PKN Orlen chce zdecydowanie zwiększać udział w detalu na Słowacji, umacnia się na Litwie

2019-09-12 11:32
publikacja
2019-09-12 11:32

PKN Orlen, który w najbliższych tygodniach otworzy siedem nowych stacji paliw na Słowacji, chce w ciągu 2-3 najbliższych lat zdecydowanie zwiększyć swój udział w tamtejszym rynku detalicznym - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Polska spółka chce też rozszerzać sieć stacji na Litwie.

/ Orlen

W styczniu PKN Orlen informował, że stacje paliw Unipetrolu, należącego do grupy kapitałowej PKN Orlen, pojawią się na rynku słowackim, gdzie będą funkcjonować pod marką Benzina. Spółka zakłada, że w pierwszym roku działalności marki Benzina na Słowacji możliwe jest otwarcie do 10 obiektów.

Pierwsza stacja rozpoczęła działanie pod nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Sieć zostanie wkrótce powiększona o kolejnych siedem punktów.

Sieć jest rozwijana poprzez współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw lub przejęcia.

Nowe stacje paliw zgodnie z założeniami mogą zasilić słowacką sieć detaliczną Grupy Orlen w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji jest zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego.

„PKN Orlen bardzo mocno inwestuje w segment detaliczny, rozwijamy się w tym obszarze nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Słowacja to kolejny rynek, którym jesteśmy zainteresowani. Naszym celem jest, aby w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat stać się jednym z kluczowych operatorów detalicznych na Słowacji” – powiedział w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Daniel Obajtek.

Wskazał, że rynek słowacki jest dla Orlenu interesujący z kilku przyczyn.

„Mamy swoje rafinerie w tej części Europy, mamy mocny udział w słowackim rynku hurtowym, sprzedajemy tam też ponad 30 różnych produktów petrochemicznych i rafineryjnych. W tej sytuacji zwiększanie naszego udziału w segmencie detalicznym jest naturalnym krokiem” – powiedział.

„Wchodzimy na Słowację z marką Benzina, gdyż ta marka jest tam rozpoznawalna. To pierwszy krok, ale zależy nam na wzmacnianiu globalnej rozpoznawalności marki Orlen, więc w najbliższym czasie podejmiemy działania marketingowe i wizerunkowe, tak aby móc zaistnieć z marką Orlen na wszystkich naszych stacjach poza Polską” – dodał.

Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów.

Prezes Orlenu zapowiada też rozszerzanie sieci stacji paliw na Litwie, gdzie płocki koncern działa poprzez spółkę Ventus Nafta.

„Na Litwie cały czas rozglądamy się za nowymi lokalizacjami. Po analizach wiemy, w jaki sposób i w jakich kierunkach rozszerzać naszą sieć. Litwa to stosunkowo niewielki kraj, więc nie jest to kwestia stacji liczonych w setkach, tylko uzasadnionych biznesowo inwestycji. Idziemy przede wszystkim w kierunku tamtejszych aglomeracji" – powiedział.

Prezes Obajtek zapewnia, że PKN Orlen cały czas analizuje też inne rynki regionu pod kątem inwestycji w sieć detaliczną, ale nie podaje szczegółów.

„Rozbudowujemy również stacje paliw w Polsce. Był czas, że Orlen budował rocznie 7-8 stacji, w zeszłym roku było to 24 stacje, w tym roku będzie to podobna liczba, a mamy przygotowywanych kilkadziesiąt lokalizacji” – powiedział.

Zaznaczył, że budowa nowych stacji lub ich modernizacja to są kosztowne inwestycje. Dlatego w celu poprawy ich efektywności prace projektowe i budowlane prowadzone są obecnie przez spółkę z grupy kapitałowej Orlenu, Budonaft, a nie przez podmioty zewnętrzne.

Grupa PKN Orlen dysponuje w Europie Centralnej siecią 2.802 stacji paliw działających w segmencie premium i ekonomicznym, w 1.779 stacji paliw w Polsce.

PKN Orlen posiada 584 stacje paliw na rynku niemieckim (stacje ekonomiczne pod marką Star), 413 w Czechach (pod marką Benzina, Orlen szacuje swój udział w tamtejszym rynku detalicznym na ok. 24 proc.) oraz 25 stacji na Litwie.

Piotr Rożek 

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki