REKLAMA

Podano lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej

2021-12-22 10:26, akt.2021-12-22 18:37
publikacja
2021-12-22 10:26
aktualizacja
2021-12-22 18:37
Podano lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej
Podano lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej
fot. maciej_o / / Shutterstock

Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały Lubiatowo-Kopalino jako preferowaną lokalizację dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - podała spółka w komunikacie prasowym. W I kwartale 2022 roku Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko ma być złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.

Jak poinformowano, lokalizację w nadmorskiej gminie Choczewo wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe i jest bezpieczna dla mieszkańców.

Wyniki analiz zostały umieszczone w Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

"Prace merytoryczne nad Raportem zostały już zakończone. Zmieniające się obecnie otoczenie legislacyjne wymaga jednak odwzorowania w przygotowanym dokumencie. Przepisy, na podstawie których w 2015 roku rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni ulegały od tego czasu licznym zmianom, w tym wdrażającym regulacje przyjęte na poziomie europejskim. Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też Raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w I kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów" - napisano w komunikacie.

Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim. Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino - poddano bardziej szczegółowym badaniom, których efekty zamieszczono w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko.

"Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej" - podała spółka.

W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej.

Wątek działki Daniela Obajtka

Kopalino, jak zauważył dziś Businessinsider.pl, to miejscowość, w której w 2006 roku działkę kupił prezes Orlenu. Daniel Obajtek sprawę skomentował pod tweetem Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu, który udostępnił link do artykułu opisującego ten fakt. 

Panie Redaktorze, wspomniana w tekście działka to 10 arów, kupionych 15 lat temu, a od planowanej inwestycji dzieli ją kilka kilometrów. Zestawianie tych faktów być może jest klikalne, ale jest też manipulacją. Zachęcam do rzetelności i mimo wszystko życzę Wesołych Świąt - napisał.

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (26)

dodaj komentarz
3456
kraj to może i piękny tylko ludzie no może nie wszyscy h,,,,,,,wi.
jaffa
chyba czas kupić tam "okazyjnie" ziemie, żeby potem sprzedać za 14mln :)
djnsd
Ekolodzy brońcie wydmy lubiatowskie przed pisowska szarańczą która chce zniszczyć te tereny tak jak i cały ten piękny kraj. JBĆ PiS !!!
jarekzbyszek
Elektrownia powstanie na działkach Obajtka. Zupełnie przypadkowo.
3456
i wypłaty dalej dla zarządu nie istniejącej elektrowni a Amerykanie nie mają jakieś starej używanej do sprzedania .
ajwaj_
Ladniej bedzie w Tatrach na Giewoncie,
sciema jak 30+ lat,
ale naiwni maja znowu temat socjotechniki na lata
marekpoznan
Ruski trolku propagadnowy, napisz lepiej jak tam wasz program rakietowy i dlaczego cała kasa rozkradziona.
darius19
"ajwaj_" zabolalo ze sie nasz kraj do atomu przymierza. Bo to niezaleznosc od cara - chlebodawcy. No i ruska technologia (przodujaca) nie wchodzi w rachube (mam nadzieje). Musialo cara ukluc - skoro "ajwaj_" tu sie produkuje.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki