowadzeniu do swojej oferty pożyczki dla rolników, na dowolny cel, do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń. Harmonogram spłat jest dostosowany do specyfiki produkcji rolnej.

"Rolnik może otrzymać pożyczkę do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń, nawet na 5 lat. W przypadku przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych, kwota pożyczki może wzrosnąć do 500 tys. zł. Co ważne, istnieje możliwość indywidualnego dostosowania harmonogramu spłaty rat do specyfiki produkcji rolnej. Pożyczkę można otrzymać w prosty sposób, bez zbędnych formalności, a pieniądze przeznaczyć na dowolny cel np. na zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego czy paliwa - bez okazywania faktur" - przekazał bank.

Wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu, Paweł Gruza wskazał, że "rolnictwo to jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki, który zapewnia Polkom i Polakom bezpieczeństwo żywnościowe". "Wobec aktualnych wyzwań stojących przed rolnikami wynikających m.in. z rosnących kosztów produkcji, zmian klimatycznych i założeń Zielonego Ładu, naszym priorytetem staje się zapewnienie rolnikom szerokiego dostępu do finansowania inwestycji i bieżących potrzeb. Pozwoli to rolnikom na dalszy rozwój ich gospodarstw poprzez automatyzację i wprowadzanie nowoczesnych technologii" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, Gruza. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
anty12
Zniszczyli rolnikow, w polszy miliardy ton banderowskiego zboza zalega, a oni do rolnikow - "macie kredyt". Szczyt bezczelnosci. Oni maja juz mnostwo kredytw do splacenia. PiSowski bank da kredyt i przejmie gospodartwo.
prawnuk
A może kredyt dla akcjonariuszy PKO pod zastaw dywidendy? powiedzmy 50 zł na akcje - spłaci sie z dywidend
vacarius
Czy to ta pożyczka typu weź 300tyś oddaj 10% a resztę ci umorzą? Bo jesteś rolnikiem i napiszesz ze był nieurodzaj. Szkoda ze mi w mieście nikt nie umorzy kredytu na mieszkanie. Bo był nieurodzaj w robocie i nie dostawałem nadgodzin ani podwyżki?
pifi
Kolego jeszcze nie słyszałem żeby rolnikom całe kredyty umarzali...
Za to ty i wszyscy miastowi posiadający kredyt na mieszkanie dostaliście możliwość wakacji kredytowych na 8 miesięcy w ciągu 3 lat to tak jakby opuścili ci oprocentowanie o jedną trzecią to co mało a rolnicy nie mają takich możliwości .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12 odpowiada (usunięty)
Tez prawda. Nikt w tym bantystanie nie ma odwagi na zrownanie wszystkich. Musza dzielic narod.
jpelerj
Bez zabezpieczeń? A jak rolnik nie odda, to z budżetu będą pokrywać straty? Mają rezerwy? Obiecanki cacanki przed wyborami.
keaman
Jednak przestraszyli się sojuszu Porozumienia z Agrounią. Im więcej odbiorą tym przekupnym partaczą głosów tym lepiej.
socjalistyczneg
To będzie Waimar z firerem Sasinem !

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki