REKLAMA

Pierwsze banki wprowadzają „ujemne oprocentowanie” oszczędności

Wojciech Boczoń2020-06-17 11:25analityk Bankier.pl
publikacja
2020-06-17 11:25
Pierwsze banki wprowadzają „ujemne oprocentowanie” oszczędności
Pierwsze banki wprowadzają „ujemne oprocentowanie” oszczędności
fot. Shutterstock / / Shutterstock

Obniżki stóp procentowych przez RPP zredukowały oprocentowanie wielu depozytów w bankach niemal do zera. Co więcej, kilka instytucji zdecydowało się wprowadzić opłaty za trzymanie oszczędności na rachunkach. W praktyce oznacza to, że klient deponujący oszczędności na takim rachunku może narazić się na straty.

Po ostatnich obniżkach stóp procentowych stopa podstawowa NBP spadła do poziomu 0,10 proc. Wskaźnik ten jest punktem odniesienia dla banków wyceniających depozyty. Dlatego oprocentowanie w większości instytucji spadło niemal do zera. Co więcej, kilka banków zdecydowało się wprowadzić opłaty za trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych. W efekcie – przy mizernych odsetkach i kilkuzłotowych opłatach, klient naraża swoje oszczędności na straty.

O wprowadzeniu opłaty za korzystanie z rachunku oszczędnościowego poinformował właśnie EnveloBank – cyfrowa marka Banku Pocztowego. Bank podał też, że oprocentowanie oszczędności będzie od września wynosić 0,01 proc. Opłata za obsługę rachunku wyniesie 1,99 zł miesięcznie, jeżeli klient posiada ROR w tym banku. Jeżeli nie – bank naliczy 2,99 zł co miesiąc. Opłata będzie pobierana tylko wtedy, jeżeli na rachunku będą wystarczające środki.

W praktyce oznacza to, że klienci będą musieli płacić za trzymanie oszczędności w tym banku. Odsetki na poziomie 0,01 proc. wygenerują minimalny zysk. Przykładowo za zdeponowanie na rachunku 500 tys. zł bank wypłaci odsetki w wysokości 3,32 zł (już po potrąceniu podatku Belki), a za obsługę rachunku pobierze 1,99 zł lub 2,99 zł.

O wprowadzeniu opłat poinformował także Citi Handlowy. W tym przypadku opłata będzie pobierana od rachunków walutowych w euro dla posiadaczy CitiKonta, Citi Priority, Citigold i Citigold Private Client. Będzie dotyczyć tych osób, które założą rachunek po 20 sierpnia 2020 r. i będzie ona uzależniona od salda rachunku. Jeżeli na rachunku nie będzie pieniędzy, to bank nie będzie pobierał opłaty. Kwota będzie rosła, wraz ze wzrostem  oszczędności na rachunku. I tak na przykład przy kwocie do 20 tys. euro opłata wyniesie 18 zł, przy 100 tys. 90 zł, a powyżej 100 tys. aż 180 zł.

fot. / / Bankier.pl

Opłata za prowadzenie rachunku oszczędnościowego pojawia się także w PKO BP. Bank nalicza 1 zł za obsługę konta oszczędnościowego, którego oprocentowanie wynosi do kwoty 50 tys. zł - 0,2 proc. (0,5 proc. od 200 tys. zł). W efekcie osoby deponujące niskie kwoty niewiele zarabiają, a zysk pochłania opłata za prowadzenie rachunku. W takiej sytuacji możemy już mówić o ujemnym oprocentowaniu oszczędności.

W bankach znajdziemy też rachunki oszczędnościowe, których oprocentowanie wynosi 0. Na przykład w Alior Banku jest konto, którego oprocentowanie opiera się o wskaźnik WIBOR 1M pomniejszony o 0,75 p.p. WIBOR 1M wynosi 0,24 proc., więc pomniejszony o wartość 0,75 p.p. daje nam wartość ujemną. Bank nie nalicza jednak ujemnego oprocentowania, więc stawka wynosi 0 proc. Nie oznacza to jednak, że oszczędności klienta nie są narażone na straty. Ze względu na wysoką inflację spada siła nabywcza pieniądza, przez co za zdeponowaną kwotę będziemy mogli w przyszłości kupić mniej 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (54)

dodaj komentarz
open_mind
Wasz korespondent z USA.
PANIKA rozpoczęła się w 2019 r .: Historia mówi, że Posiadaj ZŁOTO, gdy banki centralne stracą kontrolę 20 czerwca 2020 r

Stany Zjednoczone mają teraz wszystko - deficyty, długi, nadmierne wydatki wojskowe, osłabienie waluty, wojny handlowe, plaga, upadek prawa i porządku oraz zamieszki…

„Niezwykłe
Wasz korespondent z USA.
PANIKA rozpoczęła się w 2019 r .: Historia mówi, że Posiadaj ZŁOTO, gdy banki centralne stracą kontrolę 20 czerwca 2020 r

Stany Zjednoczone mają teraz wszystko - deficyty, długi, nadmierne wydatki wojskowe, osłabienie waluty, wojny handlowe, plaga, upadek prawa i porządku oraz zamieszki…

„Niezwykłe obecnie popularne urojenia i szaleństwo tłumów” zdarzają się w regularnych odstępach czasu. Wydaje się, że świat doświadcza więcej złudzeń i szaleństwa niż prawdy i rozsądku.

Wzór jest zawsze taki sam. Gospodarka nigdy nie jest w równowadze, ale porusza się w cyklach boomu i załamania. Gdyby te cykle mogły przyjąć swój naturalny kurs, poruszałyby się w górę i w dół w stałym rytmie, nie osiągając skrajności u góry lub u dołu.
Ale ludzka psychologia i głód władzy zapobiegają tym naturalnym cyklom. Większość przywódców, bez względu na to, czy są królami, czy prezydentami, wszyscy obawiają się porażki połączonej z iluzją wielkości. Kiedy gospodarka osiąga szczyt i dobre czasy dobiegają końca, wiedzą, że najlepszą szansą na to, aby nie zostać wyrzuconym, są dobre czasy. Głównym celem dzisiejszych liderów jest utrzymanie władzy poprzez kupowanie głosów.

Jak kupować głosy, gdy gospodarka się załamuje, a kasy są puste? Łatwy! Po prostu drukujesz pieniądze z powietrza, historia zna takie przypadki. Rzymianie to zrobili, podobnie jak Francuzi, Brytyjczycy, Niemcy, Argentyńczycy i wszyscy inni.
CENY NIE ZWIĘKSZAJĄ SIĘ - WARTOŚĆ PIENIĘDZY OBNIŻA SIĘ

Początkowo, kiedy kraj drukuje pieniądze, aby przedłużyć dobrobyt, nikt nie zauważa, że ​są fałszywe. W końcu są one nadal nazywane dolarami lub funtami. Ale stopniowo rzeczy stają się droższe. Popularna interpretacja rosnących cen nazywa to inflacją. Nikt tak naprawdę nie zauważa ani nie rozumie, że nie chodzi o wzrost cen, ale o wartość spadającego pieniądza.
NAJNOWSZA PANIKA ROZPOCZĘTA W SIERPNIU 2019 (REPO)

Obecny kryzys rozpoczął swoją ostrą fazę w sierpniu 2019 r. Wtedy Fed i EBC zaczęli panikować.
Od tego czasu zalały rynki trylionami dolarów i euro, a mimo to problemy nie znikną. Ale jak możesz rozwiązać problem zadłużenia, większym zadłużeniem? Nie w obecnej skali ! Tak jak Nixon zamykając złote okno w sierpniu 1971 roku. Tak obecnie „świat stoi przed przełomowym momentem i praktycznie nikt tego nie widzi" To ROZPOCZĘCIE GRY KOŃCOWEJ

Stany Zjednoczone i świat zbliżają się do końca 50-letniego zniszczenia światowej gospodarki i systemu finansowego. Osiągnięcie końca gry zajęło pół wieku, ale w historii świata jest to jak mrugnięcie powieką.
Stany Zjednoczone prowadzą obecnie światową gospodarkę do całkowitego rozpadu nie tylko systemu finansowego, ale także handlu i struktur społecznych. I wciąż nikt tego nie widzi. Rynki akcji osiągnęły rekordowe poziomy.

USA mają wszystkie składniki, które prowadzą do zniszczenia imperium: deficyty, długi, nadmierne wydatki na wojsko, osłabienie waluty, załamanie handlu, plaga, upadek prawa i porządku oraz zamieszki. Do uzupełnienia obrazu brakuje dwóch rzeczy: wojen i hiperinflacji. Niestety oba te czynniki mogą wystąpić w nadchodzących miesiącach.

1971 r. To początek końca imperium amerykańskiego

Od 1971 r. Dolar upadł, eksplodowały deficyty i długi, a struktury społeczne, w tym prawo i porządek, załamały się. Podobnie jak wszystkie imperia, USA miały w sobie ziarno własnej destrukcji.

Oto jak to osiągnęli:
1. Wydawaj więcej niż zarabiasz i DRUKUJ, DRUKUJ, DRUKUJ

USA umiejętnie to robią od wczesnych lat 60. XX wieku. Od tego czasu co roku rośnie dług federalny USA. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nadwyżki w latach Clintona były fałszywe, ponieważ zadłużenie wciąż rosło.
Dług federalny USA w 1971 r. Wyniósł 400 mld USD, a dziś jest to 26 bilionów USD przy eksplozji 65x.

Przewiduje się że dług USA osiągnie 28 bilionów dolarów do 2021 roku i podwoi się do 2025 roku do 40 bilionów dolarów. Te ogromne wzrosty zadłużenia wydają się niewiarygodne. Ale bardzo niewiele osób studiuje historię i uczy się z przeszłości.

Od 1981 r. Dług federalny USA podwajał się średnio co 8 lat, bez wątpienia. Obama podwoił dług podczas swoich rządów z 10 do 20 bilionów dolarów. Tak więc było to całkowicie zgodne z historią, że dług Stanów Zjednoczonych wyniesie 40 bilionów dolarów 8 lat później, w 2025 r.

Uważam że całkowity rozpad światowego systemu finansowego rozpocznie się w końcu 2020. Historia uczy nas o wiele więcej na ten temat, niż jakikolwiek ekonomista lub inny prognozo-dawca kiedykolwiek byłby wstanie zrozumieć.

Nie można mieć chronicznych długów i deficytów przez pół wieku bez całkowitej manipulacji wszystkimi rynkami. Rząd USA i Fed umiejętnie interweniują na wszystkich rynkach finansowych, zarówno akcje, obligacje, waluty stopy procentowe, instrumenty pochodne, jak i złoto i srebro.

Powoduje to, że obecnie nie ma prawdziwych rynków i prawdziwych cen. Jest to kasyno, w którym rząd z pomocą Fed i ich bankierskich przyjaciół kontroluje praktycznie wszystkie transakcje i ceny.
Jeśli spojrzymy tylko na stopy procentowe, jest to doskonały przykład fałszywych rynków.
Na rynku rządzonym podażą i popytem różnica między odsetkami a długiem na powyższym wykresie nie istniałaby. Wysoki popyt na dług automatycznie podniósłby koszt długu. Ale prawa natury zostały tymczasowo zawieszone przez Fed i rząd USA. Ponieważ mogą stworzyć nieograniczoną podaż fałszywych pieniędzy, mogą jednocześnie ustawić koszt tych pieniędzy na zero. A ponieważ pieniądze nie są nic warte, oczywiste jest, że pożyczka nie powinna kosztować nic.

Ale większość ludzi nie rozumie, że większość aktywów, które kupują za fałszywe pieniądze, ma bardzo małą wartość wewnętrzną, bez względu na to, czy są to akcje, obligacje czy nieruchomości. W nadchodzącym upadku Everything Bubble inwestorzy będą się bardzo nieuprzejmie przebudzać, ponieważ wszystkie te aktywa spadną o 90-100% w ujęciu realnym.
RYNKI wykazują nienormalną wysoką zmienność przed zbliżającą się katastrofą. Nadchodzący rynek niedźwiedzi zszokuje świat.

Złoto Srebro

LBMA (London Bullion Market Association) właśnie opublikował artykuł w Alchemist autorstwa Charliego Morrisa. Charlie przedstawia bardzo wiarygodny argument za 7000 dolarów złota do 2030 roku.
Jedyne, co chciałbym poruszyć w odniesieniu do jego prognozy, to to, czy osiągnięcie tego poziomu zajmie naprawdę 10 lat. Sam w to wątpię. Myślę że znacznie znacznie szybciej.

W ciągu najbliższych kilku lat świat dowie się, że drukowanie pieniędzy nigdy nie może zapewnić dobrobytu. To czas, kiedy masy masowo kupują złoto i srebro. W tym momencie nie będzie praktycznie żadnych fizycznych metali szlachetnych do kupienia za jakąkolwiek cenę.

Historia mówi nam, że posiadanie złota jest konieczne, gdy banki centralne tracą kontrolę.
Nieliczni, którym uda się znaleźć trochę złota i srebra, będą musieli zapłacić wielokrotność bieżących cen.
„Pragnienie złota nie jest dla złota. Służy do wolności i korzyści i bezpiecznej przystani”.
Trzymanie obecnie gotówki na kontach bankowych jest jak: Siedząca kaczka na wodzie przed lufą myśliwego. Dziękuje i pozdrawiam.
open_mind
Kiedy Rezerwa Federalna kupuje ETF i obligacje korporacyjne, staje się coraz bardziej jasne dla świata, że nigdy nie przestaną drukować pieniędzy. Co wywarło dużą presję na papierowe rynki złota i srebra.
Oczywiście jednym z czynników, które wielu na rynku ściśle śledzi, jest to, co zmierza mega-bank JP Morgan. Co się dzieje i
Kiedy Rezerwa Federalna kupuje ETF i obligacje korporacyjne, staje się coraz bardziej jasne dla świata, że nigdy nie przestaną drukować pieniędzy. Co wywarło dużą presję na papierowe rynki złota i srebra.
Oczywiście jednym z czynników, które wielu na rynku ściśle śledzi, jest to, co zmierza mega-bank JP Morgan. Co się dzieje i o tym, jak JP Morgan przygotował się na zbicie fortuny z na wysokich cenach złota i srebra.

Aby dowiedzieć się, czego reszta świata finansów nigdy się nie dowie, dopóki nie będzie za późno, kliknij, aby obejrzeć teraz! https://www.youtube.com/watch?v=DDsrsuDrYwY
open_mind
Wklejam jeszcze raz bo moderatorowi się usunęło przypadkowo !

Przypomnienie tego, co powiedział Chruszczow 60 lat temu ... „Dzieci waszych dzieci będą żyć pod komunizmem. Wy, Amerykanie, jesteście łatwowierni. Nie, nie zaakceptujecie komunizmu wprost, ale będziemy was karmić małymi dawkami socjalizmu, dopóki wreszcie się
Wklejam jeszcze raz bo moderatorowi się usunęło przypadkowo !

Przypomnienie tego, co powiedział Chruszczow 60 lat temu ... „Dzieci waszych dzieci będą żyć pod komunizmem. Wy, Amerykanie, jesteście łatwowierni. Nie, nie zaakceptujecie komunizmu wprost, ale będziemy was karmić małymi dawkami socjalizmu, dopóki wreszcie się obudzisz i zobaczysz, że masz już komunizm. Nie będziemy musieli z tobą walczyć. Osłabimy twoją gospodarkę, dopóki nie wpadniesz w nasze ręce jak przejrzały owoc. Demokracja przestanie istnieć, gdy odejmiesz tych, którzy są gotowi pracować i dawać tym, którzy tego nie zrobią ”. Był to 29 września 1959 r., Kiedy Nikita Chruszczow przedstawił swoje prognozy dla Ameryki w ONZ. Pamiętasz transmisję telewizyjną, w której walił butem w podium? W tym czasie w całym naszym kraju obawiano się tylko słowa „komunizm”. Pamiętaj to. Socjalizm prowadzi do komunizmu. Jak stworzyć państwo socjalistyczne? Istnieje osiem poziomów kontroli:
1) Opieka zdrowotna - Kontroluj opiekę zdrowotną, a ty kontrolujesz ludzi.
2) Bieda - Zwiększ poziom ubóstwa tak wysoko, jak to możliwe, biedni ludzie są łatwiejsi do kontrolowania i nie będą walczyć, jeśli zapewnisz im wszystko.
3) Dług - Zwiększ dług do niezrównoważonego poziomu. W ten sposób możesz podnieść podatki, a to spowoduje więcej ubóstwa.
4) Kontrola broni - usuń możliwość obrony przed rządem. W ten sposób możesz stworzyć państwo policyjne.
5) Opieka społeczna - Przejmij kontrolę nad każdym aspektem (jedzenie, mieszkanie, dochód) ich życia, ponieważ dzięki temu będą w pełni zależni od rządu.
6) Edukacja - Przejmij kontrolę nad tym, co ludzie czytają, słuchają i przejmuj kontrolę nad tym, czego dzieci uczą się w szkole.
7) Religia - usuń wiarę w Boga z rządu i szkół, ponieważ ludzie muszą wierzyć TYLKO w rząd wiedząc, co jest najlepsze dla ludzi.

Wojna klasowa - Podziel ludzi na bogatych i biednych. Wyeliminuj klasę średnią. Spowoduje to większe niezadowolenie i łatwiej będzie opodatkować bogatych przy wsparciu biednych.
Oto nasza przerażająca przyszłość: sześć z tych poziomów jest się wypełniło.
kenn
Napisałem wczoraj o szerszym spojrzeniu na to, co się robi na świecie: jak banki i inne instytucje finansowe wymagają coraz więcej opłat oraz danych swoich klientów, rzekomo "niezbędnych", oraz jak coraz łatwiej śledzić każdego pojedynczego człowieka w tym świecie. Dlaczego mój post został usunięty przez moderatora bankier.pl?
gielda182
Bank PKO PB miał opłatę 1 zł za prowadzenie konta oszczędnościowego, obecnie wprowadził obniżenie oprocentowania
kondor_plus
Jeszcze rok temu dla wyznawców rozdawnictwa pisu nie istniało słowo "inflacja" - potrafili zapluwać się na każdym forum do utraty przytomności żeby udowodnić że inflacji nie ma i nie będzie. Teraz już nie mają nic do powiedzenia, bo nikt już nie potrafi zatuszować rosnącej bezlitośnie inflacji bazowej. Jeszcze kilka miesiecy Jeszcze rok temu dla wyznawców rozdawnictwa pisu nie istniało słowo "inflacja" - potrafili zapluwać się na każdym forum do utraty przytomności żeby udowodnić że inflacji nie ma i nie będzie. Teraz już nie mają nic do powiedzenia, bo nikt już nie potrafi zatuszować rosnącej bezlitośnie inflacji bazowej. Jeszcze kilka miesiecy temu pisowcy twierdzili że złotówka to potęga, a skupowanie własnego długu przez nbp to pokaz siły naszego kraju. Teraz już nawet oni wiedzą że stoimy na krawędzi stoczenia się w otchłań pętli zadłużenia, która morduje w tej chwili inne kraje "rozwinięte". Jak widać dzisiaj pisowcy nadal twierdzą że to co wyrabia rząd z polityką fiskalną nie ma żadnego wpływu na wartość naszej waluty - a nasze oszczędności są bezpieczne. Ba - powinniśmy dziękować pinokiowi i dudopisowi za "WSPIERANIE oszczędności gospodarstw domowych"....
Jeszcze kilka miesięcy i nawet te pustaki nie będą mogli już zatuszować rosnącej inflacji i pikującej wartości oszczędności. Możecie już dziś śmiać się z ludzi którzy zapakowali się w obligacje SP. Poczytajcie conieco co dostali posiadacze książeczek mieszkaniowych z PRLu. Możliwe że niedługo będzie im zazdrościć.
meryt
Trzymając gotówkę w kwietniu i maju zyskało się 0,3% w stosunku do zmiany cen o -0,3%.

"Z kolei w ujęciu miesięcznym, inflacja w maju wyniosła -0,2 proc. wobec -0,1 proc. w kwietniu i oczekiwaniach ekonomistów na poziomie -0,2 proc."
tokio102
CZY TO JUŻ KONIEC PIENIĄDZA BEZGOTÓWKOWEGO I POWRÓT DO ZŁOTA I GOTÓWKI?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki