
W poniedziałek wieczorem w Warszawie odbędzie się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem; tematem - m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
"Dzisiejsze robocze spotkanie ma na celu m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej" - dodał rzecznik rządu.
O spotkaniu jako pierwszy nieoficjalnie informował portal TVP Info.
Rzecznik rządu: To dalsze koordynowanie naszych stanowisk
Rzecznik rządu podkreślił na konferencji prasowej, że negocjacje budżetowe cały czas trwają, w czwartek szef polskiego rządu rozmawiał z premierem Węgier w Budapeszcie, a poniedziałkowa wizyta Orbana jest kontynuacją tych rozmów. "W międzyczasie były dalsze dyskusje w gronach europejskich, w ramach Komisji Europejskiej, w związku z tym dzisiaj dalsze koordynowanie stanowisk" - mówił Müller.
Rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby pojawiła się jakaś nowa propozycja w sprawie mechanizmu warunkowości ze strony KE. "Żadnej oficjalnej propozycji ze strony KE nie ma, natomiast oczywiście toczą się kuluarowe dyskusje" - dodał Müller.
Podkreślił, że obecne dyskusje mają charakter "kuluarowy", niektórzy politycy wprost wyrażają swoje wątpliwości w sprawie mechanizmu warunkowości, wobec którego zgłasza sprzeciw Polska i Węgry.
Poinformował również, że po spotkaniu premierów: Polski i Węgier, z uwagi na roboczy charakter wizyty Orbana, nie jest planowana konferencja prasowa.Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.
W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.
Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.
W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".
autor: Mateusz Roszak