REKLAMA

Petru: nie wezmę udziału w debacie PiS-u

2012-09-23 11:05
publikacja
2012-09-23 11:05
W poniedziałek o 11:30 w siedzibie Polskiej Akademii Nauk rozpocznie się debata zorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość, na którą zaproszono 40 polskich ekonomistów. Udział w spotkaniu potwierdziło dotychczas 30 osób.

W debacie nie weźmie udziału Ryszard Petru, Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Jak zaznaczył w liście skierowanym do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, nie widzi celu swojego uczestnictwa w rozmowach, bo w materiałach wysłanych do ekonomistów można znaleźć gotowe projekty ustaw, co zdaniem Petru wyklucza możliwość wyrażenia odmiennego zdania. Ekonomista twierdzi, że debata powinna dotyczyć diagnozy dla problemów polskiej gospodarki, a nie ograniczać się do omawiania gotowych rozwiązań.

Debata ma dotyczyć trzech obszarów: systemu podatkowego i finansów publicznych, rynku pracy i polityki prorodzinnej. PiS proponuje m.in. możliwość odliczania od podatku wydatków inwestycyjnych podatnika, zmiany w odliczaniu kosztów uzyskania przychodu czy progresywną ulgę na dziecko. Na każdego potomka przysługiwałaby ulga w wysokości 1000 złotych. Gdyby okazało się, że ulga będzie niższa niż wyliczony podatek, pozostałą część można by odliczyć od kosztów ubezpieczenia społecznego. Prawo i Sprawiedliwość chciałoby również nałożenia tymczasowego podatku na instytucje finansowe i sklepy wielkopowierzchniowe.

PiS proponuje też, by składka na ubezpieczenie społeczne dla nowo zatrudnionych absolwentów przez pierwsze dwa lata była obniżona o 50% oraz wliczanie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Debatę poprowadzi Krzysztof Skowroński, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na debatę nie zaproszono ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wezmą w niej za to udział między innymi byli ministrowie finansów i gospodarki: Zyta Gilowska, Mirosław Gronicki, Teresa Lubińska, Jerzy Hausner, Adam Glapiński czy Stanisław Kluza. Mimo zaproszenia - poza Ryszardem Petru - nie pojawią się były szef NBP Leszek Balcerowicz i obecny - Marek Belka. Nie będzie też między innymi byłego ministra finansów Grzegorza Kołodki, profesora Krzysztofa Rybińskiego i Witolda Orłowskiego.

/ms, media, IAR
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~jatowiem1
Petru.PO-wski OSZOŁOM.Kto by go chciał słuchać?Towarzysz Balcerowicz?On też nie priszoł
~j23
tow. petru! i bardzo dobrze - Polacy doskonale pamietają jak tow. 12 lat temu namaialiści ich by masowo wchodzili w jednostku uczestnictwa funduszy!!! wasze przekrety i analfabetyzm ekonomiczny kiedys zostaną rozliczone!
~mirodziki
Nie weźmie, bo wie, że skończy się brylowanie w mediach głównego ścieku. Kolejny koniunkturalista co wyliczył sobie co bardziej się opłaca.
~Dupu Tataru
celebryta Petru niech weżmie udział w Tańcu z gwizdami lub na lodzie ewentualnie w Mam talent,może coś mu się uda pokazać.
~goldman fish
kto to jest Petru /? jakie ma osiagniecia poza czczym gadaniem,przez ostatnie kilka lat ciagle zmienial pracodawcow ,on nie ma pojecia o ekonomi mowic kolokwialnie anty talent ekonomiczny
~sibut
źle obstawił ... ! w Bytomiu /17 IX 2012 / PO - ....jedynie 20% mandatów w radzie miasta + SKANDAL
~pis

akoś to przeżyjemy, drogi Petru, ale klawiatura jest ablokowana, wi,,,ec domzđlcie si
~wrześniowy
Petru bardzo się stara trafić w główny nurt tego co trzeba i wypada. Właśnie widzimy go jak wiosłuje. Już wie , że sam żagiel nie wystarczy!!
~tt
Petru powiatowy guru ,niech juz sie nie wypowiada bo to smieszny facet
~Piotr Nowa Prawica
Jakby nie było gotowych projektów ustaw to powiedziałby, że nie wiadomo o czym będą rozmawiać więc nie warto iść. Taki człowiek tylko się kompromituje. Osobiście nie jestem zwolennikiem PiS ale uważam, że fakt przekazania gotowych projektów ustaw pod obrady ekonomistów jest bardzo rozsądny. Przecież to właśnie specjaliści z różnych Jakby nie było gotowych projektów ustaw to powiedziałby, że nie wiadomo o czym będą rozmawiać więc nie warto iść. Taki człowiek tylko się kompromituje. Osobiście nie jestem zwolennikiem PiS ale uważam, że fakt przekazania gotowych projektów ustaw pod obrady ekonomistów jest bardzo rozsądny. Przecież to właśnie specjaliści z różnych dziedzin powinni decydować o kształcie ustaw a nie politycy, którzy się na tym nie znają

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki