REKLAMA

PO: plan Morawieckiego to krok wstecz, pułapka dla Polski

2016-08-05 15:20
publikacja
2016-08-05 15:20

PO skrytykowała w piątek Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowaną przez resort rozwoju, tzw. plan Morawieckiego. Według Platformy to powrót do "ręcznego sterowania gospodarką", krok wstecz, wielka pułapka dla Polski.

Tomasz Siemoniak, Platforma Obywatelska / fot. REUTERS/Kacper Pempel / FORUM

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest uszczegółowieniem celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako Plan Morawieckiego; zawiera m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

W Strategii przewidziano, że wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych do 2020 r. utrzyma się poniżej 3 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych pozostanie w przedziale 50-55 proc. PKB.

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że słowo, które zapamiętuje się po lekturze dokumentu, to "pułapka". "Pada ono bardzo często. Ten program jest rzeczywiście taką jedną wielką pułapką dla Polski, powrotem do PRL-owskiego, ręcznego sterowania gospodarką, do gospodarki centralnego planowania" - podkreślił.

Według polityka plan "tworzy biurokratyczne, wielkie molochy", których ma powstać kilkadziesiąt, w tym Polski Fundusz Rozwoju. Siemoniak wyraził zaniepokojenie "ogromnymi sumami", którymi mają obracać te instytucje oraz ich "niejasnymi kompetencjami". Zdaniem Siemoniaka takie działanie to "ogromny krok wstecz" w stosunku do obecnej sytuacji.

O tym, że strategia resortu rozwoju "to jest wielkie nic, albo nawet wielkie oszustwo" przekonywała b. wiceminister finansów, posłanka Izabela Leszczyna. Jak podkreśliła strategie państwa pisze się po to, by "poprawić życie ludzi". Tymczasem, jej zdaniem, plan Morawieckiego tak naprawdę tego nie zakłada.

Według Leszczyny świadczą o tym założenia planu, który jako wskaźniki do oszacowania dobrostanu Polaków używa PKB. Posłanka mówiła, że w strategii wskazano, że PKB w 2014 wyniósł 68 proc. średniej unijnej, a na rok 2030 zaplanowano, że wyniesie 95 proc. "To nie jest dobra wiadomość" - oceniła. Przekonywała, że zgodnie z założeniami rządu PO-PSL ten wskaźnik zostałby osiągnięty już w roku 2025. Dodała, że podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o odsetek ludzi zagrożonych ubóstwem.

"Pytanie brzmi, dlaczego strategia nie jest przyśpieszeniem, tylko spowolnieniem" - zaznaczyła Leszczyna. Jej zdaniem PiS liczy się ze stratami i spowolnieniem gospodarczym związanym z programem 500 plus i dlatego MR zakłada cele bardzo mało ambitne, które chce sprzedać to jako sukces.

Według niej, Morawiecki zachowuje się nie jak minister, a "wynajęty manager", któremu nie zależy na rozwoju firmy, tylko na premii za osiągnięcie konkretnych wskaźników i dlatego te wskaźniki ustala tak nisko. "Panie premierze Morawiecki, Polska to nie bank, a Polacy to nie akcjonariusze. Nie wystarczy window-dressing jak mówią bankowcy; po prostu Polacy tego nie kupują" - mówiła posłanka.

Jak zauważyła, w dokumencie zapisano, że strategia jest autorstwa 12 zespołów międzyresortowych. "To kłamstwo. Tak naprawdę strategię napisała amerykańska firma konsultingowa" - powiedziała Leszczyna. "Stąd pytanie do wicepremiera Morawieckiego i premier Beaty Szydło: dlaczego chcieliście podnieść wynagrodzenia ministrów i wiceministrów, skoro ich zadania zlecacie zewnętrznym firmom zagranicznym i ile razy polski podatnik ma płacić za to samo - raz ministrom, a drugi raz firmom konsultingowym?" - dodała Leszczyna.

Siemoniaka, b. szef MON, był pytany podczas konferencji o przyjętą w czwartek przez Senat nowelizację Prawa lotniczego, która przewiduje wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL), o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach.

"Trudno nie mieć wrażenia, że to jest po prostu zemsta na tych ludziach, którzy byli niezależni - a tego PiS bardzo nie lubi, którzy stanowią grono najlepszych polskich fachowców, z wielką rzetelnością badają dziesiątki, setki incydentów, wypadków lotniczych, ale także badali przyczyny katastrofy smoleńską. Po prostu chodzi o to, by kolejną instytucję ukarać za to, że miała odwagę być niezależna" - powiedział Siemoniak. (PAP)

wni/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~antylewak
Antylewakiem zostałem w wieku kilkunastu lat i nie zmieniła tego propaganda PRL-owska ani Michnikowska. Ponieważ zadałem sobie proste pytania: W której części Europy ludziom żyje się lepiej wschodniej centralnie zarządzanej i planowanej czy zachodniej gdzie ludzie w znacznie większym stopniu decydują o sobie i swoich Antylewakiem zostałem w wieku kilkunastu lat i nie zmieniła tego propaganda PRL-owska ani Michnikowska. Ponieważ zadałem sobie proste pytania: W której części Europy ludziom żyje się lepiej wschodniej centralnie zarządzanej i planowanej czy zachodniej gdzie ludzie w znacznie większym stopniu decydują o sobie i swoich pieniądzach? Ktoś zaraz powie: różnice kulturowo historyczne. W takim razie porównajmy te same narody podzielone na dwa państwa NRD i RFN, Korea Płd. i Korea Poł, Tajwan i Chiny (do lat 70 XXw). Wszystkie planowania centralne skończą się tak samo, wielką klapa, bo brak im mobilności dostosowania się do szybko zmieniającego się otoczenia i to, co najważniejsze pieniądze, które maja być wydana na ten lub inny genialny plan stworzonego przez urzędnika nie są jego, wydając swoje pieniądze każdy człowiek ponosi ryzyko, że może je stracić a minister nie to nie są jego pieniądze, łatwo przyszło łatwo poszło. Rewelacyjne plany rozbudowy i modernizacji gospodarki stworzone przez tow. Gierka na dobrą sprawę zakończyły się bankructwem Polski, Wielki Skok tow. Mao Zedong zakończył się „Wielkim Wymieraniem” Chińczyków. Po II WŚ najszybciej rozwijały się te kraje zachodnie, które dostały naj mnie z plan Marshalla Japonia, RFN to one były II i III mocarstwem gospodarczym świata. Transformując na język wolnorynkowca słowa popularnego lewaka z za oceanu: Po pierwsze nie wtrącaj się do gospodarki głupku.
~PO-misiaczku
Plan Morawieckiego to próba budowy polskiego czebola, takimi organizmami są Korea Płd. Japonia, Chiny, Niemcy, Austria, Francja, Wlk Brytania itd itd.
W Niemczech minister, który dopuściłby do wygrania przetargu np. na budowę autostrady przez polskie konsorcjum firm, jutro by nie miał pracy.
~StanRS
Plan Morawieckiego to "krok wstecz". A za Platformy Oszustów, a wcześniej za Balcerowicza były tylko kroki "do przodu" ku świetlanej przyszłości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~aa
kolejna inteligentna wypowiedź została przed chwilą usunięta -moderator to chyba gościu z PISu albo wystraszony przez siepaczy reżimu -nie wiem czy wiesz kolego że obniżasz merytoryczny poziom dyskusji - pozwalając wypowiadać się tylko pisuarom
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Norbert
Slyszalem na temat tego planu wiele , roznych opinii, ale BANKIER postanowil naglosnic wlasnie ta najglupsza z najglupszych. Czyzbyscie mieli jakis plan oglupiania swoich czytelnikow ? Przeciez tych nonsensow to nawet 10 - ciu ekspertow Kuczynskich nie przebije!!! Ludzie czyscie do reszty postradali rozum, czy tylko moze Axel Ringer Slyszalem na temat tego planu wiele , roznych opinii, ale BANKIER postanowil naglosnic wlasnie ta najglupsza z najglupszych. Czyzbyscie mieli jakis plan oglupiania swoich czytelnikow ? Przeciez tych nonsensow to nawet 10 - ciu ekspertow Kuczynskich nie przebije!!! Ludzie czyscie do reszty postradali rozum, czy tylko moze Axel Ringer Springer was motywuje????
~Polak
Tomasz ty to jesteś porażka dla rodziców i wyborców PO. Głuptak, głuptak i tak w nieskończoność?????
~klin
"Muzgi" platformy się odezwały.

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki