REKLAMA

Pekao SA liczy na utrzymanie poziomu sprzedaży kredytów

2021-09-14 13:16
publikacja
2021-09-14 13:16
Pekao SA liczy na utrzymanie poziomu sprzedaży kredytów
Pekao SA liczy na utrzymanie poziomu sprzedaży kredytów
/ Pekao

Bank Pekao SA liczy, że w III kwartale koszty ryzyka (CoR) będą na poziomie sprzed pandemii i wyniosą około 41-45 pb, a sprzedaż kredytów hipotecznych i gotówkowych będzie na podobnym poziomie jak w II kwartale - poinformował PAP Biznes wiceprezes banku nadzorujący pion finansowy, Tomasz Kubiak.

"W III kwartale obserwujemy mniej więcej podobne do II kwartału trendy wzrostowe kredytów, jak i jakości portfela. Koszt ryzyka co kwartał nas trochę pozytywnie zaskakuje – portfel kredytowy po pandemii się +nie psuje+. Sytuacja, jeśli chodzi o poziom ryzyka, pozostaje dobra. Podtrzymujemy, że w całym roku koszty ryzyka powinny być poniżej 50 pb" - powiedział PAP Biznes Kubiak w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

„Podobnie jak w II kwartale, także w III kwartale widzimy dobre tendencje w sprzedaży kredytów, zwłaszcza kredytów hipotecznych. W sierpniu, czy we wrześniu widać, że poziomy sprzedaży lekko spadały, jednak ogólnie cały kwartał powinien być podobny do II kwartału. Podobne jak w II kwartale poziomy sprzedaży obserwujemy także w kredytach gotówkowych” – dodał.

Koszty ryzyka za I półrocze 2021 roku wynosiły 43 pb, podczas gdy rok wcześniej były na poziomie 101 pb. W II kwartale koszty ryzyka wynosiły 45 pb.

„Trzeci kwartał powinien być na poziomie I i II kwartału, czyli 41-45 pb” – dodał.

Kubiak ocenił, że Pekao ma sporo utworzonych wcześniej rezerw na ewentualne pogorszenie jakości aktywów w związku z pandemią, jednak na razie nie planuje ich rozwiązywać.

„Czekamy na ustabilizowanie się sytuacji i wówczas będziemy podejmować decyzje. Na tym etapie ostrożnościowo je utrzymujemy” – powiedział Kubiak.

Wartość udzielonych przez Pekao pożyczek gotówkowych w I półroczu 2021 roku wyniosła 2,1 mld zł i wzrosła o 25 proc. w porównaniu do I półrocza 2020 roku. W samym II kwartale sprzedaż wyniosła 1,2 mld zł.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła prawie 5,3 mld zł, czyli wzrosła o 26 proc. rdr. Bank informował, że w samym II kwartale 2021 roku odnotował największą w historii sprzedaż kredytów mieszkaniowych na poziomie ponad 3,1 mld zł. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki