PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC - poinformowało PGNiG w komunikacie.

PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA
PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA (Polskie LNG S.A.)

O zamiarze podpisania tych umów PGNiG informował już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisał długoterminowe kontrakty.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

"W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych" - napisano w komunikacie.

Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

Prezes PGNiG-u: Ceny gazu w kontrakcie z USA dwadzieścia kilka proc. niższe niż z Rosji

Ceny zakupu 2 mln ton gazu LNG rocznie z USA są o dwadzieścia kilka procent niższe niż gaz z kierunku rosyjskiego - poinformował prezes PGNiG-u Piotr Woźniak.

"Dochowam warunków umowy i nie ujawnię kwoty kontraktu. Mogę jednak powiedzieć, że cena jest bardzo dla nas atrakcyjna, o dwadzieścia kilka procent niższa niż musimy płacić obecnie za gaz z kierunku wschodniego" - powiedział Woźniak podczas środowej konferencji prasowej.

"Gaz kupiliśmy w formule free-on-board (...) i jesteśmy w stanie nimi (ładunkami - PAP) dysponować nie tylko do bezpośredniego importu do kraju. Tymi ładunkami, tym gazem możemy handlować na całym świecie. To wielka zaleta, dlatego że to pozwala nam uelastycznić nasze portfele" - powiedział Woźniak.

"To nie jest nasze ostatnie słowo. Chcemy w tym roku podpisać jeszcze przynajmniej jeden kontrakt na zakup gazu LNG" - powiedział Woźniak.

Prezes nie odpowiedział na pytanie, skąd będzie pochodził gaz LNG z tych nowych umów.

Dodał, że będzie to podobna umowa pod względem czasu trwania, jak podpisane w środę umowy na zakup 2 mln ton gazu skroplonego od amerykańskich firm Venture Global.

pr/ gor/ drag/ pif/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 dawid1007

ajwaj, dlaczego Ty nigdy nie napiszesz inaczej niż nie po lini Rosjii?
Kiedy Rosjanie weszli na Ukrainę to ich broniłeś, kiedy Polska musi płacić dwa razy więcej niż Niemcy za gaz to stajesz po stronie Rosji i gazpromu, krytyk USA i zwolennik Rosyjskich wojsk w Syrii zagorzały przeciwnik USA i Turcjii w Syrii, niezależność energetyczna precz, zbrojenia Polski czy USA niepotrzebne wydatki, w artykule o przerzucie Rosyjskiej armii do obw. kaliningradzkiego nie widziałeś nic nie tak w Rosyjskich manewrach pod granicami NATO.
Komentarz myślę, że zbędny dla tych, którzy tutaj już długo siedzą i często bywają;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 12 jarekzbyszek

Jak wygląda cena zakupu najlepiej widać po kondycji największych odbiorców gazu; Azoty, Puławy, Ciech szorują po dnie. Bajki o niższych cenach dobre są dla prawicowego elektoratu. PIS prawdę powie jak się pomyli.

! Odpowiedz
14 20 ajwaj

Szczescie to dla polskich miast i wsi i gospodarki > geniusze PISy :)
"Za wasza i wasza kase"

26.07.2018
""Dostawy LNG z USA są po prostu zbyt drogie, wyjaśnia Kusterer. Grupa stale patrzy na rynek. Jeśli ceny byłyby odpowiednie, EnBW kupiłaby również LNG z USA. Przedsiębiorstwo energetyczne ENBW ze swoją spółką zależną VNG jest jednym z największych importerów gazu w Niemczech.""

""Niemiecki przemysł energetyczny niechętnie reaguje na starania prezydenta USA Donalda Trumpa o eksport większej ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy. "LNG jest zawsze kwestią cenową, a obecnie dostawy LNG w USA nie są konkurencyjne w stosunku do innych źródeł gazu" - powiedział Thomas Kusterer, dyrektor finansowy spółki energetycznej EnBW, podczas konferencji telefonicznej z dziennikarzami.""

https://www.n-tv.de/wirtschaft/EnBW-haelt-US-Gas-fuer-zu-teuer-article20546618.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 31 sztos1

FANTASTYCZNA INFORMACJA , nareszcie będę płacił o te min. 10% mniej za gaz a i przemysł sporo zyska . Przecież to chyba proste jak drut .

! Odpowiedz
4 16 histeryk

to, że kupiliśmy trochę gazu LNG po cenie niższej niż gaz z Rosji nie oznacza, że jest to gaz tańszy od tego kupionego pół roku temu czy rok temu.

! Odpowiedz
13 33 and00

No to już zaczyna się festiwal ajwaja.
Będzie obrzydzał, udowadniał że Rosja jest bardziej odpowiedzialna i pewniejsza jako dostawca niż USA, do tego na pewno tańsza, (zna ceny)
Zresztą już zaczął
1 post, i 5 autoodopwiedzi, no chyba że więcej osób pracuje na tym samym nicku

! Odpowiedz
27 24 ajwaj

Poinformował też, że do końca br. spółka podpisze "przynajmniej" dwa 2 nowe kontrakty na zakup LNG. Wyjaśnił, że chodzi o dwa długoterminowe – nawet 20-letnie kontrakty na zakup LNG.

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2199549,Do-konca-roku-dwa-nowe-kontrakty-na-LNG

A skad jasnowidz zna cene gazu z Jamalu czy Ust-Luga, który biora GB, USA itd. ? :) Sciema PISy jak zawsze

Dwa miliony ton to około 25 parowców rocznie rocznie, a po regazyfikacji 2,7 miliarda metrów sześciennych niebieskiego paliwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 26 ajwaj

Koszt nie został ujawniony. We wrześniu Donald Trump obiecał warszawskim dostawom "ogromną ilość LNG w dobrej cenie".

Gaz za darmo - po prostu prezent, i gosp. PISy - PL bedzie BEZkonkurencyjna :)

! Odpowiedz
13 18 antek10

Racja. To tak samo jak z gwarancją ceny na zakup prądu od pośrednika. Cenę prądu zagwarantują ale kosztów dodatkowych jak koszty marketingowe, opłaty przesyłowe itp itd to juz nie. Tutaj jest to samo. Do ceny paliw nalezy doliczyc inne koszty np koszt transportu

! Odpowiedz
19 22 antek10

"Ceny zakupu 2 mln ton gazu LNG rocznie z USA są o dwadzieścia kilka procent niższe niż gaz z kierunku rosyjskiego - poinformował prezes PGNiG-u Piotr Woźniak"

Ciekawe czy porównał do faktury sprzed 10 lat czy do aktualnych cen. Bo jakos mi sie w to nie chce wierzyć że z USA jest taniej.

Skoro tak jest to bedzie obnizka cen gazu w PL? Oczywiscie że nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGNIG -0,17% 4,65
2019-11-22 17:00:00
WIG 0,42% 57 863,03
2019-11-22 17:15:02
WIG20 0,40% 2 188,24
2019-11-22 17:15:00
WIG30 0,42% 2 481,46
2019-11-22 17:15:00
MWIG40 0,52% 3 734,43
2019-11-22 17:15:01
DAX 0,20% 13 163,88
2019-11-22 17:35:00
NASDAQ -0,03% 8 503,41
2019-11-22 18:14:00
SP500 0,11% 3 106,90
2019-11-22 18:14:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.