PIU: ubezpieczyciele inwestują 160 mld zł w polską gospodarkę

Branża ubezpieczeniowa wypracowuje rocznie dla całej gospodarki 2 proc. polskiego PKB - wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawionego podczas kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. Ubezpieczyciele łącznie inwestują w polską gospodarkę 160 mld zł.

(YAY Foto)

Jak podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, branża ubezpiecza ponad 10 milionów domów i mieszkań oraz 23 miliony samochodów. Ubezpieczyciele mają największy wpływ na handel i naprawę pojazdów (7,9 miliarda złotych), finanse (3,2 miliarda złotych) czy przemysł przetwórczy (2,5 miliarda złotych). Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadzonego we współpracy z Deloitte, branża wytwarza łącznie 2 proc. PKB w polskiej gospodarce.

Branża ubezpieczeniowa zatrudnia około 27 tys. pracowników, a także ma wpływ na zatrudnienie 200 tys,. osób w innych dziedzinach - np. w handlu i naprawie pojazdów to prawie 71 tysięcy pracowników, a w przemyśle przetwórczym - blisko 32 tysiące zatrudnionych.

Z usług firm ubezpieczeniowych korzysta 2 mln Polaków. Wartość ubezpieczonego majątku firm od pożarów i innych żywiołów to ok. 1,7 bln złotych. Stanowi to 60 proc. majątku polskich przedsiębiorstw. Z raportu wynika m. in., że wartość odszkodowań i świadczeń wypłaconych z ubezpieczeń na życie wyniosła w 2016 roku 18,3 mld zł. W ubiegłym roku branża ta odprowadziła 1,6 mld zł podatku.

Ubezpieczyciele są drugim największym krajowym inwestorem w obligacje skarbowe - lokują w nie 60 mld zł. Dodatkowo nabywają akcje spółek o wartości 17,4 mld zł.

Kongres 590 odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Nazwa kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego. Początek 590 oznacza, że produkt pochodzi z Polski.

IAR / infoWire.pl

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl