

Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały Lubiatowo-Kopalino jako preferowaną lokalizację dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - podała spółka w komunikacie prasowym. W I kwartale 2022 roku Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko ma być złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.
Jak poinformowano, lokalizację w nadmorskiej gminie Choczewo wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe i jest bezpieczna dla mieszkańców.
Przeczytaj także
Wyniki analiz zostały umieszczone w Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
"Prace merytoryczne nad Raportem zostały już zakończone. Zmieniające się obecnie otoczenie legislacyjne wymaga jednak odwzorowania w przygotowanym dokumencie. Przepisy, na podstawie których w 2015 roku rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim. Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też Raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w I kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów" - napisano w komunikacie.
Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim. Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino - poddano bardziej szczegółowym badaniom, których efekty zamieszczono w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko.
"Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej" - podała spółka.
W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej.
Wątek działki Daniela Obajtka
Kopalino, jak zauważył dziś Businessinsider.pl, to miejscowość, w której w 2006 roku działkę kupił prezes Orlenu. Daniel Obajtek sprawę skomentował pod tweetem Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu, który udostępnił link do artykułu opisującego ten fakt.
Panie Redaktorze, wspomniana w tekście działka to 10 arów, kupionych 15 lat temu, a od planowanej inwestycji dzieli ją kilka kilometrów. Zestawianie tych faktów być może jest klikalne, ale jest też manipulacją. Zachęcam do rzetelności i mimo wszystko życzę Wesołych Świąt - napisał.
— Węglarczyk 🇵🇱🇪🇺🇺🇸 (@bweglarczyk) December 22, 2021
pel/ mfm/