PKB Węgier: recesja głębsza, niż sądzono

Michał Żuławiński2020-08-14 09:12analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-14 09:12
fot. Nora / Pexels

Dane o PKB Węgier w drugim, naznaczonym pandemią kwartale okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań ekonomistów. Nieco lepiej sytuacja wygląda natomiast w Rumunii i na Słowacji.

Dynamika węgierskiego PKB w drugim kwartale 2020 r. wyniosła -14,5 proc. w ujęciu kwartalnym – poinformował tamtejszy urząd statystyczny KSH. Z kolei dynamika roczna sięgnęła -13,6 proc. wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie -10,5 proc. (dane niewyrównane sezonowo). Oczywiście oba odczyty są najgorsze w najnowszej historii Węgier.

- Wyjątkowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa doprowadziła do spadku aktywności w większości obszarów gospodarki. Słabszą koniunkturę notowano zarówno w usługach, jak i przemyśle – czytamy w komunikacie KSH.

Ze względu na to, że już w pierwszym kwartale Węgrzy odnotowali ujemną dynamikę PKB (-0,4 proc. k/k), nad Balatonem można ogłosić już recesję, definiowaną przez ekonomistów jako dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki PKB. Ostatnia recesja na Węgrzech miała miejsce w 2012 r.

Ze względu na poluzowania koronawirusowych restrykcji, węgierski rząd ma nadzieję, że druga połowa roku będzie dla gospodarki lepsza. Oficjalne prognozy zakładają, że w całym 2020 r. PKB spadnie o 5 proc.

O tej samej porze co Węgrzy, dane o PKB przedstawiły także urzędy statystyczne z Rumunii i Słowacji. U naszych południowych sąsiadów odnotowano roczną dynamikę na poziomie -12,1 proc. wobec oczekiwanych -15,5 proc. Nieco lepiej od prognoz wypadła także Rumunia, gdzie PKB rok do roku spadł o 10,5 proc. wobec spodziewanych 10,6 proc.

O 10:00 dane o PKB Polski w drugim kwartale przedstawi Główny Urząd Statystyczny. O 11:00 podsumowanie raportów z państw członkowskich UE zaprezentuje Eurostat.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (27)

dodaj komentarz
wtomek
"Gospodarka ręcznie sterowana zawsze jest bardziej podatna na kryzysy. " Idiotyczny slogan od uczestnika wątku , patrzmy na Chiny, tyle na ten temat. PRL, też nie ulegał zachodnim kryzysom.
ajwaj
M.in. dlatego wygra co ma tansza energie, PISy zaoraja PL najdrozszym gazem kal-bojów
Prez. Putin wczoraj (polskie firmy w Rosji zacieraja rece)
______________
""Ceny energii elektrycznej są przewagą konkurencyjną Rosji, powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z Borysem Kowalczukiem, prezesem jednego
M.in. dlatego wygra co ma tansza energie, PISy zaoraja PL najdrozszym gazem kal-bojów
Prez. Putin wczoraj (polskie firmy w Rosji zacieraja rece)
______________
""Ceny energii elektrycznej są przewagą konkurencyjną Rosji, powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z Borysem Kowalczukiem, prezesem jednego z holdingów energetycznych, Parlamentskaya Gazeta.
Badanie porównawcze cen energii elektrycznej zostało przeprowadzone przez jedną z firm audytorskich, dane liczbowe są brane pod koniec 2018 roku, powiedział Borys Kovalchuk.

"Średnia cena energii elektrycznej w Rosji wynosi 57 dolarów za megawatogodzinę dla obywateli: w Niemczech - 353, czyli sześć razy więcej; w całej Unii Europejskiej, gdzie są kraje o różnym poziomie rozwoju gospodarek - 247 dolarów. Dla małych i średnich przedsiębiorstw cena rosyjska wynosi 76 dolarów, w Niemczech - 233, w UE - 169 dolarów", powiedział.
Tak więc, porównując politykę cen energii elektrycznej, według Kowalczuka, taryfy dla dużego przemysłu w Rosji są o 25% niższe niż w UE.""
pjoz
Zdrawstwuj Alosza. Co tam u was w Olgino?
ajwaj odpowiada pjoz
ty Sakiewicz z
medalem ukrobezpieki?
pjoz odpowiada ajwaj
Bezpieka padła, gdy mnie na świecie jeszcze nie było Alosza. Pytam grzecznie co tam u was w Olgino? Odpowiedz ładnie, to wpadnie następne 5 kopiejek za wpis ;)
ajwaj odpowiada pjoz
Pytam grzecznie co tam u was
w ukro-bezpiece Sakiewicz
ajwaj odpowiada ajwaj
nie klikaj tyle minusów,
bo cie mysza pogryzie
pjoz odpowiada ajwaj
A co tam twój "prez. Putin" sądzi na temat Bitwy Warszawskiej? Obchodzimy właśnie "wzajemną" rocznicę ;)
ajwaj odpowiada pjoz
z "historia" PISy
made CIA nie dyskutuje
tam sie zwróc
pjoz odpowiada ajwaj
Musisz na lekcje polskiego pochodzić, bo kompletnie nie rozumiem o czym piszesz :)))
A jak się już nauczysz to napisz co twój putin sądzi na temat łomotu w czasie Bitwy Warszawskiej?
A teraz leć tam na posty o blokadzie Nord Streamu 2 odpowiadaj bo premii nie będzie ;)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki