PKP Intercity wprowadza dynamiczny system sprzedaży biletów

Jego brak dawał się we znaki wielu pasażerom. PKP Intercity rozpoczęły wdrażanie tak zwanego dynamicznego systemu sprzedaży biletów. Oznacza to, że cena będzie dostosowana do popularności danego połączenia.

(FORUM)

Dla osób, które polują na okazje, może to być szansa na bardzo tani przejazd. Jeśli system będzie działał sprawnie, skończą się kłopoty z kupnem niektórych rodzajów biletów. Jednak, jak mówi prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz, wprowadzanie systemu rozłożono na raty. W tej chwili nowy system jest już dostępny w ekspresach. Prezes zapowiedział, że chce, by w 2016 roku objął też tak zwane pociągi ekonomiczne, czyli "Intercity" i TLK, na których obowiązuje rezerwacja miejsc.

Państwowy przewoźnik otrzymał z funduszy unijnych prawie dwa miliardy złotych na inwestycje. Część nich zostanie przeznaczona na modernizację taboru. Unowocześnione zostaną także tak zwane internetowe kanały sprzedaży. Prezes przyznał, że należy wykonać dużo pracy, by je unowocześnić. Celem zmian jest zwiększenie funkcjonalności zarówno strony internetowej, jak i kanałów sprzedaży.

Wprowadzenie nowego systemu sprzedaży PKP Intercity zapowiadały od kilku lat. W 2014 roku po wprowadzeniu oferty na pociągi pendolino, system zawiesił się. Przewoźnik przez kilka dni nie mógł prowadzić przedsprzedaży.

System zawieszał się także w zeszłym roku.

PKP Intercity gra w kary umowne

PKP Intercity gra w kary umowne

PKP Intercity po latach przedłużających się w nieskończoność inwestycji infrastrukturalnych w końcu zaczęło odzyskiwać pasażerów. Orężem w walce z przewoźnikami autobusowymi i liniami lotniczymi są nowe pociągi, krótsze czasy przejazdu i coraz częściej również konkurencyjne ceny. Jednak potrzeba jeszcze bardzo wiele pracy, żeby narodowy przewoźnik wrócił na właściwe tory.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak /nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Krzychu

Jeśli chodzi o połączenia ekonomiczne (TLK, IC) to nie obawiałbym się tego, że jak napisał ~zez w okresach szczytów przewozowych ceny będą bardzo wysokie - IC nie może odwalić takiego numeru gdyż stawki za bilety są ustalane z ministerstwem z uwagi na dotację, jaką na uruchomienie tych pociągów przewoźnik otrzymuje. Co innego w EIC czy Pendolino, tam rzeczywiście takie sytuacje mogą mieć miejsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Paneth

Jakoś prywatni przewoźnicy nie potrzebują kasy z Unii na stworzenie sprawnie działającego systemu sprzedaży biletów...

! Odpowiedz
16 7 ~podróżny

Czyli w okienku klient przede mną zapłaci za bilet 50zł, a ja już 60zł? Skandal...

! Odpowiedz
0 8 ~Ppp

Jak masz pecha, to i tak może być. Może być też tak, że wystarczy sprawdzić pociąg wcześniejszy lub późniejszy, by kupić bilet za niższą cenę.
W Niemczech to działa tak, linia Berlin-Hamburg, pociągi ICE:
Zakup w dniu wyjazdu lub max dwa dni wcześniej – 79E na wszystkie.
Zakup 3 dni wcześniej – 69E, na kilka najmniej popularnych 65E lub 59E.
Zakup 5 dni wcześniej – 69E na najpopularniejsze pociągi, na pozostałe 49-65E i są już dość łatwe do znalezienia.
Im wcześniej kupujesz bilet, tym masz większy wybór, przy czym tylko dwa-trzy najpopularniejsze pociągi w dobie długo trzymają cenę, a na mniej popularne cena spada średnio o 30-50%. Przy zakupie dwa tygodnie przez jazdą, możesz załapać promocję wysokości 60%, albo np. bilet w obie strony w cenie biletu w jedną stronę, albo jazdę w pierwszej klasie za cenę drugiej.
Oczywiście opisałem ci system NIEMIECKI, jako przykład działającego systemu sprzedaży dynamicznej – o wymyśli PKP-IC, zobaczymy. Taki system działa tam dla pociągów expresowych.
Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~andypolska odpowiada ~Ppp

Podobnie jest na wyspach ( GB )

! Odpowiedz
1 5 ~p23

A ja już myślałem, że kolej zlikwidowali....

! Odpowiedz
1 0 ~Hans

A niemieckie Intercity podnosi ceny i likwiduje "nierentowne" połączenia. Co niemiec to niemiec.

! Odpowiedz
0 9 ~zez

Bardzo zły pomysł dla pasażerów - skończy się jak z liniami lotniczymi gdzie ceny przelotów przed świętami są kosmiczne

! Odpowiedz
2 34 ~plebs

Najlepsze są dynamiczne miejsca w pociągu, w zależności od popularności połączenia raz stoisz raz siedzisz niezależnie czy masz bilet.

! Odpowiedz
26 9 ~bartek

Lepiej niech ogłoszą upadłość.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne