REKLAMA
WEBINAR

PKN Orlen planuje aktywny udział w unijnej platformie wspólnych zakupów gazu

2023-04-26 17:40
publikacja
2023-04-26 17:40

PKN Orlen zarejestrował się na platformie AggregateEU, czyli w unijnym systemie wspólnych zakupów gazu, i planuje aktywny udział w handlu na niej - poinformowała w środę PAP spółka.

PKN Orlen planuje aktywny udział w unijnej platformie wspólnych zakupów gazu
PKN Orlen planuje aktywny udział w unijnej platformie wspólnych zakupów gazu
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Jak zaznaczył PKN Orlen, spółka traktuje platformę AggregateEU jako dodatkową możliwość pozyskania i sprzedaży gazu, obok już istniejących w tym zakresie. Zastrzeżono, że finalne decyzje dotyczące wspólnych zakupów będą podejmowane, biorąc pod uwagę stopień kontraktacji gazu przez Grupę Orlen i jej interes ekonomiczny.

Uruchomiona w ostatnich dniach platforma AggregateEU jest narzędziem do kojarzenia unijnych odbiorców gazu z dostawcami tego surowca, za wyjątkiem dostaw z Rosji. Celem tej inicjatywy jest m.in. negocjowanie lepszych warunków dostaw na sezon zimowy 2023/2024 i zapobieżenie wzajemnemu licytowaniu się unijnych podmiotów w negocjacjach z dostawcami. Udział w niej jest dobrowolny; jedynym zobowiązaniem państw członkowskich jest zgłoszenie na platformie popytu na poziomie co najmniej 15 proc. wolumenu obowiązkowych zapasów gazu.

Według urzędników Komisji Europejskiej otwarta od wtorku dla podmiotów rynkowych platforma cieszy się zainteresowaniem - w ciągu pierwszych godzin zarejestrowało się na niej 80 firm. Komisja podkreśliła, że jest to narzędzie rynkowe wspomagające bezpieczeństwo dostaw, którego głównym zadaniem jest pomoc w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zapasów na nadchodzącą zimę.

Na platformie unijne podmioty deklarują popyt. Następnie KE wraz z operatorem platformy zbiorą oferty i przedstawią je dostawcom, którzy odpowiedzą na zapotrzebowanie. Pierwsze składanie deklaracji popytowych trwa do 2 maja; dostawy będą następować w ciągu roku od początku lipca 2023 r. do końca czerwca 2024 r. Regulacje AggregateEU przewidują możliwość odebrania gazu w 26 punktach na terenie UE lub na Ukrainie czy w Mołdawii, oraz w terminalach LNG w dwóch strefach.

AggregateEU nie prowadzi handlu gazem, a jedynie kojarzy odbiorców z dostawcami, którzy potem negocjują już samodzielnie warunki dostaw. Minimalne zapotrzebowanie, jakie można zgłosić na platformie, to 300 GWh dla LNG lub 5 GWh miesięcznie w przypadku dostaw gazociągowych. Mniejsze podmioty mogą zagregować swoje zapotrzebowanie za pośrednictwem specjalnych podmiotów.

KE deklaruje, że chce zachęcić do udziału w platformie jak najwięcej firm, które nie miały dotychczas kontaktu z rynkiem hurtowym gazu ani rynkiem LNG.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki