REKLAMA

PKO BP może rozważać przeprowadzenie skupu akcji własnych

2020-09-14 12:46
publikacja
2020-09-14 12:46
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

PKO BP, którego akcjonariusze pod koniec sierpnia zmienili statut banku umożliwiając przeprowadzenie skupu akcji własnych, może rozważać przeprowadzenie takiej operacji, do czego jednak wymagana będzie zgoda nadzorcy - wynika z informacji PAP Biznes.

"Bank ma ponad 13 mld zł kapitału nadwyżkowego i po ostatnich zmianach w statucie może rozważać przeprowadzenie skupu i umorzenie akcji własnych. Niska wycena akcji jest dodatkowo czynnikiem korzystnym dla przeprowadzenia tej operacji" - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP Biznes.

Bessa w sektorze bankowym nie ominęła także PKO BP - kurs akcji spadł od początku roku o 37 proc. i bank jest obecnie notowany na poziomie C/WK 0,6x, czyli z 40-proc. dyskontem do wartości księgowej. Jednocześnie współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 grupy PKO BP po I półroczu 2020 roku wynosił blisko 17 proc., a łączny współczynnik kapitałowy jest na poziomie 18,2 proc. Oba te wskaźniki znajdują się znacznie powyżej minimów regulacyjnych.

"Zmiany w statucie wykonuje się zwykle w konkretnym celu. Dlatego ostatniej zmiany nie należy raczej traktować jako nieokreśloną opcję na przyszłość, choć kluczowa będzie tutaj jednak zgoda nadzoru" - dodał.

Biuro prasowe banku nie odpowiedziało na pytanie, czy bank planuje przeprowadzić skup własnych akcji.

"PKO Bank Polski jest spółką publiczną i dlatego wszelkie informacje mogące mieć potencjalnie wpływ na kurs jego akcji, musi przekazywać w określony regulacjami sposób" - napisano w przesłanym PAP Biznes oświadczeniu.

Pod koniec sierpnia akcjonariusze banku zmienili jego statut, dodając zapis o możliwości tworzenia kapitału rezerwowego z przeznaczeniem m.in. na nabycie przez bank akcji własnych. Kapitał rezerwowy miałby być tworzony z odpisów z zysku netto w wysokości uchwalonej przez WZ banku. Akcjonariusze banku decydować mają także o wykorzystaniu tego kapitału rezerwowego.

Skup akcji może być dla korzystny akcjonariuszy banku, którzy w tym roku nie mogą liczyć na dywidendę, wymaga jednak zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

W odpowiedzi na pytania PAP Biznes KNF podtrzymała opublikowane pod koniec marca 2020 roku stanowisko, w którym stwierdziła, że oczekuje niepodejmowania, bez uzgodnienia z nią, działań, w szczególności pozostających poza "zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej", mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.

Analityk Ipopema Securities Łukasz Jańczak ocenił we wcześniejszej rozmowie z PAP Biznes, że z punktu widzenia polityki kapitałowej KNF skup akcji jest właściwie tożsamy z wypłatą dywidendy i nadzorca nie będzie się raczej teraz zgadzał na przeprowadzenie takiej operacji.

PKO BP w swojej strategii na lata 2020-2022 zakładał regularne wypłaty dywidendy, jednakże, z uwagi na rekomendację KNF w tym zakresie, wypłata dywidendy została wstrzymana w tym roku. Skup akcji mógłby zrekompensować akcjonariuszom brak wypłaty z zysku.

Akcjonariusze PKO BP prawie cały zysk osiągnięty w 2019 roku, czyli kwotę 3,83 mld zł pozostawili niepodzieloną. Razem z niepodzielonym zyskiem z 2018 roku bank obecnie posiada 5,5 mld zł niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jendreka
Żadne działania w spółkach skarbu państwa nie są czynione dla dobra akcjonariuszy. Tylko dla dobra i korzyści państwa.
podatnik-
Maciej Witucki zrobił wydmuszkę finansową z Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz Orange PL następnie przeniósł się do Work Service i doprowadził firmę do katastrofy za te wszystkie działania został nagrodzony szefowaniem Lewiatana na miejscu tow. Henryki Bochniarz? I ten gość chce kogokolwiek pouczać na temat odpowiedzialnego Maciej Witucki zrobił wydmuszkę finansową z Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz Orange PL następnie przeniósł się do Work Service i doprowadził firmę do katastrofy za te wszystkie działania został nagrodzony szefowaniem Lewiatana na miejscu tow. Henryki Bochniarz? I ten gość chce kogokolwiek pouczać na temat odpowiedzialnego biznesu? To jest możliwe tylko w PRLu bis? i do tego Francuz jakoś się nie przejmuje tak wartością akcji-7 PLN (Kulczyk sprzedawał po 38PLN) jak i dywidendą!
jarunia
nadzorca-ochroniarz - najlepszy to sklerotyk - sbek

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki