REKLAMA
PIT 2023

PKN Orlen podał, z jakich krajów sprowadza ropę do swoich rafinerii

2022-12-03 06:00
publikacja
2022-12-03 06:00

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.

PKN Orlen podał, z jakich krajów sprowadza ropę do swoich rafinerii
PKN Orlen podał, z jakich krajów sprowadza ropę do swoich rafinerii
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

"PKN Orlen zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogę morską z początkiem wybuchu wojny w Ukrainie. Wielu wiodących producentów europejskich postąpiło podobnie. Konsekwentna dywersyfikacja dostaw ropy przez PKN Orlen przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu. Obecnie już 70 proc. surowca do wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego" - powiedział w komentarzu dla PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek zaznaczył, że embargo, które wchodzi 5 grudnia br. dotyczy dostaw z Rosji drogą morską.

Na początku listopada Obajtek informował, że przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco (PAP - arabski potentat branży naftowej, który zaspokaja ponad 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę naftową) rozmawiają o dostawach ropy naftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii.

30 listopada br. Orlen zakomunikował, że w ramach transakcji, którą zawarł z Saudi Aramco utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.

Podano również, że PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach, której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania grupy Orlen na ropę naftową.

W czerwcu UE zabroniła importowania z Rosji drogą morską rafinowanych produktów ropopochodnych od lutego 2023 r. i ropy naftowej od 5 grudnia br. Sankcje obejmą prawie 90 proc. importu ropy z Rosji do Europy.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił 28 listopada br., że ropa jest przedmiotem debaty w ramach UE. "My, jako jeden z głównych organizatorów - żeby nie powiedzieć główny organizator - wielu pakietów sankcji optujemy za tym, by jak najszybciej wyłączyć ropę rosyjską" - powiedział wtedy Morawiecki.

"W ubiegłym tygodniu byliśmy razem z krajami bałtyckimi wśród najbardziej zdecydowanych, co do ograniczenia możliwości eksportu rosyjskiej ropy poprzez tankowce i maksymalnej ceny na rosyjską ropę" - dodał wówczas premier.

Zaznaczył, że całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami. "Życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje. Polska będzie oczywiście wśród tych pierwszych, wraz z innymi, którzy będą dostosowywali się do tej decyzji" - oświadczył Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu Polska zablokowała propozycję Komisji Europejskiej na limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 65 dolarów za baryłkę, argumentując, że jest on za wysoki. Polskie stanowisko popiera grupa innych członków UE, w tym kraje bałtyckie.

W tym tygodniu rozmowy państw unijnych ws. ceny maksymalnej rosyjskiej ropy mają być kontynuowane. Kraje UE chcą osiągnąć porozumienie przed 5 grudnia, kiedy wchodzi w życie unijne embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską.

Z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wynika, że bilans obrotów międzynarodowych po 3 kwartałach 2022 r. w Polsce "pokazał wyraźną nadwyżkę importu paliw nad eksportem". "Ta różnica wyniosła około 7,6 mln m sześc. . Przed rokiem było to około 7,8 mln m sześc. "Zaznaczono, że wynik tegoroczny został osiągnięty przy zwiększonej produkcji krajowej, większym od ubiegłorocznego imporcie i powiększonym eksporcie.

POPiHN wskazała, że krajowe zużycie 3 głównych paliw płynnych (benzyn silnikowych, oleju napędowego oraz gazu płynnego LPG) było o 3 proc. wyższe od notowanego dla 9 miesięcy 2021 r. i wyniosło ponad 25,6 mln m sześ. Zwrócono uwagę, że import w tym segmencie rynku paliw płynnych "utrzymał się na poziomie 30 proc. osiągając poziom około 9,5 mln m sześc. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
polonu
UE kupi w Rosji , i da chyba że wylecimy ze struktur Unijnych , no to leżymy , musisz mieszać ropę ruską z Arabską chodzi o instalacje do rafinacji ropy , inaczej trzeba przerabiać rafinerie , koszta i czy się da .
forfun
czyli około 1/3 pochodzi od ruskich jesli pominiemy marketingowy bełkot
dasbot
Biorąc pod uwagę dyskonto Urals vs. Brent (aktualnie ok. 25 UD/bbl) oraz efektywność transportu rurociągowego vs. inne metody oraz fakt, że 70% importu to ropy inne niż Urals, nasz narodowy champion robi "niezłe" interesy......mamy przykład politycznego absurdu w imię angażowania się w nieswoje sprawy..... Jakim cudem zastąpimy Biorąc pod uwagę dyskonto Urals vs. Brent (aktualnie ok. 25 UD/bbl) oraz efektywność transportu rurociągowego vs. inne metody oraz fakt, że 70% importu to ropy inne niż Urals, nasz narodowy champion robi "niezłe" interesy......mamy przykład politycznego absurdu w imię angażowania się w nieswoje sprawy..... Jakim cudem zastąpimy transport ropy rurociągami z Rosji, biorąc pod uwagę przepustowość rurociągów z Gdańska do Płocka (pompowanie 30% wolumenu zastępującego zamknięcie "Przyjaźni"? Jakim cudem port w Gdańsku zdoła przeładować zwiększone ilości ropy, aby zastąpić 30% wolumenów, które płynęły do dzisiaj przez 'Przyjaźń? Co "mówi" na to technical spec rafinerii, które przez dekady były budowane i modernizowane pod przerób ropy Urals?.......Od 1 stycznia 2023 wzrośnie VAT o 15 pkt%, bo KE nie zgodziła się na utrzymanie obniżonej stawki. Plus wyższe koszty zakupu dodatkowego wolumenu paliw, których Olren nie wyprodukuje z uwagi na braki surowca (30% ropy typu Urals). Czy dobrze widziałem, że pylony na stacjach Orlenu są przygotowane na wyświetlanie cen mających 2 cyfry w PLN.....? Brawo my! Jak to leciało....... "Polacy przed szkodą i po szkodzie głupi........"
kubmix
"30 listopada br. Orlen zakomunikował, że w ramach transakcji, którą zawarł z Saudi Aramco utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w "30 listopada br. Orlen zakomunikował, że w ramach transakcji, którą zawarł z Saudi Aramco utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce."

Czyli po prostu oddali im sporą część swojego interesu w zamian za MOŻLIWOŚĆ kupna ropy?
Ktoś w ogóle analizował taką decyzję pod względem opłacalności dla Orlenu?
samsza
źle zrozumiałeś, oddano Arabom część rynku, aby nie było monopolu...
wartość rynku paliw w Polsce jest stała - przedtem zajmowali się tym Polacy, ale było to podzielone na dwie firmy polskie. Teraz Polacy mają 70% tego co mieli, ale dla pisowców to więcej, tyle w temacie.
kubmix odpowiada samsza
Monopolu? Przecież Orlen to dalej Orlen, a saudi aramco dostaje w nim pewne udziały, wiec nie ma mowy tutaj o zwiększeniu konkurencji.
33karol33
zdjęcie zostało wykonane na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Radiowej na warszawskim Bemowie, pozdrawiam cieplutko i miłego weekendu!
men24a
Czesi już wprowadzili 70% podatku od nadmiarowych zysków dla Orlen Czechy na najbliższe 3 lata, potem taki podatek nałożą, że przejmą tą rafinerie za darmo i skończy się robienie loda komu trzeba. Wszyscy kupują tanią rosyjską ropę włącznie z USA. Ostatnio blomberg pisał jak amerykańskie firmy mają obchodzić embargo na rosyjskie Czesi już wprowadzili 70% podatku od nadmiarowych zysków dla Orlen Czechy na najbliższe 3 lata, potem taki podatek nałożą, że przejmą tą rafinerie za darmo i skończy się robienie loda komu trzeba. Wszyscy kupują tanią rosyjską ropę włącznie z USA. Ostatnio blomberg pisał jak amerykańskie firmy mają obchodzić embargo na rosyjskie nawozy. Nasze firmy z rosyjskiego rynku musiały wyjść a amerykańskie na listę wstydu wpisane.
samsza
Koncern "poinformował" lub "- zaznaczył", należą się srebrne usta, on umie mówić!
jpelerj
To skąd w końcu Orlen sprowadza tę ropę? Bo w artykule nie ma o tym ani słowa. A mocno mnie to ciekawi.

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki