Sasin: PKN Orlen ma kolejne pomysły na rozwój

2020-04-27 15:32, akt.2020-04-27 18:44
publikacja
2020-04-27 15:32
aktualizacja
2020-04-27 18:44

PKN Orlen będzie się nadal rozwijał, ma kolejne pomysły na rozwój - poinformował na konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

/ Orlen

Ministerstwo Aktywów Państwowych opowiada się za kolejnymi działaniami konsolidacyjnymi w ramach spółek Skarbu Państwa, w celu szukania efektów synergii i budowy większych podmiotów - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Jego zdaniem rolę konsolidatora powinien pełnić m.in. PKN Orlen.

"Jeśli mówić o fuzjach i przejęciach, to one się powinny odbywać w ramach spółek Skarbu Państwa. Mówimy o konsolidowaniu spółek mniejszych, o gorszej kondycji finansowej, z większymi, mówimy o szukaniu elementów synergii i o zbudowaniu dużych podmiotów gospodarczych" - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin przekonuje, że w celu szybszego wychodzenia z kryzysu gospodarczego konieczne są wielkie inwestycje realizowane ze środków publicznych, w tym budowa dróg, linii kolejowych i Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Drugi filar to inwestycje spółek Skarbu Państwa. Każde działanie, które powodują, że spółki będą miały większe możliwości inwestycyjne, jest działaniem propaństwowym. Fuzja Orlenu z Energą daje bardzo mocny fundament, żeby Orlen, wzmocniony o Energę, korzystający ze skumulowanych środków finansowych, stał się jednym z podmiotów, które będą napędzały wzrost gospodarczy w Polsce" - powiedział wicepremier.

Sasin jest przekonany, że Orlen będzie się dalej rozwijał i ma już kolejne pomysły.

"To jest bardzo dobry kierunek - przejmowanie słabszych, bardziej podatnych na wahania na rynku podmiotów przez firmy stabilne, a Orlen jest taką firmą. Nie znaczy to, że on też nie odczuwa skutków kryzysu związanego z epidemią, ale wśród spółek Skarbu Państwa jest jedną z tych, które odczuwają to w najmniejszym stopniu. Orlen jest spółką, która może sobie pozwolić na inwestowanie w firmy bardziej podatne na kryzys, a firmy energetyczne takie są, żeby je przejmować pod swoje skrzydła" - powiedział.

"(...) koncern będzie się rozwijał dalej. Nie jest to koniec pomysłów na to, by Orlen stawał się firmą jeszcze większą, dysponującą jeszcze większymi środkami, jeszcze większymi możliwościami, dającymi realną perspektywę gonienia największych koncernów (...), że w dającej się określić perspektywie Orlen do tych największych będzie mógł nawiązywać, do grona największych firm dołączyć" - dodał Sasin podczas konferencji w Gdańsku.

Wicepremier i minister aktywów państwowych zaznaczył, że przejęcie Energii przez Orlen wzmacnia interes gospodarczy kraju poprzez budowę dużych podmiotów, które będą mogły lepiej konkurować z zagranicznymi koncernami, zdobywać nowe rynki.

Przypomniał, że Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie innej spółki energetycznej - Lotosu, przez płocki koncern naftowy.

Sasin przyznał, że negocjacje ws. sprzedaży Energi Orlenowi nie był łatwy. Wskazał, że koncern z Płocka zaproponował na początku 7 zł za akcję Energi. Skończyło się na 8,35 zł.

"Z punku widzenia Skarbu Państwa to dobry interes" - ocenił wicepremier. Dodał, że przejęcie Energi przez Orlen to też dobre wiadomości dla obu spółek.

Według Sasina, transakcja, która ma zamknąć się do końca kwietnia, to dla Energi "drugie życie". Uspokajał też, że przejęcie spółki przez Orlen nie oznacza, że Energa znika, szczególnie z wybrzeża. Będzie częścią dużej grupy kapitałowej - zaznaczył.

"Tu będzie odprowadzać podatki, firma zachowa zasoby kadrowe (...), niezbędne dla firmy zatrudnienie zostanie utrzymane" - powiedział Sasin.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiada, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi plan uzyskania synergii z połączenia z Energą, który będzie zrealizowany w ciągu roku.

"30 kwietnia sfinalizujemy przejęcie grupy Energa, potem będzie kwestia przejrzenia dotychczasowych planów Energi, dostosowania ich do naszej grupy, przejrzenia spółek zależnych" - powiedział prezes Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Mamy już przygotowany plan uzyskania synergii, mamy przeanalizowane poszczególne spółki z grupy Energa, obszary obrotu, wytwarzania, obszar korporacyjny. W ciągu dwóch miesięcy przedstawimy plan uzyskania synergii, a wdrożymy go w ciągu roku" - dodał.

Obajtek ocenił, że Energa potrzebowała solidnego partnera finansowego, który zapewni spółce możliwości rozwoju.

"Silny koncern multienergetyczny jest potrzebny zarówno Enerdze, jak i Orlenowi. Takie koncerny mogą realizować politykę energetyczną Polski" - powiedział Obajtek. Prezes dodał, że takie koncerny są odporne na zawirowania gospodarcze, jak np. te związane z pandemią wirusa.

Prezes Orlen powiedział, że połączenie firm pozwoli realizować transformację energetyczną, co jest potrzebne obu spółkom. "Orlen jest 4 grupą pod kątem wytwarzania energii elektrycznej" - stwierdził prezes. "Mamy również doświadczenie w sprzedaży oraz dystrybucji jako Grupa Orlen, możemy pakietować usługi".

Zdaniem Obajtka Orlen "zapina pewien proces inwestycji", a w efekcie - po dołączeniu do Grupy Lotosu "powstanie coraz większy podmiot, którego będzie stać na inwestycje rzędu mld zł".

Prezes Orlenu dodał, że biznes rafineryjny za kilkanaście lat będzie biznesem schyłkowym, a po planowanych połączeniach powstanie spółka, która będzie mogła pozwolić na inwestowanie miliardów zł, również w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym farmy offshore. "Przejęliśmy Anwil, Rafinerię Możejki oraz Unipetrol, z czego wynika, że mamy doświadczenie" - powiedział Obajtek. "Nie możemy patrzeć przez perspektywę jednej kadencji, czterech lat".

Prezes Orlenu powiedział, że przejęcie Energii nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, który ma środki m.in. na dokonanie transformacji energetycznej.

Obajtek dodał, że w ciągu 2 miesięcy przedstawi plan, jak uzyskać najwyższy poziom synergii podczas przejmowania Energi przez Orlen, a w rok zostanie wprowadzony w życie. "Te ponad 4 miesiące transakcji to najszybszy proces przejęcia, dalej będziemy analizować plany i dostosowywać do strategii Grupy Orlen" - stwierdził.

"PKN Orlen ma zasadę, że z czasem chcemy doprowadzać do tego, żeby mieć 100 proc. akcji w naszych spółkach zależnych. Tak było w przypadku litewskich Możejek, tak też było w przypadku czeskiego Unipetrolu" - powiedział dziennikarzom prezes Obajtek.

"Być może z czasem to przeprowadzimy też w przypadku Energi. Ale najpierw musimy zająć się ważniejszymi sprawami, w tym przeprowadzeniem procesów inwestycyjnych w przejętej spółce" - dodał.

Pytany, czy będą realizowane wszystkie inwestycje, które są w portfelu Energi, Obajtek odpowiedział: "Pracujemy cały czas nad planem. Musimy inwestycje dostosować do naszej strategii".

"Energa ma sporo zaplanowanych inwestycji, niektóre zaczęte, które będą realizowane. Ma też inwestycje, które są nam potrzebne, choćby projekty budowy gazówek. Planujemy bowiem budować offshore (...), musimy więc to uzupełnić elektrowniami regulacyjnymi, jakimi są elektrownie gazowe. Energa ma projekt elektrowni w Grudziądzu, w Gdańsku" - dodał prezes Orlenu.

Jak powiedział, realizowana będzie na pewno inwestycja w Ostrołęce, a o swojej wizji dla tego projektu Orlen poinformuje w ciągu miesiąca.

Sasin i Obajtek: Gdańsk nie straci na fuzji Energi i Orlenu

"Energa dostaje dzisiaj możliwość działania w dużej firmie kapitałowej, która dobrze się rozwija i stwarza możliwości rozwoju dla podmiotów, które wchodzą w jej skład. To nowe, bardzo dobre perspektywy dla Energi, która może patrzeć w przyszłość z optymizmem i myśleć o tym, jak rozwijać te obszary, które były jej znakiem firmowym" - ocenił podczas poniedziałkowej konferencji wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak dodał, obawy że Energa zniknie z Gdańska są nieuzasadnione. Zapewnił, że siedziba koncernu energetycznego pozostanie na Pomorzu. Zwrócił uwagę, że przejęcie spółki przez Orlen nie oznacza, że Energa przestanie być samodzielnym podmiotem gospodarczym. "Energa pozostanie tutaj na Wybrzeżu, pozostaje firmą niezależną w Grupie Orlen. Tutaj będzie odprowadzać swoje podatki" - zapewnił wicepremier.

Dodał, że po połączeniu obu koncernów nie dojdzie do redukcji etatów, a pracownicy zatrudnieni w spółce zyskają możliwość rozwoju zawodowego w firmie o znaczeniu międzynarodowym. "Jest to jednym z elementów naszego porozumienia. Orlen zobowiązał się do tego, że niezbędne dla funkcjonowania i rozwoju firmy zatrudnienie, zostanie zatrzymane" - wyjaśnił.

Dodał, że wszystkie inwestycje podjęte przez Grupę Energa będą kontynuowane. "To nie jest żadne zwijanie, likwidowanie Energii, a wręcz przeciwnie - to jest drugie życie, które ta firma dzisiaj dostaje w ramach wielkiego narodowego koncernu” - powiedział Sasin.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał, że przejęcie Energii nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, solidnego partnera finansowego, który zapewni jej możliwości rozwoju.

"Znam tę grupę i wiem, że potrzebny jest jej solidny partner finansowy. Gdybyśmy nie pojawili się, jako inwestor, Energa mogłaby mieć duże problemy. Jeśli ktoś mówi, że ta fuzja jest ze stratą dla Pomorza, to jest w błędzie. Ta firma otrzyma dzięki temu pewien kapitał i tutaj na Wybrzeżu będzie się rozwijała"- zapewniał Obajtek.

Przeciwni przejęciu przez Orlen spółki Energa są politycy i samorządowcy związani z Pomorzem. W ich ocenie, połączenie obu spółek będzie miało negatywny wpływ na rozwój gospodarczy Gdańska i całego regionu. Głównym powodem jest ograniczenie wpływów z podatku CIT do budżetu województwa i Miasta Gdańska. Wskazują, że tylko z podatku CIT Energa zasila pomorski budżet kwotą 8 mln zł. Obawiają się też, że fuzja będzie wiązać się z likwidację wielu miejsc pracy. Grupa Energa zatrudnia na umowę o pracę prawie 10 tys. osób.

Od 2015 roku Energa jest również sponsorem tytularnym stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Za każdy rok spółka płaci operatorowi do 4,5 mln zł. Środki te pomagają utrzymać kompleks w Letnicy. Umowa kończy się w listopadzie 2020 r.

Jak Orlen kupował Energę

W grudniu 2019 r. Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. W marcu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu, powołując się na „uzasadnione okoliczności”.

1 kwietnia zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, oceniając, że nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji.

15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu, 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedać swoje akcje po wyższej cenie.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa ma 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych, zatrudnia prawie 10 tys. pracowników, od grudnia 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Orlen podkreślał, że Energa ma ponad 50 aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych, jak elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Z OZE pochodzi ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii.

pr/ asa/ pel/ pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (42)

dodaj komentarz
ajwaj
WHO is WHO w PISie: (z INTERII)
_______________
38 mln kraj daje soba pomiatac, przez sekte założona przez gejow i wspolpracownikow SB i ich dzieci ...
"Sporą część najwyższego kierownictwa PiS stanowią h o m o s i e – ujawnił p. Janusz Korwin-Mikke podczas wiecu wyborczego w Lublinie.Sprawę skomentował
WHO is WHO w PISie: (z INTERII)
_______________
38 mln kraj daje soba pomiatac, przez sekte założona przez gejow i wspolpracownikow SB i ich dzieci ...
"Sporą część najwyższego kierownictwa PiS stanowią h o m o s i e – ujawnił p. Janusz Korwin-Mikke podczas wiecu wyborczego w Lublinie.Sprawę skomentował na Twitterze red. Jan Piński. Potwierdził on szokujące doniesienia JKM.– JKM poruszył temat orientacji seksualnej kierownictwa PiS. Warto posłuchać, bo sprawa jest tajemnicą poliszynela doskonale znaną dziennikarzom i politykom, no i oczywiście tajnym służbom… – napisał dziennikarz." ...
Marszałek Terlecki jest synem wspolpracownika SB, Czabanski szef tzw Rady Mediów Narodowych działacz PZPR syn wspolpracownika SB, Sakiewicz jest synem Ryszarda czlonka aparatu bezpieczeństwa PRL i ważnej postaci w Towarzystwie Przyjaźni Polsko Radzieckiej, Tarczyński wnuk szmalcownika współpracującego z Niemcami, Cenckiewicz wnuk majora UB, pani Przylebska czlonkini Socjalistycznego Związku Studentów Polskich zona TW Wolfgang, Pawłowicz również czlonkini SZSP corka wspolpracownika UB i NKWD, Romaszewska aktywistka ruchu komunistycznego lat 50-tych, Walentynowicz była przodowniczka pracy, Piotrowicz odznaczony członek PZPR, Macierewicz sypal kolegów w latach 60-tych, Wildstein syn i wnuk działacza KPP, Targalski działacz PZPR, Zybertowicz aktywista ruchu komunistycznego, i tak dalej i dalej ... a na koncu Kaczynski i jego najbliższe otoczenie poczynając od Kujdy wspolpracownika SB po pania Basie sekretarke gen Janiszewskiego który był szefem gabinetu gen Jaruzelskiego... ciekawe kim jest sam Kaczyński bo zesc osob twierdzi ze to TW Balbina ....

GDZIE tanie mieszkania, darmowe leki dla seniorow, milion samochodow elektrycznych i 300 mld VAT ktore podobno ukradla PO. A to "PROGRAMY SPOLECZNE" - Janina Goss znajoma emerytka Kaczynskiego pobrala już ok. 500 tyś. z PGE i BOS, Wojciech Jasinski działacz PZPR przyjaciel Kaczynskiego pobral kilka milionow z PKN Orlen po czym zrezygnował aby następny mógł brać, Max Kraczkowski były poseł PiS pobral z PKO BP już kilka milionow w ramach wdzięczności przekazal 40 tyś na budowe pomnika Lecha Kaczyńskiego, xxxxx Glapinskiego biorą po ok. 500-700 tyś rocznie, brat i zona Ziobro oraz syn Przylebskiej pobieraja pieniadze ze spolek kontrolowanych przez państwo - kwoty nieznane ale bardzo wysokie, rodzina Kaminskiego dostaje prace za pośrednictwem Glapinskiego - kwoty nieznane, zona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego pobiera pieniądze z PKN Orlen oraz 4 rad nadzorczych spółek państwowych, poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski który zaslynal z obrażania sędziów Sądu Najwyzszego w 2014 nie miał nic (w oświadczeniu majątkowym wykazał ok. 4 tyś. euro) a w 2018 miał już mieszkanie, samochód i wykazał ok. pół miliona dochodu ze spółek państwowych, to jest prawdziwa Solidarna Polska ... wszystko z Naszych pieniedzy, itd. to tylko wierzchołek góry lodowej ..

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory-prezydenckie-2020-gdzie-sa-pakiety-do-glosowania,nId,4463643#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
kno
"Fuzja Orlenu z Energą daje bardzo mocny fundament, żeby Orlen, wzmocniony o Energę, korzystający ze skumulowanych środków finansowych, stał się jednym z podmiotów, które będą napędzały wzrost gospodarczy w Polsce".
Śmiechłem.
Jak niby ładowanie pieniędzy Orlenu do Skarbu Państwa ma zwiększyć
"Fuzja Orlenu z Energą daje bardzo mocny fundament, żeby Orlen, wzmocniony o Energę, korzystający ze skumulowanych środków finansowych, stał się jednym z podmiotów, które będą napędzały wzrost gospodarczy w Polsce".
Śmiechłem.
Jak niby ładowanie pieniędzy Orlenu do Skarbu Państwa ma zwiększyć jego potencjał inwestycyjny? Raczej oznacza zmarnowanie pieniędzy w tym roku i wątpliwą inwestycję w postaci spółki Energa na kolejne lata.
Gdyby faktycznie celem było wzmacnianie pozycji Orlenu, powinno się odkupić co najwyżej fragmenty Energi nieobciążone dotowaniem górnictwa lub inwestować w generowanie energii bezpośrednio (poprzez stawianie elektrowni OZE / na gaz / ropę). A to co mamy to po prostu skok Skarbu Państwa na kasę Orlenu, co wszyscy widzą, a do czego publicznie się nikt nie przyznaje.
pc1974
Ropa po 70$ a w Polsce benzyna po 5 zł. Ropa po 13$ a benzyna w Polsce po 4 zł. Przecież oni nas okradają każdego dnia. Teraz dużo sie mówi o oszczędzaniu wody. Ale 70% wody w Polsce zużywają elektrownie węglowe. Kiedy skończy się dyktatura górników w tym kraju? Ta garstka nierobów biorąca 13 i 14 pensje i dodatki Ropa po 70$ a w Polsce benzyna po 5 zł. Ropa po 13$ a benzyna w Polsce po 4 zł. Przecież oni nas okradają każdego dnia. Teraz dużo sie mówi o oszczędzaniu wody. Ale 70% wody w Polsce zużywają elektrownie węglowe. Kiedy skończy się dyktatura górników w tym kraju? Ta garstka nierobów biorąca 13 i 14 pensje i dodatki zarabia co miesiąc ponad 10 tys netto za to że niszczy środowisko i okrada reszte narodu. A naród co na to ?
wojtekzportkami
Konsumujemy podatki i utrzymujemy darmozjadów. Taka jest prawda. Czy można to zmienić? Można tylko kto to wymusi na politykach. System podatkowy w całości powinien być zaorany i stworzony na nowo oraz zapisany w Konstytucji; tak aby byle łajza polityczna przy nim nie majstrowała.
itsofunny
haha jaka dyktatura górników górnik sobie grzecznie pracuje robi swoje i dostaje za to wynagrodzenie skąd ta zazdrość zapraszamy na Śląsk mamy tanie mieszkania jak taki bystry jesteś to znajdzie się i praca dla ciebie poznasz nowych kumpli i do roboty :D
fakty odpowiada itsofunny
Cena węgla w ARA w kontraktach na maj spadła właśnie poniżej 40 USD/t, węgiel z PGG, gorszy jakościowo, kosztuje 80 USD/t. A ty sobie robisz swoje, kopiesz na zwały najdroższy węgiel na świecie, za który płacą odbiorcy prądu. Skończy się jak w UK, blackoutem w czasie posiedzenia rządu, i rozwiązanie kwestii górników Cena węgla w ARA w kontraktach na maj spadła właśnie poniżej 40 USD/t, węgiel z PGG, gorszy jakościowo, kosztuje 80 USD/t. A ty sobie robisz swoje, kopiesz na zwały najdroższy węgiel na świecie, za który płacą odbiorcy prądu. Skończy się jak w UK, blackoutem w czasie posiedzenia rządu, i rozwiązanie kwestii górników nastąpi w stylu Thacher. Pewnie jesteś jeszcze dumny, że okradasz Polaków, i nazywasz siebie patriotą.
sammler
Sasin, a czytałeś już to?

https://wyborcza.pl/7,75398,25902490,sad-najwyzszy-wybory-korespondencyjne-do-kosza.html
pc1974
No to cena akcji Orlen wraca do 40 zł. Po energetyce, PKO i Pekao czas na Orlen. Na końcu wykończą PZU. Gratulacje. Fach w ręku !!!
mknowak
No i widzisz ty byś tak nie potrafił.... w ogóle to nie wiem czy ktoś by tak potrafił spier.... widzisz jakie my mamy szczęście że mamy takich wspaniałych ludzi na stanowiskach........

Powiązane: Fuzja Orlenu i Energi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki