REKLAMA

PSL: składka dla rolników mających powyżej 15 ha - 18,72 zł

2011-11-17 12:12
publikacja
2011-11-17 12:12

17.11. Warszawa (PAP) - Składka zdrowotna rolników i domowników z gospodarstw, które przekraczają 15 hektarów wyniesie 18,72 zł miesięcznie. Składki za rolników, którzy mają mniejsze gospodarstwa, i ich domowników będzie opłacało państwo - przewiduje projekt przygotowany przez PSL.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w czwartek w radiowej Trójce, że klub PSL złożył w środę do laski marszałkowskiej projekt dotyczący rolniczych składek zdrowotnych.

Wyjaśnił, że zgodnie z projektem gospodarstwa niedochodowe będą traktowane tak, jak bezrobotni i za nie składkę zapłaci budżet państwa. Rolnicy z gospodarstw dochodowych będą płacić sami.

"Od swojego dochodu rolnicy zapłacą 1,25 proc. z własnej kieszeni, a 7,75 proc. będzie potrącane z podatku" - powiedział Sawicki. Minister podkreślił, że PSL nie uchyla się od reform i chce wyjść naprzeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

Sawicki powiedział, że nad podobnym projektem pracuje zespół ministra Michała Boniego. "Tam trwają uzgodnienia. Myślę, że on niewiele będzie odbiegał od tego, co my proponujemy" - powiedział Sawicki. Dodał, że być może projekt Boniego będzie taki sam jak PSL, ale "być może w pracach parlamentarnych, jeśli będą rozbieżności, zostaną skonfrontowane i okaże się, że jest jeden dobry".

Minister zaznaczył, że projekt PSL jest tymczasowy, przewiduje wariant przejściowy na rok 2012-2013. "Od roku 2014 będziemy proponowali dla gospodarstw rolnych (...) przechodzenie z podatku gruntowego na podatek dochodowy. Wtedy, jeśli gospodarstwo rolne przejdzie na podatek dochodowy, wszystkie świadczenia z tytułu składki emerytalno-zdrowotnej i składki rentowej będą obliczane tak, jak w przypadku osób samozatrudniających się i zarabiających na etacie" - powiedział.

Zgodnie z przygotowanym przez PSL projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie kwota stanowiąca 75 proc. iloczynu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego i tzw. wskaźnika parytetowego.

Wskaźnik ten będzie wyrażał "procentowy stosunek przeciętnego rocznego dochodu na osobę pełnozatrudnioną w rolnictwie, która nie jest zatrudniona w rolnictwie na podstawie umowy o pracę, do przeciętnego rocznego dochodu netto w gospodarce narodowej".

W związku z tym podstawą do naliczenia składki zdrowotnej na ubezpieczenie społeczne rolników i ich domowników będzie kwota 1 497,65 zł, a miesięczna składka zdrowotna kształtować się będzie na poziomie 134,79 zł od rolnika. Rolnik lub domownik z gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 15 ha będzie opłacał miesięcznie 18,72 zł (czyli 1,25 proc. podstawy).

"Rolnicy i ich domownicy prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 15 ha osiągają dochody, których wysokość jest zbyt niska, aby nakładać na nich obowiązek opłacania składek na ich ubezpieczenie zdrowotne" - uzasadniają autorzy projektu.

"Przewiduje się, że roczne wydatki z budżetu państwa z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników i domowników wyniosą ok. 2 mld 420 mln zł. Rolnicy corocznie będą sami opłacać składki zdrowotne w łącznej kwocie 28,7 mln zł" - oszacowano.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2012 r.

W październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis nakazujący państwu finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne wszystkich rolników i ich domowników, bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów, jest niezgodny z konstytucją. Trybunał zobowiązał ustawodawcę do zmiany obecnych przepisów w ciągu 15 miesięcy. (PAP)

mmu/ mki/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Roman
TO SKANDAL.
Tacy rolnicy powinni opłacać składki zdrowotne w wysokości conajmniej 10-cio krotnie większej.
Skończyć z dopłatami z budżetu państwa do rolnictwa.
Zrównać wszystkie grupy zawodowe w opłatach na ZUS. KRUS to przeżytek komuny.
Wiek emerytalny powinien być równy dla wszystkich niezależnie od
TO SKANDAL.
Tacy rolnicy powinni opłacać składki zdrowotne w wysokości conajmniej 10-cio krotnie większej.
Skończyć z dopłatami z budżetu państwa do rolnictwa.
Zrównać wszystkie grupy zawodowe w opłatach na ZUS. KRUS to przeżytek komuny.
Wiek emerytalny powinien być równy dla wszystkich niezależnie od płci, czy zawodu.
~SoonGoKu
Banan to dobry pomysł. W małpim kraju genialny.
hanys705
Nad prezes Jarozbaw coś wspominał chyba o Gabonie,a tam bananów w bród,więc emigracja wskazana.
~Polak
to skandal !!!!!!!!!!!!! każdy kto ma działalnośc gospodarczą płaci 988 zł !!! a Chłop 78 zł m !!!!! z jakiej racji !!!!!!!!!!!!!! Rozwalić ten rząd na ulicę!!!!!!! Pawlak popiera chłopów i nas okrada !!!!!! Chłopi maja płacić jak każdy !!!!!!111111
~bubu
co do jabłek to najbardziej plugawy owoc , wolę banany , są tańsze i zdrowsze
~Marian
A propo jabłek
Założenie sadu to proces który wymaga 3-7 lat nakładów zanim zacznie przynosić dochód.
Ceny surowca http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1546
Nie jest to raj ale czasami tak jak pokazał ten rok jest dobrze (na przestrzeni ostatnich lat najwyższe ceny skupu). Powodów jest dużo dlaczego jest taka
A propo jabłek
Założenie sadu to proces który wymaga 3-7 lat nakładów zanim zacznie przynosić dochód.
Ceny surowca http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1546
Nie jest to raj ale czasami tak jak pokazał ten rok jest dobrze (na przestrzeni ostatnich lat najwyższe ceny skupu). Powodów jest dużo dlaczego jest taka cena
1. Przymrozki wiosenne spowodowały około 30 % strat (mniejsza ilość surowca na rynku i przetwórnie podbijają cenę chcąc skupić towar.)
2. Kłopoty Sandomierskiego po powodzi
Jednak składki powinni płacić wszyscy co do tego nie ma wątpliwości, pytanie tylko na jakich zasadach to też powinien być proces rozłożony na lata, jeżeli wogóle ma coś z tego wyjść.
~Jurek
Propozycja PSL to skandal. Mam wrażenie że ci chłopi nie mają rozumu i zdrowego rozsądku. Uważam, że KRUS należy zlikwidować czym prędzej, a skoro PSL jest przeciw to Tusk powinien poszukać nowego koalicjanta w tej sprawie tj. Ruch Palikota! Co Wy o tym sądzicie?
~Łomatkojusz
,Masz rację . Olać Pawlaka . Koalicja z Palikotem. Podatek pogłówny - każdy płaci 105,00 zł miesiąc w miesiąc bez żadnych wyjątków inwalida obłożnie chory, bogaty przedsiębiorca, bezdomny, klecha, poseł, prezydent, rencista, 19-to letni uczeń, bezrobotny słowem wszyscy - absolutnie żadnych wyjątków, a za to nie ,Masz rację . Olać Pawlaka . Koalicja z Palikotem. Podatek pogłówny - każdy płaci 105,00 zł miesiąc w miesiąc bez żadnych wyjątków inwalida obłożnie chory, bogaty przedsiębiorca, bezdomny, klecha, poseł, prezydent, rencista, 19-to letni uczeń, bezrobotny słowem wszyscy - absolutnie żadnych wyjątków, a za to nie mamy Urzędu skarbowego citów pitów watów - banda nierobów do pracy wytwórczej. Każdy robi swoje. Poseł odpowiada po zakończeniu kadencji za błędne decyzje całym swoim majątkiem .
~Łomatkojusz odpowiada ~Łomatkojusz
cd. Rozwiązujemy Urząd Pośrednictwa Pracy z dwóch powodów - nie generuje ani jednego miejsca pracy po drugie spada diametralnie bezrobocie gdyz wracają tysiące bezrobotnych do pracy mikroprzedsiębiorcy których nie stać było na opłacenie ZUS - też rozwiązane. Po ukończeniu 50- go roku życia każdy otrzymuje emeryturę cd. Rozwiązujemy Urząd Pośrednictwa Pracy z dwóch powodów - nie generuje ani jednego miejsca pracy po drugie spada diametralnie bezrobocie gdyz wracają tysiące bezrobotnych do pracy mikroprzedsiębiorcy których nie stać było na opłacenie ZUS - też rozwiązane. Po ukończeniu 50- go roku życia każdy otrzymuje emeryturę równą dla wszystkich tz podstawową. Ludzie czego się boicie? demokracji? Palikota? dobrobytu?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki