Pieniądze pozostawione w bankomacie – jak zwrócić je właścicielowi, jak je odzyskać?

Znalezione – niekradzione – taka zasada z pewnością nie dotyczy znalezienia wystającej gotówki w bankomacie. Na uczciwego znalazcę jednak nie zawsze czekają podziękowania i wiwaty, bowiem próba zwrotu takich pieniędzy kończyła się dla niektórych niemal syzyfową pracą. 

Na forach internetowych można znaleźć wiele historii, w których znalazcy gotówki w bankomacie borykali się z konsekwencjami własnej uczciwości – próbując zwrócić pozostawione w urządzeniu pieniądze poprzednika, napotykali na mur zarówno ze strony policji, jak i właściciela bankomatu. Szczególnie bolesny okazał się przypadek jednego z internautów, który opisał niedawno swoje potyczki z obiema instytucjami na portalu Wykop. Choć całe zamieszanie było jednorazowe, postanowiliśmy uporządkować informacje - podpowiadamy, co w takiej sytuacji zrobić i do kogo zgłosić się w pierwszej kolejności.

Pieniądze pozostawione w bankomacie – jak zwrócić je właścicielowi, jak je odzyskać?
Pieniądze pozostawione w bankomacie – jak zwrócić je właścicielowi, jak je odzyskać? (Piotr Mecik)

Pozostawiony portfel nie sprawi problemu uczciwemu znalazcy – znajdą się w nim namiary na właściciela, co nie jest już niestety możliwe w przypadku pozostawionych w bankomacie pieniędzy. Pomimo odpowiednich zabezpieczeń bankomatów, może się zdarzyć, że w maszynie znajdziemy gotówkę, której nie odebrał poprzedni użytkownik. Co należy zrobić, żeby zwrócić ją właścicielowi?

Mylne jest przekonanie, że taka gotówka tak samo nie ma właściciela, jak ta znaleziona na ulicy. – W polskim systemie prawnym nie obowiązuje zasada: znalezione – niekradzione – mówi asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Szczególnie, że bankomaty są wyposażone w urządzenia monitorujące i można sprawdzić, kto pobrał nieswoje pieniądze.

Znalazłeś pieniądze w bankomacie? Najpierw skontaktuj się z operatorem

Współczesne bankomaty mają jedno proste zabezpieczenie, które pozwala uniknąć większych nieprzyjemności związanych z pozostawieniem gotówki w podajniku. – Zarówno bankomaty, jak i wpłatomaty sieci Euronet zabezpieczają niepodjęte pieniądze poprzez ich zatrzymanie po upływie 30 sekund od momentu ich ekspozycji – podkreśla w korespondencji przesłanej do redakcji Bankier.pl biuro prasowe Euronet Polska. Planet Cash deklaruje z kolei, że w urządzeniach z ich logo podajnik cofnie gotówkę po ok. 40 sekundach, a te same mechanizmy obowiązują również w bankomatach będących własnością banków. I to jest właśnie najlepsze, co można zrobić – jeśli po podejściu do bankomatu pieniądze wypłacone przez poprzedniego klienta wciąż wystają z urządzenia, najlepiej pozostawić je do momentu cofnięcia transakcji przez bankomat. Może się jednak zdarzyć, że odruchowo sięgniemy po pieniądze lub bankomat będzie uszkodzony i nie wycofa transakcji.

Co zrobić z pieniędzmi pozostawionymi w bankomacie?

  1. Pozostaw je w bankomacie do momentu cofnięcia wypłaty przez podajnik – znacznie przyspieszy to zapominalskiemu odbiór pozostawionych pieniędzy
  2. Skontaktuj się z biurem obsługi właściciela bankomatu – konkretnej sieci lub banku. W niektórych przypadkach pracownik sieci bankomatów przyjedzie i odbierze pieniądze bezpośrednio od ciebie
  3. W ostateczności możesz zanieść pieniądze na policję

W obu przypadkach konieczne będzie spisanie protokołu zdarzenia i protokołu przekazania gotówki

Wtedy pierwszą instytucją do kontaktu (jeśli właściciel pieniędzy już zniknął z pola widzenia) jest operator danego urządzenia, co potwierdza sama policja. – Najwłaściwszym zachowaniem wydaje się skontaktowanie z firmą (lub bankiem) obsługującą dany bankomat i postępowanie zgodnie z ich wskazówkami. Dane kontaktowe umieszczone są na obudowie bankomatu.

Oczywiście można zgłosić się na najbliższą komendę, a policjanci sami wtedy skontaktują się z właścicielem urządzenia. – W obu przypadkach konieczne będzie spisanie protokołu zdarzenia i protokołu przekazania gotówki – przekazało nam biuro prasowe Planet Cash. Pieniądze zostaną następnie przekazane na rachunek techniczny służący do rozliczeń bankomatów.

Zostawiłeś pieniądze w bankomacie? Licz na to, że bankomat cofnął transakcję

A co zrobić, gdy to my zapomnieliśmy odebrać gotówkę z podajnika? Jeśli nieopatrznie pozostawiono pieniądze w bankomacie, to klientowi nie pozostaje wiele opcji. Należy zgłosić się do firmy lub banku obsługującego automat i czekać na rozpatrzenie sprawy. Monitoring montowany w bankomatach pozwoli ustalić, czy faktycznie wypłata miała miejsce i czy pieniądze zostały cofnięte przez bankomat, czy pobrane przez osobę trzecią.

W pierwszym przypadku sprawa jest znacznie prostsza. Bankomaty, cofając gotówkę, księgują ją jako „nieodebrana”. Powstała nadwyżka przy rozliczaniu stanu urządzenia pozwoli szybciej stwierdzić, że któraś z transakcji wypłaty nie została sfinalizowana. Jeśli gotówka zostanie pobrana przez inną osobę, nadwyżki w rozliczeniu nie będzie widać.

Co zrobić po pozostawieniu pieniędzy w bankomacie?

  1. Skontaktuj się z właścicielem urządzenia
  2. Jeśli gotówka została cofnięta przez bankomat, proces odbioru gotówki będzie krótszy
  3. W przypadku pobrania gotówki przez osobę trzecią i niezgłoszenia się jej do właściciela bankomatu lub na policję, sprawa rozpatrywana jest przez policję jako kradzież i konieczne jest znalezienie sprawcy

Oczywiście jeśli znalazca był uczciwy i zgłosił pieniądze do zwrotu, sieć właścicielska bankomatów zgłosi się do poszkodowanego w celu zwrotu pieniędzy – taki proces może jednak potrwać, zanim wszystko zostanie rozliczone. Jeśli znalazca jednak nie planował zwrócić gotówki jej właścicielowi, sprawa trafia dodatkowo w ręce policji. – Pieniądze stanowią wtedy przedmiot przestępstwa przywłaszczenia (jak wynika z art. 115 § k.k.) – mówi Szubska z KGP. Odpowiedzialność spoczywa wtedy na sprawcy i zwrot gotówki będzie zależny od tego, czy z monitoringu uda się go wytropić. Postępowanie może toczyć się miesiącami.

Jak przypomina policja – znalezione w bankomacie pieniądze są – wbrew słynnemu powiedzeniu – kradzione, jeśli znalazca nie zamierza ich zwrócić.

Najlepiej za każdym razem sprawdzać, czy na pewno pobraliśmy gotówkę z bankomatu. Jeśli jednak znajdziemy banknoty wystające z podajnika automatu, poczekajmy, aż urządzenie samo pobierze je z powrotem – oszczędzi to problemu zarówno nam, jak i ich właścicielowi.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 warreng

Bankomaty recyklingowe z wpłatomatem w bankach spółdzielczych (nie wszystkie) działają tak, że rozpoznają nominały wciągnięte/nieodberane. Pozwala to na błyskawiczne rozpatrzenie reklamacji w placówce banku bo Bank ma pewność, że Klient nie ich odebrał i jakiej kwoty nie odebrał. Pozwala to uniknąć oszustw. Przy tradycyjnych bankomatach już tak nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 mhm

„Pozostawiony portfel nie sprawi problemu uczciwemu znalazcy – znajdą się w nim namiary na właściciela”
— doświadczenie wskazuje, że jednak sprawia, znam sytuację, gdy powiadomiony telefonicznie właściciel (na podstawie znalezionych w portfelu namiarów) na miejsce umówionego przekazania portfela przyjechał ze strażą miejską, a znalazca musiał się tłumaczyć ze znalezienia portfela. Istnieje też prawdopodobieństwo, że znaleziony portfel został np. porzucony przez kieszonkowca i zostały w nim tylko dokumenty, wtedy znalazcy grozi oskarżenie o kradzież.
Krótko mówiąc: lepiej znalezionego portfela nie dotykać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 czytacz

10 minut temu dodałem komentarz,a nadal go nie widać.Jaka więc dostępność czytelników do tego portalu?

! Odpowiedz
2 8 czytacz

w ciągu 30 sekund wypłacający zdążył odejść od bankomatu i ktoś za nim zdążył je ukraść ,a nie znalazł?Jakbym wziął do domu i czekał a ż właściciel się zgłosi to co?Przecież miałbym zamiar zwrócić!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne