PMI: wzrost osłabł, optymizm pozostał

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w marcu osiągnął wartość 53,5 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Mimo to wskaźnik optymizmu polskich producentów osiągnął najwyższą wartość od 13 miesięcy.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 54,6 pkt. wobec 54,2 pkt. odnotowanych w lutym, gdy polski PMI osiągnął najwyższy wynik od siedmiu miesięcy.

(Bankier.pl)

Dane okazały sięzatem zdecydowanie słabsze od oczekiwań i gorsze niż miesiąc wcześniej. Niemniej jednak taki odczyt PMI wciąż wskazuje na względnie szybkie tempo ekspansji gospodarczej w przemyśle i wieńczy najlepszy kwartał od dwóch lat.

„Marcowe badania wykazały wzrost wielkości produkcji oraz wzmożony napływ nowych zamówień. Większą całkowitą liczbę nowych zleceń, jak i tych płynących z zagranicy, nieoficjalnie uzasadniano silniejszym popytem ze strony klientów” – tłumaczy IHS Markit.

Mimo to tempo wzrostu produkcji było najsłabsze od listopada. Najwolniejszy od pięciu miesięcy był także przyrost zatrudnienia. Ponadto dwudziesty piąty miesiąc z rzędu spadł poziom zaległości produkcyjnych.  Bardzo szybko rosły za to koszty produkcji – tempo inflacji kosztowej było najwyższe od kwietnia 2011 roku! Skutkowało to dalszym wzrostem cen wyrobów gotowych.

„Marcowe dane wskazały na dobre zakończenie pierwszego kwartału dla polskiego przemysłu (...) Nieznaczne spowolnienie wzrostu oraz silne presje cenowe w ostatnim okresie nie wpłynęły negatywnie na polskich producentów. Wręcz przeciwnie, ich optymizm był największy od 13 miesięcy” – skomentował wyniki marcowego badania Sam Teague, ekonomista IHS Markit.

Wskaźnik PMI dla Polski opiera się o dane zebrane od reprezentatywnego panelu 200 firm z sektora przemysłowego. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia. PMI jest sumą odsetka pozytywnych odpowiedzi plus połową odsetka odpowiedzi „takie same”. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost aktywności gospodarczej, a wartości poniżej 50 pkt. sygnalizują spadek.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zdenerwowany

Tak w ogóle to jest totalny kryzys złoty słaby,państwowe firmy bankrutują ,ogólna padaczka przynajmniej rok temu mówił tak Rychu,Grzechu i inni fahofcy z najśfiatlejszej europejskiej partii zwanej PO , a jest dzisiaj tak ,że złoty się umacnia ,firmy państwowe uzyskują rekordowe zyskij ,a wystarczy co robić ,wystarczy nie kraść i ,bić po łapach tych ,którzy to chcą robić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~czyżby

czyżby zaczynało się spowolnienie połączone z inflacją??

! Odpowiedz
1 7 ~RICO

Wszystko pic na wodę fotomontaż !

! Odpowiedz
3 9 ~dldl

ekscytowac sie sondażami to jak za przeproszeniem gmerać .....

! Odpowiedz
15 17 ~lewak

według telewizji kurskiej rozwijamy się lepiej od chin

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil