REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PIE: podwyżki cen prądu w 2022 roku niewykluczone

2021-07-08 09:26, akt.2021-07-08 10:31
publikacja
2021-07-08 09:26
aktualizacja
2021-07-08 10:31
PIE: podwyżki cen prądu w 2022 roku niewykluczone
PIE: podwyżki cen prądu w 2022 roku niewykluczone
fot. Lolo Stock / / Shutterstock

Wzrost cen hurtowych energii może przełożyć się w przyszłym roku na podwyżki cen dla gospodarstw domowych - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodali, że za wzrost cen energii w dużej mierze odpowiadają ceny uprawnień do emisji CO2.

Jak zwrócił uwagę analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", za wzrost cen energii w dużej mierze odpowiadają ceny uprawnień do emisji CO2, które w lipcu osiągnęły szczytową wartość 58 euro/t CO2 w ramach aukcji na rynku pierwotnym na giełdzie EEX (European Energy Exchange AG). Na cenę uprawnień do emisji CO2 największy wpływ - jak zaznaczyli - mają uwarunkowania regulacyjne, choć nie bez znaczenia pozostają też takie czynniki, jak ceny surowców czy spekulacje giełdowe - wyjaśniono.

Dodano, że na początku lipca ceny energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w indeksie TGe_Base osiągnęły historyczną wartość powyżej 400 zł/MWh. Z kolei w czerwcu miesięczna średnioważona wolumenem obrotu cena w kontraktach bazowych była o 62 proc. wyższa niż w czerwcu 2020 r. i wynosiła 354 zł/MWh. Natomiast "cena średnioważona kontraktu rocznego z dostawą pasmową na 2022 r.". "Rynku Terminowego Produktów z dostawą energii elektrycznej (RTPE) wzrosła o 112 zł/MWh w porównaniu do analogicznej ceny z roku poprzedniego" - wskazali.

Według PIE wzrost cen hurtowych energii może przełożyć się w przyszłym roku na podwyżki cen dla gospodarstw domowych. Przypomniano, że w drugiej połowie 2020 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w Polsce były 30 proc. poniżej średniej unijnej. "Przy tak wysokich cenach uprawnień do emisji, odbiorcy końcowi będą musieli dopłacać więcej do węglowego miksu Polski" - stwierdzili analitycy. Przypomnieli, że wzrost rachunków dla gospodarstw domowych zatwierdzony na ten rok przez URE wyniósł ok. 10 proc.

Analitycy PIE podali, że na początku roku pierwsza w rankingu wysokich cen była Irlandia z cenami w maju ok. 430 zł/MWh. Z kolei najniższe ceny energii w hurcie charakteryzują kraje skandynawskie, dzięki wysokiemu udziałowi energii odnawialnej. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jpelerj
To wygląda, że te wybory jednak będą na jesieni. Boją sie wprowadzić drastyczne podwyżki przed wyborami.
fakty
PIS zerwał wszystkie umowy na lądowe farmy wiatrowe jakie planował rząd P.O, PIS utopił 1,5 mld. zł w Ostrołękę, zamiast od razu iść w gaz. PIS wstrzymywał projekty farm wiatrowych na Bałtyku, a tam zawsze wieje. PIS utopił w kopalniach kilkadziesiąt miliardów pośrednio przez spółki energetyczne i bezpośrednio.PIS zerwał wszystkie umowy na lądowe farmy wiatrowe jakie planował rząd P.O, PIS utopił 1,5 mld. zł w Ostrołękę, zamiast od razu iść w gaz. PIS wstrzymywał projekty farm wiatrowych na Bałtyku, a tam zawsze wieje. PIS utopił w kopalniach kilkadziesiąt miliardów pośrednio przez spółki energetyczne i bezpośrednio. Tylko w zeszłym roku strata górnictwa i energetyki to 10 mld. zł. Prąd który mogły produkować wiatraki, produkują przestarzałe węglówki zasilane rosyjskim węglem, którego import z PIS rośnie wykładniczo. PIS przez 6 lat sprzedawał darmowe uprawnienia do emisji CO2, nie inwestując tych pieniądze w OZE. PIS zrobił wszystko, żeby Polacy płacili za węgiel jak najwięcej, żeby zwalić wszystko na UE. A ceny energii w UE są stabilne, a nawet spadają. Polska ma najwyższe hurtowe ceny energii w UE, i dalej rosną. Na czyje polecenie było to robione ? Bo, że robili to celowo, to jest pewne.
1984
Skąd wytrzasnąłeś te rewelacje? PiS przy pomocy ustawy odległościowej zablokował możliwość budowy nowych wiatraków ale te z pozwoleniami "wydanymi za PO" można było stawiać.PiS nie wstrzymał projektów morskich bo tych po prostu nie było. I ciągle nie ma, są za drogie. O jakich "darmowych uprawnieniach" Skąd wytrzasnąłeś te rewelacje? PiS przy pomocy ustawy odległościowej zablokował możliwość budowy nowych wiatraków ale te z pozwoleniami "wydanymi za PO" można było stawiać.PiS nie wstrzymał projektów morskich bo tych po prostu nie było. I ciągle nie ma, są za drogie. O jakich "darmowych uprawnieniach" mowa? Bo jeżeli masz na myśli derogacje to od 2 lat ich nie ma i co ważne nie były na sprzedaż. Skoro twierdzisz, że PiS nie inwestował kasy za CO2 w/g wytycznych UE to ich podkabluj do unii. Nikt nie podkablował chciaż Lewica i KO w PE szczuje na Polskę jak najęta więc logiczne jest, że nie ma tu żadnego przekrętu. PiS kasę za CO2 grzecznie "inwestuje w OZE" czyli tłumacząc na nasze marnuje! I o to mam do nich pretensje, są takimi samymi melepetami jak ich poprzednicy.

Jak chcesz "iść w gaz" droga wolna, przy obecnych cenach tego paliwa jest to najdroższa opcja. Ja wolałbym wyjść z grajdioła który przez EU ETS wmusza ludziom najdroższe źródła energii. A plusującym Twoje wypociny polecam najpierw zajrzeć na stronę EPEX i zobaczyć jak prąd "tanieje" w Niemczech lub Francji:

https://www.epexspot.com/en/market-data

W chwili gdy to piszę Polska 86.33 euro, atomowa Francja 90.69, a Niemcy 91.42 euro. W cenach zawarto opłatę za emisję CO2.
fakty odpowiada 1984
08.04.2021
Polska sprzedała na aukcji w środę pulę ponad 2,5 mln uprawnień do emisji CO2 po najwyższej jak dotąd cenie - 43,63 euro. Łącznie zebraliśmy zatem około 112 mln euro, czyli ponad 500 mln zł. Te pieniądze trafią do budżetu.
fakty odpowiada 1984
Gaz jest do stabilizacji systemu OZE, nikt nie stawia tylko na gaz. Są jeszcze spalanie biomasy, biogazownie, fotowoltanika, elektrownie wodne. Palisz głupa, albo w ogóle nie rozumiesz o czym piszesz. Przez 5 lat nie zamknięto na Śląsku żadnej kopalni, wydajność spada, pensje rosną, 13-tki, 14-tki, gwarancje zatrudnienia.Gaz jest do stabilizacji systemu OZE, nikt nie stawia tylko na gaz. Są jeszcze spalanie biomasy, biogazownie, fotowoltanika, elektrownie wodne. Palisz głupa, albo w ogóle nie rozumiesz o czym piszesz. Przez 5 lat nie zamknięto na Śląsku żadnej kopalni, wydajność spada, pensje rosną, 13-tki, 14-tki, gwarancje zatrudnienia. Tymczasem efektywność wydobycia na Śląsku kopalniach głębinowych wynosi ok. 0,4 tony na godzinę na pracownika, gdy w USA jest to 4 ton ton na godzinę. 10 x mniej. Różnica jest taka, że kopanie w USA z taką efektywnością upadają, w Polsce pożerają miliardy, które powinny iść na modernizacje energetyki. O tym jak będzie wyglądać polityka UE i, że ceny certyfikatów wystrzelą, wiedział każdy rozgarnięty człowiek, od kilkunastu lat.
mrbeast odpowiada 1984
Z prasy zapewne i z ESPI.
mrbeast odpowiada fakty
Grzanie i gotowanie na prądzie jest tak nieefektywne, że aż przerażające. (spalasz węgiel/gaz by wytworzyc prąd do podgrania wody czy grilla?) OMFG!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
klux777
To jest piękne zabrali Ci 700 oddali 500 i jest radość. To jest skrajna nieumiejętność zarządzania swoimi pieniędzmi.
mrbeast
PiS miał być lepszą zmiana która nie kradnie. Dziś pokazuje palcem na PO i mówi, że robi to samo. I śmieje się w twarz. Rudy to Cię zrobił leszczyku, trollu za kopijki. Nie obrażaj WIELKICH POLAKÓW!

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki