REKLAMA

PIU nie chce kolejnej wojny cenowej w OC

2017-11-29 13:10
publikacja
2017-11-29 13:10

Polska Izba Ubezpieczeń apeluje do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby urzędy te nie dopuściły do powtórki wojny cenowej w polisach ubezpieczania OC samochodów - poinformował w środę PAP Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

/ fot. Piotr Rybarczyk / FORUM

"Widzimy na rynku jednego gracza, który bez żadnego zaplecza finansowego, bez znaczących struktur, firma, która nagle się pojawiła, nie chcę wymieniać jej nazwy, wchodzi na ścieżkę, która w poprzednich latach wywołała wojnę cenową. Apelujemy zarówno do KNF, jak i do UOKiK-u o to, aby zadbać, żeby to się znowu nie zdarzyło" - powiedział Prądzyński.

Zdaniem prezesa ceny samochodowych ubezpieczeń OC nadal będą coraz wyższe, jeśli będą rosły wypłaty odszkodowań z tychże polis.

"Wszystko zależy od stabilności regulacji prawnych, które nas czekają. Jeżeli w dalszym ciągu będą znacząco rosły odszkodowania, szczególnie w części +zadośćuczynienia+, (...) jeżeli będą nowe regulacje zwiększające wypłaty odszkodowań, to proporcjonalnie do tego będą rosły ceny ubezpieczeń OC komunikacyjnego" - powiedział prezes.

"Po podwyżkach, które ostatnio nastąpiły, rynek się ustabilizował. Zyski są minimalne, ale już nie ma straty. Przez ostanie 10 lat rynek ubezpieczeń OC komunikacyjnego stracił 7,5 mld zł. Udało nam się obecnie dojść do równowagi, ale jeśli nadal będzie rozszerzany katalog wypłat, to ceny będą musiały rosnąć" - dodał.

Z danych PIU wynika, że w pierwszej połowie tego roku odszkodowania i świadczenia z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosły 4,3 mld zł (wzrost o 9,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego), a odszkodowania i świadczenia z autocasco wyniosły 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 proc.).

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Skrobisz

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pjb
Wszystko byle tylko rąbać klientów po kieszeni. Jak ktoś proponuje tańsze OC niż PZU to od razu jest ten zły. Co im jakiś tam brak zaplecza przeszkadza kiedy dziś wszystko można outsorsować.
konzument
Z tego co widze to juz sie zaczynaja obnizac OC... Niedawno ubezepieczalem auto i znalazla sie oferta o 350 zlotych tanisza niz w innych firmach ktore proponowaly niewiele mniej niz w tamtym roku po podwyzkach. Bardzo mnie to cieszy i wojna cenowa powinna byc jesli to jedyny sposozb zeby ceny ubzepieczen byly normalne i Z tego co widze to juz sie zaczynaja obnizac OC... Niedawno ubezepieczalem auto i znalazla sie oferta o 350 zlotych tanisza niz w innych firmach ktore proponowaly niewiele mniej niz w tamtym roku po podwyzkach. Bardzo mnie to cieszy i wojna cenowa powinna byc jesli to jedyny sposozb zeby ceny ubzepieczen byly normalne i przystepne.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki