REKLAMA

Pietraszkiewicz: Propozycja KNF dot. przewalutowania musi być przeanalizowana

2015-02-06 16:12
publikacja
2015-02-06 16:12
Pietraszkiewicz: Propozycja KNF dot. przewalutowania musi być przeanalizowana
Pietraszkiewicz: Propozycja KNF dot. przewalutowania musi być przeanalizowana
fot. Darek Redos/REPORTER / / EastNews

Spotkanie KNF i banków zaangażowanych w walutowe kredyty hipoteczne będzie kontynuowane, a propozycja KNF dotycząca przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN musi być przeanalizowana - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

"Uzgodniliśmy, że propozycja przewodniczącego KNF musi zostać przeanalizowana. Spotkanie będzie kontynuowane" - powiedział dziennikarzom Pietraszkiewicz.

KNF podała w komunikacie prasowym, że termin kolejnego spotkania ustalono na przyszły piątek, 13 lutego.

Pietraszkiewicz dodał, że na spotkaniu nie poruszano tematu ewentualnych zmian w politykach dywidendowych banków.

W piątek odbyło się spotkanie KNF z przedstawicielami banków zaangażowanych w walutowe kredyty hipoteczne.

Propozycja szefa KNF

We wtorek przewodniczący KNF przedstawił szczegóły propozycji Komisji dotyczące przewalutowania kredytów udzielonych we franku szwajcarskim. KNF planuje, że dotychczasowy kredyt będzie podzielony na dwa: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego.

Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałyby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie, co kredyt we franku.

Z kolei wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania, a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie ma być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony.

Banki mają dokonywać umorzenia zgodnie z harmonogramem spłaty. KNF przyjął, że oprocentowanie kredytu niezabezpieczonego hipotecznie wynosić ma 1 proc. i ma być stałe.

Warunkiem przewalutowania jest pokrycie przez kredytobiorcę we franku różnicy, jaka występuje pomiędzy sumą dotychczasowych rat, a sumą rat, jaką musiałby zapłacić, gdyby posiadał kredyt w złotych od momentu udzielenia kredytu do momentu przewalutowania.

KNF założył, że gdy kredytobiorca nie będzie w stanie jednorazowo dokonać wpłaty tej kwoty, to bank udzieli mu na tę kwotę dodatkowego kredytu o oprocentowaniu 1 proc.

Proponowane przez KNF przewalutowanie ma być jednorazowe i dobrowolne.

Komisja oceniała, że roczny koszt dla banków przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF, według tej koncepcji, wyniósłby 1-1,2 mld zł.

Działania mające na celu ograniczenie wpływu obecnej sytuacji kursowej przedstawił wcześniej także Związek Banków Polskich, który proponował m.in. uwzględnianie ujemnej stawki LIBOR, obniżenie spreadów walutowych, a także, w razie potrzeby, zmianę kalendarza spłat. Banki mają również odstąpić od żądania dodatkowych zabezpieczeń od klientów regularnie spłacających kredyty.

Według ZBP działania te mają sprawić, że rata kredytu frankowiczów będzie nie wyższa niż przed decyzją SNB.

Pod koniec listopada 2014 roku w aktywach banków było ok. 679,6 tys. walutowych kredytów mieszkaniowych, w tym 565,8 tys. kredytów we franku szwajcarskim. (PAP)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~MIKA
DLACZEGO TEN ZAPCHLONY GNÓJ Z ZBP MA CZELNOŚĆ ZABIERAĆ GŁOS !!!!!!!
ZAUWAŻYLIŚCIE JAK ON WYGLĄDA? JEST UBRANY W CZARNY SURDUT, MA DUŻĄ BRODĘ I CHODZI Z WORKIEM NA PLECACH. ZUPEŁNIE JAK JEMU PODOBNI PRZED WOJNĄ !!!!
~MarekCHF
Uważam, że różnicę kursową trzeba podzielić na 3 tzn. banki, NBP i kredytobiorca. Niech Państwo nie udaje, że nie ma nic wspólnego z tym toksycznym produktem, który dopuściło na rynek dla swoich obywateli i jeszcze zachęcali do tych kredytów z zakupu mieszkań.
~Lleo
Nie mogę patrzeć już na tego grubego bankstera!
~Wacunio
Do wszystkich którzy mają kredyt CHF i chcą podpisać zbiorowy pozew o ubieważnienie umowy:

Nie uważałeś co podpisujesz, to teraz podpisuj co uważasz.
~max
Teraz to i sądy nie pomogą. Większość kredytobiorców podpisywała oszukańczy aneks umożliwiający spłatę w walucie lub spłatę po średnim NBP. Jakoś w 2009 roku. Mało kto zauważył, że oprócz nowych warunków spłaty, dał sobie założyć łańcuch na całe życie, w postacie nowego BTE wyrażonego w CHF oraz zmiany wszystkich kwot w umowie z Teraz to i sądy nie pomogą. Większość kredytobiorców podpisywała oszukańczy aneks umożliwiający spłatę w walucie lub spłatę po średnim NBP. Jakoś w 2009 roku. Mało kto zauważył, że oprócz nowych warunków spłaty, dał sobie założyć łańcuch na całe życie, w postacie nowego BTE wyrażonego w CHF oraz zmiany wszystkich kwot w umowie z PLN na CHF. Słowem - banki pięknie obeszły rekomendacje KNF i zablokowały przyszłe postępowania sądowe.
~qwer1
Wolałbym aby ministrem finansów był ktoś bardziej doświadczony i poważany, jakiś społecznik, a nie człowiek który najwyraźniej nie wie jak skutecznie rozwiązać społeczne problemy - problem frankowczów.Ten Pan ani razu nie powiedział, że banki stosowały w umowach klauzule niedozwolone - i taki człowiek ma reprezentować polaków? przecież Wolałbym aby ministrem finansów był ktoś bardziej doświadczony i poważany, jakiś społecznik, a nie człowiek który najwyraźniej nie wie jak skutecznie rozwiązać społeczne problemy - problem frankowczów.Ten Pan ani razu nie powiedział, że banki stosowały w umowach klauzule niedozwolone - i taki człowiek ma reprezentować polaków? przecież konstytucja mówi że prawo jest dobrem obywateli - polskich obywateli!, a nie banków.
~erg
Sądy WAM powiedzą LICHWO!!!! co złotowki na złotówki chcecie przewlutowywac ????
~przeciw-obłudzie
Wszyscy wiedzą, że problem frankowców wynikł nie z normalnej sytuacji na rynku. TYLKO Z KATASTROFY.
Trzeba naprawdę nie mieć dobrej woli, albo siedzieć mocno w kieszeni banków, żeby nie chcieć tego dostrzec.
~gol
A przy okazji wyszło na jaw że Banki stosowały niedozwolone klauzule. I jeszcze miały najlepszych specjalistów i wiedze o tym co się dzieje, a mimo to sprzedawały "przeterminowany towar" jako towar najlepszy.
~max odpowiada ~gol
Tak jak pisałem wyżej - zobacz zapisy w aneksach z 2009. Ugotowały kredytobiorców na całe życie, tak że nawet sądy nie pomogą. Większość ludzi, w tym i ja, dało się zbajerować doradcy (najczęściej open finance), który mówił, że to tylko aneks umożliwiający spłatę po średnim NBP lub spłatę w walucie. O zmianie wszystkich kwot wyrażonych Tak jak pisałem wyżej - zobacz zapisy w aneksach z 2009. Ugotowały kredytobiorców na całe życie, tak że nawet sądy nie pomogą. Większość ludzi, w tym i ja, dało się zbajerować doradcy (najczęściej open finance), który mówił, że to tylko aneks umożliwiający spłatę po średnim NBP lub spłatę w walucie. O zmianie wszystkich kwot wyrażonych w PLN na CHF żaden doradca nawet nie pisnął i jeśli ktoś tego nie zauważył, to już nic zrobić nie może. UWAGA - banki znowu dzwonią z tymi aneksami w ostatnich dniach. Proście o aneks do wglądu i do prawnika z tym, albo przynajmniej 3 razy w zaciszu domowym przeczytać.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki