Oszust wymieniał turystom walutę na banknoty sprzed denominacji

Policjanci zatrzymali 53-latka, który oszukiwał obcokrajowców odwiedzających Kraków. Poszkodowani wabieni korzystnym kursem wymiany waluty tracili spore sumy, bo mężczyzna wręczał im polskie banknoty sprzed denominacji.

(fot. Artur Widak / FORUM)

Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności – poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Kilka tygodni temu do I Komisariatu Policji w Krakowie zgłosiła się para turystów, którzy zostali oszukani. Gdy stali pod jednym z kantorów sprawdzając kurs waluty, podszedł do nich starszy mężczyzna oferując wymianę gotówki.

"Z uwagi na bardzo korzystne warunki wymiany i na zaufanie, jakie wzbudził mężczyzna, para zdecydowała się na uliczną transakcję. Obcokrajowcy wręczyli oszustowi 50 euro, w zamian otrzymali dwa banknoty o nominale 10 złotych oraz jeden banknot 200-złotowy. Zadowoleni udali się na zakupy, podczas których usłyszeli, że pieniądze którymi się posługują to banknoty już wycofane z obiegu" - mówił Gleń.

Policjanci zabezpieczyli monitoring z miejsc, w których według relacji poszkodowanych mógł być widziany oszust. Jego działanie zostało zarejestrowane przez jedną z kamer miejskiego monitoringu. Mężczyzna został zatrzymany kilka dni temu obok kantoru wymiany walut. To 53-letni mieszkaniec Gdańska, który był poszukiwany do odbycia kary za wcześniejsze oszustwa. Podejrzany trafił już do zakładu karnego.

Denominacja w Polsce została przeprowadzona w 1995 r. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pch/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 1as

Tyle lat po denominacji to dalej przechodzi?! Jednak to prawda, że ludzka głupota nie ma granic. Eh, znów wstyd za Gdańsk...

! Odpowiedz
2 6 dziki_losos

W Pradze takie oszustwa są na porządku dziennym, tak jak kantory o zaniżonym kilkukrotnie (!) kursie wymiany. Jak widać, dopiero wchodzimy na poziom europejski...

! Odpowiedz
0 17 spolegliwyksiegowy

Sztosu się naoglądał :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil