REKLAMA

Jak rozliczyć w PIT sprzedaż nieruchomości? Część osób jest zwolniona

2021-03-24 14:00
publikacja
2021-03-24 14:00
Jak rozliczyć w PIT sprzedaż nieruchomości? Część osób jest zwolniona
Jak rozliczyć w PIT sprzedaż nieruchomości? Część osób jest zwolniona
fot. Gold Picture / / Shutterstock

Podatnicy, którzy sprzedali dom, mieszkanie lub grunt, muszą rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek. Z obowiązku zwolnione są osoby, który spełniły określony przez ustawodawcę warunek – transakcja odbyła się pięć lat po zakupie nieruchomości.

Osoby, które sprzedały nieruchomość w 2020 roku, muszą zapłacić podatek od nieruchomości. Z obowiązku rozliczenia się z fiskusem z transakcji zwolnione są osoby, które sprzedały dom, mieszkanie, grunt lub spółdzielcze prawa własnościowe do domu, mieszkania użytkowania wieczystego oraz udziału w gruncie po upływie 5 lat od chwili dokonania zakupu.

Podatek od nieruchomości 2021 – dla kogo?

Formularz PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy w minionym roku podatkowym uzyskali przychody ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Stawka podatku wynosi 19 proc. i pobierana jest od osiągniętego dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodem ze zbycia nieruchomości a kosztami uzyskania przychodu.

Druk PIT-39 należy wypełnić w sytuacji, gdy zbycie nie nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

PIT-39 – do kiedy złożyć?

Druk PIT-39 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Formularz PIT-39 podatnicy wypełniają po zakończeniu 2020 r. W deklaracji wskazywany jest przychód ze sprzedaży nieruchomości. W deklaracji PIT-39 składanej za 2020 r. wykazać należy przychód ze sprzedaży nabytych lub wybudowanych nieruchomości w ostatnich latach, czyli: 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020.

Podczas rozliczania zeznania PIT-39 można skorzystać również z darmowego oprogramowania komercyjnego dostępnego dla każdego podatnika. Jednym z najbardziej popularnych jest program e-pity firmy e-file.

DF

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
vacarlus
wyższa stopa zwrotu niż z nieruchomości na xtb - spółka rozwija się na całym świecie - rekordy klientów walą drzwiami i oknami - walcz z inflacją!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki