REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PIT-2 a zaliczki na podatek i kwota wolna. MF radzi: to da wyższą pensję na rękę

2023-01-25 16:50
publikacja
2023-01-25 16:50

Złożenie formularza PIT-2 oznacza wyższą pensję na rękę co miesiąc - informuje Ministerstwo Finansów. Dzieje się tak, bo formularz ten pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy albo podzielić kwotę zmniejszającą podatek między maksymalnie trzech płatników.

PIT-2 a zaliczki na podatek i kwota wolna. MF radzi: to da wyższą pensję na rękę
PIT-2 a zaliczki na podatek i kwota wolna. MF radzi: to da wyższą pensję na rękę
fot. Michał Gmitruk / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

PIT-2 po nowemu

„Wraz z nowym rokiem zachęcamy podatników do złożenia formularza PIT-2 u swoich pracodawców. Formularz PIT-2 pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek PIT maksymalnie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek - 300 zł. Oświadczenie warto złożyć ze względu na ubiegłoroczne zwiększenie tzw. kwoty wolnej do 30 tys. zł. Jego złożenie oznacza wyższą pensję +na rękę+ co miesiąc” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Patrycja Dudek.

MF podkreśla, że formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć go w dowolnym innym momencie. Oświadczenia złożone przed 1 stycznia 2023 r. wciąż są ważne, o ile nie zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek. Nie ma obowiązku ich odnawiania.

Reklama

Kto może w tym roku złożyć PIT-2

Resort finansów przypomniał, że z początkiem 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz składać mogą zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski.

„Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym. Nowością jest też możliwość złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. Mogą oni złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy” – powiedziała rzeczniczka MF.

Reklama

Ponadto nowe przepisy pozwalają na stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Możliwość ta będzie dotyczyła m.in. osób na umowach o pracę, jak i osób na umowach zlecenia.

„Osoby te będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 300 zł, między dwóch - po 150 zł - lub trzech płatników - po 100 zł, składając u każdego z nich PIT-2. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku” – wskazuje Patrycja Dudek. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
gosckamil
Pamiętajcie tylko, że MF ani żaden inny polski urząd czy urzędnik nie ponosi żadnej odpowiedzialności za cokolwiek. Zatem jeśli interpretacja im się zmieni, to będziecie płacić wstecz i jeszcze z odsetkami.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki